Niemiecka ZDF będzie się odwoływać od wyroku polskiego sądu ws. serialu "Nasze matki, nasi ojcowie"

Niemiecka telewizja ZDF zamierza odwołać się od wyroku krakowskiego sądu po zapoznaniu się z uzasadnieniem - podaje nadawca w oświadczeniu przekazanym Polskiemu Radiu. Wczoraj sąd nakazał stacji m.in. przeprosiny 94-letniego żołnierza AK, Zbigniewa Radłowskiego, w związku z emisją serialu "Nasze matki, nasi ojcowie".

Telewizja ZDF w oświadczeniu stwierdza, że żałuje, iż sąd w Krakowie nie wziął pod uwagę wolności sztuki. W oświadczeniu stacja nie wspomina, że - zdaniem sądu - naruszyła dobra osobiste pozywającego przedstawiając Armię Krajową jako organizację antysemicką.

Niemieckie media przypominają, że już w 2013 roku ZDF w podobnym procesie tłumaczył, że film przedstawia fikcyjne postacie. Przypomniano też, że Część mediów przypomina, że w 2018 roku Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe zniósł podobne wyroki niższych instancji w sprawie wytoczonej ZDF przez Karola Tenderę, byłego polskiego więźnia Auschwitz.

Wczorajsza decyzja krakowskiego sądu zakończyła dwuletni proces wytoczony producentowi serialu i niemieckiej telewizji przez weteranów.

Krytyka serialu

Zdaniem 94-letniego Zbigniewa Radłowskiego, kapitana Armii Krajowej, który wraz ze Światowym Związkiem Żołnierzy AK wytoczył proces, film naruszył prawo do tożsamości narodowej, godności oraz wolności od mowy nienawiści. Według powodów, w kilku scenach serialu żołnierze Armii Krajowej zostali przedstawieni jako antysemici. Dlatego skarżący domagali się przeprosin i zadośćuczynienia. Krakowski sąd podzielił tę argumentację.

Film "Nasze matki, nasi ojcowie" po emisji w Niemczech i w Polsce wywołał dyskusje dotyczącą sposobu przedstawienia w serialu Polaków oraz problemu odpowiedzialności Niemców za zbrodnie II wojny światowej. W Polsce produkcję krytykowano nie tylko za ukazywanie partyzantów z AK jako antysemitów, ale też za bagatelizowanie odpowiedzialności Niemców.

Więcej o:
Komentarze (333)
Niemiecka ZDF będzie się odwoływać od wyroku polskiego sądu ws. serialu "Nasze matki, nasi ojcowie"
Zaloguj się
 • kali23

  Oceniono 50 razy 14

  Dzięki przysłowiowej polskiej głupocie jeszcze więcej ludzi w Europie będzie miało okazję
  dyskutować nad " zbrodniami" AK na Żydach./ bo, że i takie były to nie mam wątpliwości'/

 • kastoripollux

  Oceniono 60 razy 14

  Żydzi byli prześladowani w Polsce wojennej przez wszystkich. Nie licząc wyjątków. Byli Polacy którzy im niewątpliwie za cenę własnego życia pomagali i to jest chwalebne. Natomiast śmieszy mnie ingerowanie polskich niezłomnych sędziów w filmy niemieckie. Możecie sobie wydawać wyroki ale macie za krótkie łapki. Nic was nie nauczyła afera z "polskimi obozami śmierci". Po co się wygłupiacie pisowskie głąby? Tak samo możecie skazać Putina za zamach. ŚMIAŁO. TAKI WYROK TEŻ SIĘ ZMIEŚCI w waszym orzecznictwie. Wydurniacie się, bo nie jesteście w stanie niczego wyegzekwować. Jeśli jesteście tacy mocni to zasądźcie mi milionowe odszkodowanie za to, że muszę żyć w państwie PiS . POKAŻCIE CO POTRAFICIE!!!

 • kresedebarg

  Oceniono 31 razy 13

  Tak , Niemiec płakał jak Żydów ratował

 • maras63

  Oceniono 35 razy 9

  Do obrońców niemieckiej telewizji: "Żyda Sussa: też byście bronili? w końcu film to tylko film, a nie dokument. Apelujcie do TVNu, by puścił ten film, macie tam dojścia.

 • sebi905

  Oceniono 9 razy 7

  To czy w AK byli czy nie byli antysemici wyjaśnił pan Edelman na swoim i nie tylko przykładzie z czasów pierwszych dni powstania warszawskiego

 • 14ar14

  Oceniono 8 razy 6

  Wolność sztuki? Znakomicie.
  Ale czemu gdy ta "wolność" dotknie homoseksualistów lub Żydów zamienia się w homofobię i antysemityzm?

 • pivonka

  Oceniono 62 razy 6

  Według niemieckiej telewizji ZDF mordowaniem Żydów w czasie II WŚ mieli się zajmować głównie polscy leśni bandyci zwani Armią Krajową oraz żołnierze Armii Czerwonej. Niemcy w tym czasie prowadzili normalne życie, czyli słuchali Wagnera, chodzili na przyjęcia i prowadzili swoje Mercedesy. Nie wiadomo do końca skąd wzięli się na terytorium Niemiec żołnierze Armii Czerwonej, którzy według tej telewizji zajmowali się głównie napadami na spokojne Niemki oraz kradzieżami zegarków.

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 11 razy 5

  No jak to, a czemu nikt nie pozwał tego kabanosa Tarczyńskiego, jak opowiadał na Ćwiterze, że jego dziadek zabijał Żydów i ograbiał ich z kosztowności?

 • bonenecklace

  Oceniono 34 razy 4

  Wolność sztuki oparta na kłamstwie służącemu wcześniej założonej tezie. Wyobrażam sobie, jaki by wszczął się rwetes, gdyby ktoś nakręcił film o tym, że w aparacie komunistycznym gros stanowili właśnie Żydzi. W GW to chyba by "pracownicy" wzięli nadgodziny, żeby płodzić swoje jeremiady pod adresem Polski. Dobrze, że jeszcze są książki, w których to wyboru do koloru można poczytać o prawdziwej twarzy Niemców, Żydów i Rosjan.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX