Prokremlowska telewizja RT z okazji świąt wysłała model katedry w Salisbury. "Chory" żart

Rosyjska stacja telewizyjna RT, finansowana z pieniędzy Kremla, wysłała do innych mediów czekoladowe modele katedry w Salisbury. Zdaniem komentatorów, ten świąteczny upominek to "chory" żart. To właśnie w Salisbury zostali otruci nowiczokiem Siergiej i Julia Skripalowie.

Niezależny rosyjski kanał informacyjny Dożd (Deszcz -red.) pokazał na Twitterze zdjęcie przedstawiające szczegółowy model katedry w Salisbury owinięty taśmą z logo RT, prokremlowskiej telewizji propagandowej znanej do niedawna jako Russia Today. 

"Wpadnijcie na herbatę, boimy się sami to zjeść" - napisali w odpowiedzi do RT pod tweetem dziennikarze stacji Dożd.

Brytyjski "The Independent" potwierdził w rozmowie z rzecznikiem prasowym, że zdjęcie było autentyczne, a czekoladowy model katedry RT wysłała do "wielu odbiorców".

"Chory żart" wywołał oburzenie w Wielkiej Brytanii, gdzie w marcu w Salisbury otruto byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala i jego córkę Julię. I choć oboje po długim pobycie w szpitalu już czują się dobrze, wspomnienie ataku wciąż budzi złość. 

Politycy związani z Salisbury komentując świąteczny "upominek", nazwali jego wysłanie "dziwnym zachowaniem, którego jednak można się było spodziewać".

Jo Broom, radny z Salisbury przyznał, że świadczy to o bardzo złym guście i kompletnym braku szacunku dla osób, które ucierpiały w wyniku rosyjskiego ataku z użyciem nowiczoka.  

W lipcu zmarła kobieta, która wprawdzie nie miała kontaktu z agentami GRU oskarżonymi przez brytyjskie służby o atak na Skripalów, ale była narażona na oddziaływanie nowiczoka.

Rosyjscy agenci w RT: Byliśmy w Salisbury jako turyści

Po tym, jak brytyjskie władze postawiły zarzuty wobec Aleksandra Pietrowa i Rusłana Boszirowa za atak w Salisbury, Władimir Putin stwierdził, że podejrzani byli "cywilami" i wezwał ich, by porozmawiali z mediami.

Już następnego dnia telewizja RT wyemitowała wywiad, w którym zdemaskowani przez Brytyjczyków rosyjscy agenci przedstawili się jako sprzedawcy sportowych suplementów. Przekonywali, że gdy w Salisbury doszło do próby otrucia Skripala i jego córki, oni byli na krótkich wakacjach - jako turyści. Do miasta przyjechali za namową przyjaciela, który zasugerował im wizytę w słynnej na cały świat katedrze, znanej z wysokiej na 123 metry wieży zakończonej iglicą.

Komentatorzy zwracali później uwagę, że para agentów GRU w wywiadzie mówiła cytatami wyjętymi wprost z Wikipedii. 

Katedra w SalisburyKatedra w Salisbury Fot. Andrew Dunn/Wikimedia Commons

Kreml zaprzeczył jakiemukolwiek zaangażowaniu w spisek, który, jak powiedziała Theresa May, musiał zostać zatwierdzony "na najwyższym szczeblu rosyjskiego państwa".

Więcej o:
Komentarze (94)
Prokremlowska telewizja RT z okazji świąt wysłała model katedry w Salisbury. "Chory" żart
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 48 razy 28

  W Polsce to nie powinno szokować, od 3 lat TVP Kur...wizja prezentuje ten sam poziom "moralny".

 • falbor

  Oceniono 45 razy 17

  A czego innego można się spodziewać po dzikusach tęskniących za stalinem i ZSRR...?

 • marywil2012

  Oceniono 38 razy 12

  Zdumiewająca(?) jest tą zbieżność opinii propisowskie prokukizowskich i proputinowskich trolli, także w tej sprawie.

 • asperamanka

  Oceniono 30 razy 8

  Przypomniał mi się dowcip z czasów ustroju słusznie minionego, gdy Breżniew na posiedzeniu Biura Politycznego utyskiwał na strefy czasowe. No bo, mówi, nie może tak być, że dzwonię do Pekinu gratulować 40 rocznicy zwycięstwa rewolucji w Chinach, i okazuje się że to było wczoraj; dzwonię do Rzymu z kondolencjami po zamachu na Papieża, i okazuje się że to dopiero jutro.

  RT nie mogła wysłać czekoladowego modelu innej katedry, bo by się zdradzili gdzie planują następną wizytę turystów z nowiczokiem.

 • lubat

  Oceniono 16 razy 6

  Ponurym żartem jest raczej to, że Julia Skripal dzieli los Nataszy Kampusch i pies z kulawą nogą się o nią nie upomina. Oczywiście poza Rosjanami.

 • ochujek

  Oceniono 18 razy 6

  Nasza telewizja reżimowa jest równie subtelna.

 • tenare

  Oceniono 17 razy 5

  Faktycznie ponury żart, w świetle twego, że Skripal już prawdopodobnie nie żyje, a jego córkę uprowadziły brytyjskie służby specjalne, żeby zatrzeć ślady prowokacji i pozbyć się świadków.

 • 1group

  Oceniono 19 razy 5

  Chorym żartem była ta cała heca ze Skripalami,zmontowana przez służby brytyjskie i zapewne amerykańskie.

 • justas32

  Oceniono 19 razy 5

  Jakby Jarek wysłał do Adriana kocie gó.wno - to też by podpisał ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX