Ukraina. Ulicami Kijowa przeszedł marsz z okazji 110. rocznicy urodzin Stepana Bandery

Przez ulice Kijowa przeszedł marsz upamiętniający 110. rocznicę urodzin Stepana Bandery. W zeszłym roku ukraiński Parlament wpisał tę rocznicę do kalendarza oficjalnych obchodów państwowych.

We wtorek 1 stycznia ulicami Kijowa przeszło kilka tysięcy osób. Brali udział w marszu ku czci Stepana Bandery, zorganizowanym z okazji 110. rocznicy urodzin jednego z przywódców Ukraińskich Nacjonalistów. Marsz przeszedł ulicą Chreszczatyk na Plac Niepodległości.

Marsz ku czci Stepana Bandery przeszedł przez ulicę Kijowa

Marsz z okazji rocznicy urodzin Stepana Bandery został zorganizowany przez partię Korpus Narodowy. Według szacunkowych obliczeń, w wydarzeniu wzięło udział kilka tysięcy osób, wśród których wielu to członkowie ukraińskich organizacji nacjonalistycznych.  Uczestnicy marszu ku czci Stepana Bandery nieśli ze sobą czerwono-czarne flagi, portrety przywódcy Ukraińskich Nacjonalistów oraz zapalone pochodnie, skandowano hasła nacjonalistyczne. 

 

110. rocznica urodzin Stepana Bandery została wpisana w zeszłym roku do kalendarza oficjalnych obchodów przez ukraiński Parlament, a lwowska rada obwodowa ogłosiła, że rok 2019 jest rokiem Bandery. Decyzję lwowskiej rady skrytykował m.in. ambasador Izraela na Ukrainie Joel Lion. 

Kim był Stepan Bandera?

Stepan Bandera urodził się 1 stycznia 1909 roku. Był ukraińskim politykiem niepodległościowym o poglądach skrajnie nacjonalistycznych, które część historyków określa mianem faszystowskich. Pełnił funkcję przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, której zbrojne ramie (UPA - Ukraińska Powstańcza Armia) jest odpowiedzialne za tzw. rzeź wołyńską, czyli ludobójstwo na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w okresie od lutego 1943 do lutego 1945. Stepan Bandera zginął 15 października 1959 roku w zamachu przeprowadzonym w Monachium przez agenta KGB Bohdana Staszynskiego

Więcej o:
Komentarze (389)
Ukraina. Ulicami Kijowa przeszedł marsz z okazji 110. rocznicy urodzin Stepana Bandery
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 69 razy 31

  W Polsce też czci się pamięć niejednego "wyklętego" watażki, co "wojował" z kobietami i dziećmi.

 • atos38

  Oceniono 61 razy 27

  banderę ZASTRZELIŁ … Rosjanin. Nasi bracia Rosjanie.
  Warto tez zwrócić uwagę na ZASADNICZĄ RÓŻNICĘ miedzy zbrodnia katyńska, a wołyńska. Zbrodnia katyńska została dokonana przez aparat władzy - TEN SAM, którego ofiara padali SAMI Rosjanie.
  Kiedy system polityczny się zmienił, rozpadł się ZSRR, Rosjanie mogli zacząć się rozliczać ze swoją przeszłością, to państwo rosyjskie zrobiło w zasadzie wszystko, co należało, zęby kwestie Katynia uczciwie zamknąć - udostępnili dokumenty, upamiętnili miejsce zbrodni, wystosowali oficjalne przeprosiny. Cóż można zrobić więcej?
  Rzez wołyńska JEST ZBRODNIĄ, która WYSZŁA OD SAMEJ UKRAIŃSKIEJ SPOŁECZNOŚCI, CO OZNACZA, ZE WYNIKAŁA Z NIENAWIŚCI GŁĘBOKO ZAKORZENIONEJ W POPULACJI.
  O ŻADNYCH PRZEPROSINACH N-I-G-D-Y ! NIE SŁYSZAŁEM !!!,
  A CO NAJGORSZE, HANIEBNA IDEOLOGIA, KTÓRA STALA SIĘ ŹRÓDŁEM TEJ ZBRODNI, JEST DZIŚ NA UKRAINIE GLORYFIKOWANA!!! i na tej ideologii i historii próbują budować jakieś państwo i swoją tożsamość !

  Nie dość, że NIE wstydzą się swoich czynów, to jeszcze W TYM DUCHU WYCHOWUJĄ MŁODE POKOLENIA.
  To JEST DOPIERO DRAŃSTWO I ZAGROŻENIE !

  A zakłamani polscy politykierzy wrzeszczą, ze największym zagrożeniem dla Polski jest... Rosja. Myślę, ze to zasłona dymna, która ma odwrócić uwagę od prawdziwego niebezpieczeństwa.

 • oloros11

  Oceniono 31 razy 21

  Jaki Narod takie Bohatyry

 • von-koza

  Oceniono 40 razy 20

  Sam marsz to nic szczególnego. Kilka tysięcy faszystów i idiotów znajdzie się w każdym kraju, a na te 45 milionów obywateli to prawie co nic. Tym bardziej w kraju toczącym jakby nie było wojnę i zmagającym się z wieloma problemami.

  Mnie bardziej niepokoi i smuci oficjalna postawa władz krajowych i rady lwowskiej...
  Tym bardziej, że poza inicjowaniem zbrodniczych działań UPA i kolaboracją z Niemcami niewiele mu sie udało dla Ukrainy osiągnąć - wiec co to niby za bohater...

  Przy okazji jednak pohukiwań o zrywaniu stosunków dyplomatycznych pamiętajmy kto temu zbrodniarzowi chronił tyłek i azyl dał i kasę pompował (jakby kto nie wiedział to Angole:)) w Niemczech do końca lat pięćdziesiątych - zanim go KGB wykończyło...
  To tak na marginesie.

 • aagaj

  Oceniono 33 razy 19

  Kto jak kto, ale nacjonaliści są zawsze skrajni i niebezpieczni
  Czy niemieccy, czy ukraińscy , czy polscy !

 • ilenka50

  Oceniono 53 razy 19

  I to takie dziwne? U nas czci się ostatnio hurtem żołnierzy wyklętych, choć część z nich na to czczenie nie zasługiwała.

 • bamshe

  Oceniono 40 razy 18

  Niech maszerują i świętują a Rosjanie odbiorą im kraj kawałek po kawałku

 • jml13060

  Oceniono 25 razy 15

  Czy w marszu wzięli udział przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Prezesa Rady Ministrów, Sejmu i Senatu, głównych ugrupowań politycznych i NSZZ Solidarność? Proszę o podanie nazwisk i treści wygłoszonych przemówień.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX