Czechy: wypadek w kopalni w Karwinie. Większość rannych i ofiar śmiertelnych to Polacy

W kopalni w czeskiej Karwinie trwa akcja ratunkowa. W czwartek doszło tam do wybuchu metanu. W wyniku eksplozji zginęło 13 osób, w tym 11 Polaków.

Pierwsza sześcioosobowa grupa ratowników górniczych z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu przystąpiła w nocy do akcji ratunkowej w kopalni w czeskiej Karwinie, gdzie doszło do wybuchu metanu.

Czytaj także: Ta mapa pokazuje wyraźnie: Polakom w kwestii poglądów bliżej do Wschodu. Zaskakują Czechy

W wyniku eksplozji zginęło 13 osób - 11 Polaków i dwóch Czechów. Dziesięć osób zostało rannych. W chwili tragedii pod ziemią były 23 osoby.

Obecnie cała kopalnia jest zamknięta. Ze względu na wysoką temperaturę nie można kontynuować prac ratunkowych. Ciało jednego z górników wywieziono na powierzchnię, zlokalizowano ciała czterech kolejnych, pozostałych jeszcze nie udało się odnaleźć.

Najciężej ranni zostali przetransportowani do pobliskich szpitali. - Trzy osoby trafiły do szpitali, siedmiu górników zostało na miejscu opatrzonych przez lekarzy - powiedział Ivo Czelehovsky, rzecznik firmy OKD, właściciela kopalni.

Na miejsce jedzie premier Mateusz Morawiecki.

Czechy: wypadek w kopalni w Karwinie

Konsul Rzeczpospolitej Polskiej w Ostrawie jest w czeskiej Karwinie i spotkał się z dyrekcją kopalni. Pozostaje też w kontakcie z rodzinami poszkodowanych.

Poinformowało o tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych na Twitterze. "Łączymy się w bólu z rodzinami oraz bliskimi ofiar katastrofy" - napisano.

Premier Czech Andrej Babisz napisał, że wypadek jest wielką tragedią. We wpisie na Twitterze złożył kondolencje bliskim ofiar. "Jestem w kontakcie z pracującymi na miejscu ratownikami. Jesteśmy gotowi udzielić wszelkiej pomocy, swoją pomoc zaoferował też polski premier. W tej chwili pozostaje nam wiara i modlitwa" - napisał.

Do wybuchu doszło po godz. 17.00, ponad 800 metrów pod powierzchnią ziemi.

Więcej o:
Komentarze (210)
Czechy: wypadek w kopalni w Karwinie. Większość rannych i ofiar śmiertelnych to Polacy
Zaloguj się
 • czyjakikolwiekloginjestwolny

  Oceniono 42 razy 26

  Nigdy nie rozumiałem po kiego ciula politycy jeżdżą na miejsca akcji. Bo pomagać raczej nie pomagają. Chwila grzania się przed kamerami przy ogniu tragedii jest tego warta?

 • wiarus25

  Oceniono 42 razy 22

  Czesi jeżeli mają dobrze głowie powinni tą hienę na kopach zawrócić do Polski.

 • rasta-mw

  Oceniono 28 razy 20

  Smutna wiadomość, dwie tragedie na raz, wybuch i jeszcze ten parapremier, który co buzię otworzy to skłamie.

 • ps11111ps

  Oceniono 36 razy 18

  Moze i Becia po drodze do domu na swieta zboczy ociupinke i tez zahaczy o Czechy by ocieplic wizweunek

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 26 razy 16

  Po co Pinokio tam jedzie? Przeszkadzać? Potrzebny tam jak dziura w moście.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX