Wybuch samochodu w Magnitogorsku. Trzy ofiary mogły mieć związek z eksplozją w bloku

Nie żyją trzy osoby, ofiary wybuchu samochodu w centrum Magnitogorska w Rosji. W poniedziałek doszło tam do eksplozji i zawalenia się bloku, w którym zginęło 11 osób, ale śmiertelny bilans może być znacznie większy. Według lokalnych mediów katastrofa budowlana mogła być wynikiem zamachu.

Według władz przyczyną wybuchu minibusa była eksplozja butli gazowych, które znajdowały się w samochodzie taksówce.

Jednak z informacji, do których dotarli dziennikarze lokalnych mediów, w tym portalu 74.ru oraz znak.com.wybuch w aucie to efekt działań antyterrorystycznych, a sama operacja może mieć związek z poniedziałkowym wybuchem w bloku mieszkalnym, w wyniku którego zginęło 11 osób, a co najmniej 28 jest zaginionych.

Śledczy wstępnie ustalili, że w dwunastoklatkowym, dziewięciopiętrowym bloku eksplodował gaz, powodując zawalenie się całego pionu jednej z klatek. I choć pod uwagę brane są różne scenariusze, podano, że na miejscu tragedii nie znaleziono śladów materiałów wybuchowych.   

Pod gruzami odnaleziono żywe niemowlę

Ratownicy nie tracą nadziei i wierzą, że pod zwałami gruzu wciąż są żywi lokatorzy, których do tej pory się nie udało odnaleźć. We wtorek odnaleziono żywe 11-miesięczne dziecko, które przeleżało pod gruzami półtorej doby. Chłopczyk o imieniu Iwan przeżył dzięki temu, że leżał w łóżeczku i był ubrany w ciepłą odzież. Akcję ratowniczą utrudniają opady śniegu i temperatura spadająca do minus 27 stopni Celsjusza. Dodatkowo specjaliści ostrzegają, że zbyt gwałtowne uprzątanie gruzu może spowodować zawalenie sąsiednich ścian. 

Eksperci Ministerstwa do Spraw Nadzwyczajnych Sytuacji podjęli decyzję, że budynek powinien zostać rozebrany, poczynając od najwyższych pięter. Nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja, czy rozebrany zostanie cały dwunastoklatkowy blok, czy tylko ta część, która ucierpiała w wyniku eksplozji gazu. Według oficjalnych danych, w bloku zameldowanych jest ponad 1300 osób. Urzędnicy zapewniają, że wszyscy, którzy stracili mieszkania, otrzymają rekompensaty i finansowe wsparcie na trzymiesięczny wynajem lokalu zastępczego. Gubernator obwodu czelabińskiego ogłosił, że 2 stycznia będzie dniem żałoby i flagi zostaną opuszczone do połowy masztów. 

Więcej o:
Komentarze (26)
Wybuch samochodu w Magnitogorsku. Trzy ofiary mogły mieć związek z eksplozją w bloku
Zaloguj się
 • ant777

  Oceniono 26 razy 8

  Kiedyś jak w Rosji wyleciał blok w powietrze, to Rosja oskarżyła Czeczenię którą najechała. Teraz nie zdziwię się jak tę eksplozję dopiszą na konto Ukrainy. Co dalej się będzie dzialo, wiadomo...

 • dante_waw

  Oceniono 16 razy 6

  Nowa wojna Czeczenska?? Dziwne bo juz po wyborach i Putin nie musi jeszcze walczyc o reelekcje....

 • proteusz33

  Oceniono 5 razy 1

  No to ci co podłożyli bombę pod budynek sami wylecieli w powietrze.Świadkowie (sprawcy
  ) uciszeni na wieczność

 • krynolinka

  Oceniono 19 razy 1

  Iwan w łóżeczku, ubrany w ciepłą odzież. Z całym szacunkiem dla ofiar to chyba właśnie komuś się ulało.

 • zdzisiek66

  Oceniono 5 razy -1

  Ostatnio, jak FSB wysadzała bloki razem z Rosjanami, to winni byli Czeczeńcy i Rosja napadła na Czeczenię. Ciekawe, na kogo teraz wypadnie.

 • Szymon Głowacki

  Oceniono 5 razy -1

  W Rosji przestępcy sami się karzą. Jak wiadomo, to taki Chuck-Norris-Land.

 • emigrant_1984

  Oceniono 13 razy -1

  Jak to w Rosji. Bez wodki nie razbieriosz co się stało ale ludzie giną w tajemniczych okolicznościach. Teraz mamy eksplodujący gaz. W domu i w marszrutce. Szczegóły oficjalne w wiadomisciach Russia Today.

 • gazeta1960

  Oceniono 12 razy -4

  Wczoraj pisaliście o "cudzie": "Chłopiec o imieniu Wania półtora dnia spędził pod gruzami".
  A dziś: "Chłopczyk o imieniu Iwan przeżył dzięki temu, że leżał w łóżeczku i był ubrany w ciepłą odzież".
  Możecie się zdecydować?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX