Tragedia w kopalni w Czechach. Nie żyje 13 górników, w tym 12 Polaków. W niedzielę żałoba narodowa

Do tragedii w kopalni w Czechach doszło w czwartek około godziny 17. W wyniku wybuchu zginęło 13 górników, aż 12 z nich to Polacy. Akcja ratownicza musiała zostać przerwana, ponieważ pod ziemią szaleje pożar. W niedzielę w Polsce obowiązywać będzie żałoba narodowa.

W Czechach doszło do poważnego wypadku w kopalni w miejscowości Karwina. W czwartek około godziny 17 ponad 800 metrów pod ziemią doszło do wybuchu metanu. 

Rzecznik spółki Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie (OKD) Ivo Celechovsky powiedział, że w kopalni wybuchł metan i spowodował zniszczenia pod ziemią.

Czytaj także:  Czechy: trwa konferencja ws. katastrofy w kopalni. Nagle ojciec górnika: Macie w du*ie życie!

Tragedia w kopalni w Czechach. Nie żyje 12 górników

W wyniku wybuchu zginęło 13 górników - 12 Polaków i jeden Czech. Jeden z Polaków od ponad 20 lat mieszkał na terenie Republiki Czeskiej. 10 pracowników kopalni udało się uratować. 

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że w związku z tragedią w czeskiej kopalni, niedziela będzie dniem żałoby narodowej w całej Polsce. 

W piątek rano na miejsce przyjechał premier Mateusz Morawiecki. Zadeklarował, że rodziny górników, którzy zginęli w wyniku wybuchu w kopalni, mogą liczyć na pomoc rządu. 

Tragedia w kopalni. Akcja ratownicza przerwana

Premier Morawiecki podkreślał, że z kopalni udało się uratować 10 górników. Jeden z nich ma bardzo rozległe poparzenia i jest w ciężkim stanie. 

Dodał, że akcja ratownicza musiała zostać jednak przerwana ze względu na trudne warunki, które panują w kopalni. - Pod ziemią jest pożar, jest bardzo wysoka temperatura, bardzo wysokie zagrożenie kolejnymi wybuchami. (...) Chodniki są zablokowane - mówił premier. 

Obecnie trwa procedura wypuszczania z kopalni gazu, która ma ugasić pożar. Może potrwać od kilka godzin do nawet kilku dni. Akcja zostanie wznowiona w momencie, kiedy będzie możliwy zjazd pod ziemię.

Na miejscu są polscy ratownicy, którzy dołączyli do czeskich kolegów w nocy. Mateusz Morawiecki pojechał do szpitala odwiedzić rannych górników.

Tragedia w kopalni. Płyną kondolencje

W piątek na Twitterze pojawiły się dziesiątki kondolencji dla rodzin i bliskich ofiar wybuchu w kopalni w Czechach. Współczucie wyrazili prezydent Andrzej Duda, Donald Tusk, Robert Biedroń, minister edukacji Elżbieta Rafalska czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

Więcej o:
Komentarze (256)
Tragedia w kopalni w Czechach. Nie żyje 13 górników, w tym 12 Polaków. W niedzielę żałoba narodowa
Zaloguj się
 • larsek

  Oceniono 76 razy 62

  Ciekawe, to jest tragedia, ale dziennie ginie dużo w wypadkach drogowych i (p)Rezadent nie ogłasza całorocznej żałoby, a to są tragedie rodzinne!

 • merwin72

  Oceniono 71 razy 59

  Po pierwsze nie jest to tragedia narodowa. Katastrofa ta jest tragedią osobistą, rodzinną wielu osób, jednakże nie wyczerpuje przesłanek do ogłoszebia żałoby narodowej. Będę brutalny, ale węgla mamy na 200 lat więc i takich wypadków będzie więcej.

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 60 razy 50

  ryle to jak widać najwyższa kasta. Codziennie na polskich drogach ginie kilka osób (często dzieci!) i nikogo to nie obchodzi.

 • chumski

  Oceniono 38 razy 34

  Górnik wybierając taki zawód wiedział jakie jest ryzyko. Współczuję rodzinom bo to rzeczywiście tragedia i to przed samymi świętami.
  Tygodniowo ginie na drogach dwa razy więcej osób i jakoś (poza rodzinami) nikt ich nie żałuje.
  Czyżby Jędruś kupował elektorat???

 • eustachy_sromotny

  Oceniono 39 razy 33

  Ciekawe ile osób przez ten weekend zginie na drogach. Czy wtedy też będzie żałoba narodowa ?

 • jabo23

  Oceniono 30 razy 30

  Ciekawe jak duduś będzie świętował tę żałobę narodową?
  Na nartach?

 • justas32

  Oceniono 29 razy 23

  Ta żałoba jest po to żeby górnicy głosowali na PiS. Gdyby w Czechach w autobusie zginęło 12 księgowych, nauczycieli albo lekarzy - to pies z kulawą nogą by się nimi nie zainteresował ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX