Protest "żółtych kamizelek" we Francji. Doszło do starć z policją i ewakuacji rzecznika rządu

W wielu francuskich miastach doszło do starć "żółtych kamizelek" z policją. W ruch poszła kostka brukowa i butelki, funkcjonariusze odpowiedzieli gazem łzawiącym i gumowymi kulami.

O godzinie 12 w sobotę we Francji, według szacunków policji, przedstawicieli ruchu tzw. "żółtych kamizelek" było więcej niż podczas poprzednich protestów. W Paryżu protestowało co najmniej 4 tysiące osób. W różnych miastach na terenie całego kraju dochodziło do starć manifestujących ze służbami porządkowymi.

Jak podaje AFP, rzecznik rządu Francji Benjamin Griveaux musiał być ewakuowany ze swojego paryskiego biura po tym, jak około 15:30 do budynku wdarło się około piętnastu przedstawicieli "żółtych kamizelek". Protestujący za pomocą sprzętu budowlanego, który stał na ulicy, wyważyli drzwi do ministerstwa i na chwilę weszli na dziedziniec.

Francja. W wielu miastach doszło do starć "żółtych kamizelek" z policją

W Paryżu oficjalnie zgłoszono dwa zgromadzenia. Celem jednego z przemarszów było Zgromadzenie Narodowe. Pochód został jednak zatrzymany na kładce nad Sekwaną. Doszło do starć z policją, która użyła gazu łzawiącego. Częściowemu spaleniu uległa cumująca w pobliżu barka mieszkalna.

Do napięć doszło również w Beauvais, Rennes, Nantes i Rouen. Dwa pojazdy opancerzone i dwie armatki wodne stacjonowały przed ratuszem w Bordeaux. Demonstrowało tam ponad 4,5 tysiąca osób. Protest przerodził się w starcia z policją. W Rennes grupa manifestantów usiłowała się wedrzeć do ratusza.
W Rouen protestowało około 2 tysięcy "żółtych kamizelek". Zamieszki wybuchły około południa. W kierunku policji poleciała kostka brukowa. W odpowiedzi służby użyły gazu łzawiącego i gumowych kul, trafiając jedną osobę w tył głowy. Protestujący wznieśli kilka barykad, podpalili bankomat i zniszczyli przystanek autobusowy.

Większość z dwóch tysięcy protestujących w Nantes to kobiety. Tam także doszło do starć z policją. Funkcjonariusze użyli granatów z gazem łzawiącym. Co najmniej jedna osoba odniosła obrażenia.

Francuski minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner poinformował, że w sobotnich manifestacjach wzięło udział około  50 tys. osób.

 "Żółte kamizelki" protestują w całej Francji już ósmy tydzień. Żądają podniesienia wysokości płac, emerytur i zasiłków dla bezrobotnych, zwiększenia praw obywatelskich i ustąpienia prezydenta Macrona.

Więcej o:
Komentarze (176)
Protesty "żółtych kamizelek" we Francji. W wielu miastach doszło do starć z policją
Zaloguj się
 • Czesław Rosomak

  Oceniono 41 razy 25

  "Żądają podniesienia wysokości płac, emerytur i zasiłków dla bezrobotnych, zwiększenia praw obywatelskich i ustąpienia Macrona."

  no patrzta, a ja myślałem, że chodzi o cenę paliwa, tak żeśta pisali

 • kulalala

  Oceniono 42 razy 24

  Artykuł o płonącej Francji już zniknął z głównej :) o księdzu włoskim pedofilu wisi od rana :)
  O oszuście gospodarczym z Nigdy Więcej skazanym prawomocnym wyrokiem na 2 lata ani słowa :)

  I Wy zarzucacie TVP propagandę i stronniczość ?
  Hehe dobre sobie obłudnicy :)

 • waw-el

  Oceniono 45 razy 23

  "Dwa pojazdy opancerzone i dwie armatki wodne stacjonowały przed ratuszem w Bordeaux."

  To tak jak za Jaruzelskiego... Tamto to byl rezim a to jest tzw demokracja. Hihihihi

 • medycynaradziecka

  Oceniono 42 razy 22

  Najważniejsze, że wszystko zgodnie z konstytucją, która gwarantuje Francuzom możliwość rzucania kostką brukową w policjantów. Policjanci też mają zagwarantowane konstytucyjnie prawo ciągnięcia za włosy po chodniku kobiet. 10 osób (które poniosły śmierć w czasie zamieszek) zginęło zgodnie z zapisami francuskiej ustawy zasadniczej. Taka jest cena demokracji, za którą unijni urzędnicy są gotowi poświęcić weekend, aby wydać oświadczenie, że w Polsce łamane jest prawo.

 • rikol

  Oceniono 33 razy 19

  Kilka dni temu aresztowano we Francji faceta, który szedł ze zniczami upamiętnić ofiary manifestacji. Macron jest skończony.

 • batnadziadow

  Oceniono 26 razy 18

  "Większość z dwóch tysięcy protestujących w Nantes to kobiety. Tam także doszło do starć z policją. Funkcjonariusze użyli granatów z gazem łzawiącym. Co najmniej jedna osoba odniosła obrażenia."
  To na pewno te mityczne trolle Putina i faszyści. Nie sfrustrowane obywatelki.

 • nieobcy82

  Oceniono 24 razy 16

  Trzeba wywalić na zbity pysk jak najwięcej tego lewactwa ze struktur unijnych i z każdego parlamentu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX