Przyjęto postanowienie po szczycie COP24. "W ostatniej chwili sytuację uratował Guterres"

Podczas sesji plenarnej na szczycie COP24 przyjęto tekst porozumienia wieńczący katowicki szczyt. Delegacje wynegocjowały zasady realizacji porozumienia paryskiego, lecz zrezygnowały ze znaczącego zwiększenia wysiłków w walce z kryzysem klimatycznym.

"Udało się osiągnąć porozumienie podczas Konferencji Klimatycznej COP24. 'Pakiet Katowicki' został tym samym przyjęty przez wszystkie państwa ONZ. Gratulacje i podziękowania w szczególności dla Ministra Michała Kurtyki, który przewodził polskiej prezydencji" - napisał premier Mateusz Morawiecki.

Greenpeace chłodzi jednak entuzjazm premiera i informuje, że "trudno mówić o sukcesie, ale udało się uniknąć spektakularnej porażki - niestety, nie dzięki polskiej prezydencji". "Polscy politycy, jako gospodarze szczytu, nie zostaną zapamiętani za wizję, ani za silne przywództwo, lecz co najwyżej za serię wpadek" - oceniono.

Zdaniem ekologów zabrakło przywództwa polskiej prezydencji. "W ostatniej chwili sytuację uratował sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który pod koniec szczytu po raz trzeci pojawił się w Katowicach i nieoficjalnie przejął stery oraz inicjatywę w negocjacjach" - czytamy. 

Aktywiści są zdania, że negocjacje klimatyczne przez ostatnie dwa tygodnie posunęły się do przodu, "ale był to ruch ociężały, mało ambitny i na dodatek opóźniany przez polityków takich państw jak Polska". - Podczas gdy młodzi ludzie strajkują w szkołach, coraz więcej obywateli i obywatelek wychodzi na ulice, a organizacje społeczne bezustannie przypominają o potrzebie odejścia od paliw kopalnych, nasi politycy siedzą w swoim grajdołku i uparcie trzymają się swoich archaicznych węglowych wizji, które dawno powinny zostać pogrzebane - powiedział Bohdan Pękacki, dyrektor Greenpeace Polska.

Na Twitterze UN Climate Change, instytucji ONZ, zajmującej się klimatem, pojawiło się nagranie z momentu ogłoszenia decyzji. "Euforia na sali plenarnej" - napisano. Niewykluczone jednak, że entuzjazm wynikał z ostatecznego zakończenia negocjacji - posiedzenie plenarne było przesuwane od samego rana.

Więcej o:
Komentarze (146)
Przyjęto postanowienie po szczycie COP24. "W ostatniej chwili sytuację uratował Guterres"
Zaloguj się
 • zd46

  Oceniono 39 razy 27

  Panie Morawiecki pański sukces to trzeci przyjazd sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa do Katowic? Schowaj się pan z Kurtyką pod kapotę zimową. Chyba pan za dużo spożywa "wysokooktanowego paliwa", pan bredzi, jak Bredzisław, znowu sukces czy EKSCES? Morawiecki a gdzie ten "gigantyczny koncert dla koronowanych głów przebywających na COP24" z okazji 100 lecia?Czyżby świat walnął nam KOPa 2018?

 • zd46

  Oceniono 36 razy 24

  COP24, to polska klęska, wystarczy posłuchać, co na ten temat piszą i mówią media światowe a nie "świerszczyki rynsztokowe": mnicha purchawkowatego, gajowego Kurskiego, braci Karnowskich i dobrze odżywionego Sakiewicza, żyjących z pieniędzy, naszych, podatników, czyli z budżetu. Czy jedynym sukcesem COP24 były prezenty dla wszystkich uczestników w postaci: "PAKIETU 5 KILOGRAMOWEGO MUŁU KOPALNIANEGO"? No to sukces zwłaszcza od kiedy Polska ma zastąpić "gwiazdę betlejemską" i ma zastąpić "słońce". Takie odkrycie ogłosił mitoman rządowy i popularny kłamca Mateusz Morawiecki w Szeligach, układ "poslko-centryczny" a słońce przeszło pod zarząd PiS, Morawieckiego,Kaczyńskiego i Cymańskiego z palcem wyjętym z hemoroidów. Pomyleńcy sięgnęli po "gwiazdę betlejemską i słońce" a Tworki czekają na następną niekonwencjonalną konwencję, na której nikt nie machnie brudną łapą lub paluchem, , będą je mieli w rękawach na plecach.

 • sector23

  Oceniono 32 razy 20

  Pakiet katowick, czyli: suchary, mielonka turystyczna, ćwiartka wódki i talon na 0,5 tony eko-groszku... z naciskiem na "eko"

 • Kris P

  Oceniono 26 razy 16

  Nie wierzę w żadne ustalenia. W mojej ocenie zmierzamy ku zagładzie. Nic nas nie powstrzyma.
  Aby to zmienić, potrzebna jest rewolucja w całej cywilizacji, we wszystkich aspektach, branżach przemysłu, na skalę której nikt sobie nie wyobraża.
  A nie stać nas na to, żadnej grupy społecznej.
  Biedacy nie pójdą na ustępstwa bo będą mieli trudności w przezyciu, sredniacy nie zrezygnują z drugiego samochodu i wakacji za granicą, bogacze nie wyzbedą się luksusu. Po prostu ludzi nie stać na ofiarę.

 • jtby

  Oceniono 17 razy 15

  "Polscy politycy, jako gospodarze szczytu, nie zostaną zapamiętani za wizję, ani za silne przywództwo, lecz co najwyżej za serię wpadek" Trudno nie odmówić racji. Adrian wygłasza przemówienie z którego wynika przesłanie: pogadajcie sobie, pobawcie się, a my i tak będziemy rozwijać energetykę opartą na węglu, ale będziemy sadzić lasy. Następnie jedzie/leci na Barbórkę do kopalni i grzmi, że nie da zamordować polskiego górnictwa. COP sponsorują firmy z sektora energetyki węglowej, co mogło być odebrane przez uczestników jako drwina. Ktoś od byłego Szyszki klei, że gnijące drzewa są odpowiedzialne za efekt cieplarniany. Niezamierzona, ale tak mogło to być odebrane wpadka Katowic ze stoiskiem od węgla do zieleni. Faktycznie w Katowicach zostało niewiele kopalń, a miasto jest zielone, co nie zmienia faktu, że smogu ci tu dostatek (może mniej niż w Krakowie, czy zimą w tzw. uzdrowiskach, ale brak spójnej i konsekwentnej polityki samorządu w celu ograniczenia niskiej emisji jest widoczny. Mieszkam tu od urodzenia, a było ono dawno temu, więc mogę mieć porównanie i wyciągać wnioski.

 • wo151

  Oceniono 23 razy 15

  Bez znaczenia, pomniejszony o nieobecność notabli, wykolejony wskutek akcentowania przez gospodarzy "węglowych" planów, skończył się niczym, praktycznie bez zainteresowania czy szerszych komentarzy mediów swiatowych

 • ibrylowska

  Oceniono 19 razy 13

  Cytaty o Polsce na COP24 po zakończeniu szczytu po zakończeniu konferencji: "Trudno mówić o sukcesie, ale udało się uniknąć spektakularnej porażki - niestety, nie dzięki polskiej prezydencji" . "Polscy politycy, jako gospodarze szczytu, nie zostaną zapamiętani za wizję, ani za silne przywództwo, lecz co najwyżej za serię wpadek". Największym sukcesem dla Polski, to było uświadomienie prezydentowi Dudzie, ze z spalenia węgla powstaje smog. Nie wiadomo , czy się śmiać, czy płakać.

 • grzegorz-g1953

  Oceniono 15 razy 13

  A Matołusz Morawiecki jak zwykle. Propaganda sukcesu kwitnie. Co za pajac.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX