Irlandia rozszerza definicję przemocy domowej. Będzie karać za przemoc psychiczną i emocjonalną

W Polsce trwa dyskusja nad kontrowersyjnym projektem nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej. Tymczasem Irlandia podejmuje zupełnie inne kroki. Od wtorku za przemoc domową można tam uznać również przemoc psychiczną i emocjonalną.

Środa w Polsce minęła pod znakiem kontrowersyjnego projektu nowelizacji ustawy przeciwko przemocy w rodzinie minister Elżbiety Rafalskiej. Według tego projektu, aby była mowa o przemocy domowej, musiałoby dochodzić do powtarzającej się agresji. Co więcej, tzw. "Niebieska Karta" nie byłaby zakładana "z urzędu", a jedynie za zgodą ofiary. Te potencjalne zmiany wzbudziły szeroką dyskusję. Wątpliwości wobec nich miał również premier Mateusz Morawiecki, który cofnął projekt do wnioskodawcy, aby ten wyeliminował wszystkie wątpliwe zapisy. Sam resort przyznał, że projekt zbyt pospiesznie trafił do Biuletynu Informacji Publicznej.

Irlandia wprowadza nowe regulacje

Tymczasem w Irlandii podjęto zmiany zupełnie odwrotne. Od wtorku 1 stycznia przemoc emocjonalna i psychiczna to również przemoc domowa. Taka interpretacja pojęcia weszła w życie w ramach Aktu o Przemocy Domowej 2018, ogłoszonego przez ministra sprawiedliwości Charliego Flanagana. Regulacje mają lepiej chronić ofiary przemocy w ramach prawa cywilnego, jak i karnego – donosi  "The Irish Times".   

Ofiary przemocy będą mogły ubiegać się o zakaz zbliżania się trwający przez osiem dni pracy, jeśli zaistnieje ryzyko doznania krzywdy od współlokatora. Będzie on przyznany  nawet jeśli ofiara nie będzie prawnym właścicielem nieruchomości lub okres wspólnego mieszkania będzie bardzo krótki. To ważna zmiana, która przywraca możliwość pomocy np. byłym małżonkom czy współlokatorom niepozostającym w związku intymnym.

Nowe prawo wprowadza też możliwość dostarczenia materiału dowodowego w postaci linku internetowego zarówno w procesie cywilnym, jak i karnym. Ma to zminimalizować ryzyko zastraszenia ofiary czy sądu. Dokument daje także możliwość towarzyszenia ofierze w sądzie podczas przesłuchania przez osobę, której ufa i która ją wspiera.

Zgodnie z nowym Aktem o Przemocy Domowej pomoc będzie udzielana również osobom pozostającym w związkach, ale niemieszkającym wspólnie.

Niewiele krajów wprowadziło podobne przepisy

Irlandia jest jednym z nielicznych krajów na świecie, który uznaje przemoc psychiczną i emocjonalną za formę przemocy domowej. Podobne regulacje istnieją od 2010 roku we Francji, od 2015 roku w Anglii i Walii oraz od 2018 roku w Szkocji.

Więcej o:
Komentarze (138)
Irlandia rozszerza definicję przemocy domowej. Będzie karać przemoc psychiczną i emocjonalną
Zaloguj się
 • biesczad1

  Oceniono 45 razy 35

  Irlandczycy najpierw rozgonili sektę Belzebuba, a teraz zabierają się za damskich bokserów - można???

 • pan.szklanka

  Oceniono 38 razy 22

  Czyli nie będzie można się poznęcać nad dzieckiem, że ten Pan na krzyżu to między innymi z jego winy?
  Żadnej wizji wiecznego potępienia? Klepania paciorków? Da się w ogóle wychować pociechę bez strachu i codziennym przypominaniu o nieuchronnej śmierci?

 • plutoniczna

  Oceniono 18 razy 18

  a my tymczasem idziemy w kompletnie drugą stronę - za wschód.
  w Rosji 2 lata temu złagodzono prawo ws. przemocy domowej i co 40 min. umiera pobita kobieta.
  teraz wiadomo z kogo PiS czerpie wzorce.
  Orban to za mało.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 22 razy 18

  Dechrystianizacja zawsze niesie pozytywne zmiany dla ludzi :-)

 • donmarek

  Oceniono 18 razy 16

  Irlandia, kraj jeszcze kilka lat temu bardziej katolicki niż Polska. Z ponad 90% obecnych w każdą niedzielę na mszy, zostało ledwo kilkanaście procent! A Polak, lizał, liże i lizał długo jeszcze będzie doopy watykańskim !!!

 • konigin

  Oceniono 26 razy 16

  Gdyby moja siostra żyła w cywilizacji zachodniej to by jej były mąż, sqrwiel-socjopata, wydzielający jej dzienne 20 zeta na życie, zabraniający, po urodzeniu dziecka, powrotu do pracy, zakładający podsłuch w samochodzie i montujacy program szpiegowski w laptopie z pierdla by nie wyjrzal.

 • halirod

  Oceniono 13 razy 13

  Ludzie niedługo wybory ,trzeba pognać to zakłamane Rydzykowe towarzystwo. To jakieś średniowieczne tłuki. Nie głosujmy na żadnego PiSowca nawet na stołek prezesa kółka różańcowego. Tym bardziej do Parlamentu Europejskiego bo wstyd przynoszą a także do naszego Sejmu czy Senatu bo trudno słuchać tych krętaczy i kłamczuchów. WYBORY LUDZIE innej rady nie ma.

 • plutoniczna

  Oceniono 16 razy 12

  za okopress:
  4 listopada 2017 roku odbyło się pierwsze – w nowym składzie – spotkanie zespołu monitorującego ds. przemocy w rodzinie (organ ekspercki Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej). Reprezentacją strony społecznej (organizacji pozarządowych) stali się m.in. członek Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris” czy pracowniczka fundacji Elbanowskich. Na liście zabrakło organizacji od lat wspierających kobiety.
  no a wiadomo, Ordo Luris będzie propagował wartości chrześcijańskie:
  (z sieci):
  Józef Ignacy Dreptak

  "Kobiety są przeznaczone głównie do zaspokajania żądzy mężczyzn."
  (Jan Chryzostom, 349-407, gr.)

  "Kobieta jest istotą poślednią, która nie została stworzona na obraz i podobieństwo Boga. To naturalny porządek rzeczy, że kobieta ma służyć mężczyźnie."
  (św. Augustyn 354-430 - jeden z najznakomitszych ojców Kościoła)

  "Wartość kobiety polega na jej zdolnościach rozrodczych i możliwości wykorzystania do prac domowych"
  (św. Tomasz z Akwinu, mędrzec Kościoła, 1225-1275)

  "Kiedy widzisz kobietę, pamiętaj, to diabeł! Ona jest swoistym piekłem!"
  (Papież Pius II, 1405-1464)

  "Kobiety ze swej natury są przeznaczone do wspólnych uciech."
  (Kapokrates, założyciel klasztoru)

  "Kobiety są błędem natury... z tym ich nadmiarem wilgoci i ich temperaturą ciała świadczącą o cielesnym i duchowym upośledzeniu... są rodzajem kalekiego, chybionego, nieudanego mężczyzny... Pełnym urzeczywistnieniem rodzaju ludzkiego jest mężczyzna."
  (św. Tomasz z Akwinu)

  "Kobiecie przystoi jedynie szata żałobna. Skoro tylko przekroczy próg wieku dojrzałego, winna zasłonić swe gorszące oblicze, by nie utracić szczęśliwości wiecznej."
  (Tertulian, pisarz chrześcijański)

  "Księża, którzy udzielają noclegu kobietom i doznają przy tym podniety, muszą zostać ukarani. Kobiety natomiast mają zostać sprzedane przez biskupa jako niewolnice."
  (II Synod w Toledo)

  "U kobiety sama świadomość jej istnienia powinna wywoływać wstyd."
  (Clemens Alexandrinus, 215)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX