Jest plan Wielkiej Brytanii na najgorszy wariant brexitu. 3,5 tys. żołnierzy będzie w gotowości

Brytyjski rząd przygotowuje się na sytuację, która zaistnieje w kraju, jeśli parlamentarzyści nie poprą umowy z Unią Europejską w sprawie brexitu. Sekretarz obrony zapowiedział, że w gotowości będzie kilka tysięcy żołnierzy, którzy będą wspierać działania władz.

Głosowanie ws. umowy brexitowej między Wielką Brytanią a Unią Europejską decyzją premier Theresy May odbędzie się w brytyjskim parlamencie 14 stycznia. Posłowie mieli podjąć decyzję w ubiegłym tygodniu, ale w ostatniej chwili szefowa rządu odwołała głosowanie. Wszystko wskazywało na to, że większość parlamentarzystów zagłosuje przeciwko umowie.

Dotychczas ponad stu posłów konserwatywnych zadeklarowało, że nie poprze umowy ze względu na tzw. irlandzki bezpiecznik. To mechanizm dopuszczający możliwość, że jeśli Unia i Londyn nie uzgodnią po brexicie i okresie przejściowym umowy handlowej, Królestwo pozostanie tymczasowo w unii celnej. Co więcej, w Irlandii Północnej obowiązywać będą inne przepisy niż w Anglii, Walii i Szkocji.

Dojdzie do twardego brexitu?

Brytyjczycy przygotowują się na wariant, w którym parlament zagłosuje przeciwko umowie. Nie opóźni to samego wyjścia Wielkiej Brytanii ze wspólnoty zaplanowanego na 29 marca, może wywołać jednak spory chaos.

Jak informuje "Independent", wariant bez przyjętej umowy spowodowałby, że Wielka Brytania musiałaby zacząć nagle handlować z unijnymi krajami na zasadach ustalonych przez Światową Organizację Handlu. Oznaczałoby to chociażby szczegółowe kontrole towaru na granicach i konieczność zapłaty cła.

Wzrosłyby przez to także ceny produktów spożywczych, głównie mięsa i serów. Niektórzy eksperci wskazują, że w sklepach mogłyby wzrosnąć ceny lub wręcz zabraknąć m.in. masła i jogurtów.

Według "Independent", kłopoty prawne związane z legalnością pobytu mogłyby spotykać nie tylko obywateli krajów UE żyjących w Wielkiej Brytanii, ale także samych Brytyjczyków mieszkających w państwach unii.

Wielka Brytania przygotowuje się na najgorsze

Z powodu tych i innych trudności, które mogłyby pojawić się w przypadku twardego brexitu, brytyjski sekretarz obrony Gavin Williamson zapowiedział, że tuż przed opuszczeniem Unii Europejskiej w gotowości będzie 3,5 tys. żołnierzy. Miał na myśli nie tylko żołnierzy zawodowych, ale także tych w rezerwie. 

Jak podaje "Guardian", w najbliższych dniach wszyscy obywatele Zjednoczonego Królestwa za pomocą mediów będą informowani o tym, jak przygotować się do twardego brexitu. Porady dotyczą m.in. rezerwowania biletów lotniczych i korzystania z kart kredytowych.

Rząd przygotuje także stustronicowy poradnik dla brytyjskich firm. Specjalne e-maile zostaną wysłane do 80 tys. przedsiębiorstw, które najbardziej mogą odczuć twarde wyjście z Unii Europejskiej. Niektóre z firm już zapowiadają gromadzenie zapasów.

Więcej o:
Komentarze (218)
Jest plan Wielkiej Brytanii na najgorszy wariant brexitu. 3,5 tys. żołnierzy będzie w gotowości
Zaloguj się
 • kzet69

  Oceniono 92 razy 68

  Niech cały świat patrzy i się uczy czym kończy się uleganie łgarstwom populistycznej prawicy i łatwowierność wobec fake-propagandy stymulowanej z Moskwy! Brytole na własne życzenie sprokurowali sobie we własnym kraju największy kryzys od II WŚ , a w najgorszym wariancie dojdzie do rozpadu ponad 300 letniego Zjednoczonego Królestwa i w UE powitamy niepodległą Szkocję i Irlandię Północną!

 • ojojtam

  Oceniono 68 razy 54

  Następne referendum za likwidacją podatków. Przecież większość nie może się mylić.

 • mnis

  Oceniono 47 razy 39

  Wujek Sam Trump będzie im przysyłał zza wielkiej wody paczki żywnościowe pełne jogurtów i masła oraz mięsa z indyków. Przecież taki jest główne założenie Brexitu. Oddalić się od UE i przybliżyć do USA.

 • bartolomeusz2

  Oceniono 40 razy 32

  Mam nadzieję, że skończy się to rozpadem Zjednoczonego Królestwa i Szkocja dołączy do naszej pięknej Unii :) W sumie, jedyna ciekawa część GB, i jedyni mili ludzie - anglicy przy szkotach, to jak gó... przy diamentach.

 • niepisaty_wyksztalciuch

  Oceniono 31 razy 27

  Ruska agentura podsunęła Anglikom brexit a ci go łyknęli jak ryba. Więcej takich ćwoków jak Borys Johnson czy Nigel Farage w brytyjskiej polityce i po Wlk Brytanii nie będzie czego zbierać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX