Rosja oficjalnie oskarża zatrzymanego Amerykanina o szpiegostwo

Rosja oficjalnie oskarżyła zatrzymanego Amerykanina o szpiegostwo - poinformowała agencja Interfax powołując się na dobrze poinformowane źródło. Twierdzi ono, że 48-letniemu Paulowi Whelanowi przedstawiono akt oskarżenia. Mężczyzna nie przyznaje się do winy. 

Byłego żołnierza piechoty morskiej, rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa zatrzymała 28 grudnia w Moskwie pod zarzutem szpiegostwa jakoby w trakcie "wykonywania operacji szpiegowskiej". FSB nie ujawniła jednak, na czym miały polegać działania agenturalne Whelana. 

Amerykanie chcą natychmiastowego zwolnienia

Natychmiastowego zwolnienia Amerykanina zażądał wczoraj amerykański sekretarz stanu, Mike Pompeo. W Brazylii do której udał się na uroczystość zaprzysiężenia tamtejszego prezydenta, Jaira Bolsonaro, zażądał też wyjaśnienia powodów zatrzymania Paula Whelana. Powołując się na Konwencję Wiedeńską Amerykański departament stanu domaga się pozwolenia na jego spotkanie ze służbami konsularnymi. 

Federalna Służba Bezpieczeństwa przekazując informację o zatrzymaniu, oświadczyła, że wszczęła przeciwko Paulowi Whelanowi postępowanie karne. Grozi mu do 20 lat więzienia. 

Paul Whelan niewinny?

Tymczasem rodzina zapewnia, że były żołnierz Marines jest niewinny. Jego brat-bliźniak David Whelan napisał w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze, że Paul przyleciał do Moskwy na ślub swojego przyjaciela z piechoty morskiej, który wybrał na żonę Rosjankę. Wyraził głębokie zaniepokojenie o los brata i nadzieję, że jego prawa będą przestrzegane, a także że będzie on dobrze traktowany.  

Paul Whelan pracuje w firmie dostarczającej części samochodowe do wielu krajów na całym świecie. Odpowiada za kwestie bezpieczeństwa, co sprawia, że dużo podróżuje. W ostatnich latach wielokrotnie odwiedzał Rosję. 

Podczas grudniowej konferencji prasowej prezydent Rosji Władimir Putin ponownie zarzucił krajom Zachodu, że bezpodstawnie oskarżają jego kraj o działalność szpiegowską, próbując osłabić pozycję Moskwy na arenie międzynarodowej. Rosja jest oskarżana między innymi o ingerowanie w przebieg wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku, a także o usiłowanie otrucia w marcu zeszłego roku w Wielkiej Brytanii byłego podwójnego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala

Więcej o:
Komentarze (34)
Rosja oficjalnie oskarża zatrzymanego Amerykanina o szpiegostwo
Zaloguj się
 • yaspiman

  Oceniono 15 razy 9

  trochę posiedzi w łagrze i wymienią go na jakiegoś rosyjskiego szpiega.

 • 1_do_27

  Oceniono 14 razy 6

  Hehehe, Powers też był niewinny bo tylko wykonywał rozkazy...Ale mogę przypuścić że gamonia zwabili bo jest im potrzebny do wymiany za Buta i tą laskę ostatnio sądzoną.

 • lolik52

  Oceniono 9 razy 3

  no i kał boje doczekali się lustrzanego traktowania:)
  sami Butinę zatrzymali,oskarżyli o szpiegostwo i nie dopuszczali rosyjskich służb konsularnych do niej ,teraz rosjanie postawili ich w pozycji w jakiej ich kał boje postawili wcześnie,wygodnie?majtki w dudę nie wrzynają się?:))))
  a kij jedna ma dwa końce.Brawo Rosja!

 • bratjolki

  Oceniono 9 razy 3

  Były zlonież, były żołnierz ....
  wyrzucony z armii za kradzież.
  Ameryka nie ma szpiegów?
  To byłoby świetnie.
  Whelan jest winny gdyś FSB ma "wysoce prawdopodobne" dowody.
  May może? Gavin może?
  To Ruscy mogą

 • plugawy_len

  Oceniono 9 razy 3

  no to teraz amerykanie powinni zatrzymac Antka Smolenskiego, jak nastepnym razem przyleci do USA i zrobic wymiane szpiegow

 • siupak1

  Oceniono 2 razy 2

  ...to un Amierikaniec czy Angolczyk ? a może jedno i drugie . Takie słuchy chodzą.

 • runnin.biz

  Oceniono 8 razy 2

  “Paul Whelan pracuje w firmie dostarczającej części samochodowe do wielu krajów na całym świecie. Odpowiada za kwestie bezpieczeństwa, co sprawia, że dużo podróżuje. “
  agent ochrony sie znaczy?

 • nikdyzma77

  Oceniono 1 raz 1

  Turysta !!!

 • kater-11

  Oceniono 11 razy 1

  W Polsce mogę wskazać co najmniej 100 agentów Rosji i .....wydać ich amerykanom. W Polsce agenci Rosji traktowani są jako narodowo-katoliccy-patrioci . Są politykami i nie są ścigani przez kontrwywiad i prawo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX