Tysiące ludzi wciąż demonstrują w Budapeszcie. Opozycja wzywa do zjednoczenia się

W stolicy Węgier Budapeszcie kilka tysięcy osób wzięło udział we wczorajszych kolejnych demonstracjach przeciw nowelizacji kodeksu pracy. Krytycy nazywają ją "niewolniczą ustawą". Doszło do starć z policją.

W demonstracji antyrządowej na placu Kossutha przed gmachem parlamentu uczestniczyli przedstawiciele partii opozycyjnych z różnych opcji politycznych. W swoich przemówieniach wzywali oni do jedności i kontynuowania protestów. Posłanka socjalistów Ágnes Kunhalmi oceniła ten czas jako historyczny, gdyż przyjęcie nowelizacji ustawy otwiera drogę do jednoczenia się opozycji.

Wiceprzewodnicząca partii Momentum Anna Donáth podkreśliła, że przegłosowując nowelizację ustawy rząd przekroczył wszelkie granice, dlatego opozycja powinna być solidarna ze wszystkimi grupami społecznymi.

Demonstracje trwają od kilku dni. Poza głównym postulatem dotyczącym kodeksu pracy, wznoszone są hasła przeciwko rządowi i premierowi Viktorowi Orbanowi. "Vik-ta-tor" - można usłyszeć na nagraniu z jednej z demonstracji.

Demonstrujący rzucali petardami w policjantów

Po zakończeniu głównej części demonstracji, tłum przeszedł ulicami stolicy Węgier, po czym wrócił na plac Kossutha, gdzie demonstranci zaczęli rzucać w policjantów petardami, butelkami i jajkami. Policja w odpowiedzi użyła gazu łzawiącego. W godzinach wieczornych na placu Kossutha było ok. 150 policjantów.

W środę parlament Węgier przyjął nowelizację kodeksu pracy, na podstawie której górna granica godzin nadliczbowych wzrośnie z 250 do 400. Posłowie opozycyjni próbowali zablokować głosowanie, m.in. okupując mównicę w sali obrad. Demonstracje przeciw tzw. "ustawie niewolniczej” rozpoczęły się po jej przyjęciu. Od rozpoczęcia demonstracji zatrzymano ponad 50 osób, wśród nich kilku obcokrajowców, aresztowano ponad 20.

Więcej o:
Komentarze (183)
Tysiące ludzi wciąż demonstrują w Budapeszcie. "Vik-ta-tor"
Zaloguj się
 • vomitorium1

  Oceniono 47 razy 35

  "Opozycja wzywa do zjednoczenia się"
  wygląda
  że panu prezesowi
  przepowiednia się ziści
  (w warszawie
  będzie budapeszt)

 • safelogica

  Oceniono 27 razy 21

  Widać ślady działania hejterów i trolli na tym forum w komentarzach, ale nie dają rady, chyba kasa na trolli się PISowi skończyła

 • fakiba

  Oceniono 37 razy 21

  Najwyższy czas żeby się obudzili a jak się obudzą to marny los Orbana i jego kolesi w tym kaczki

 • caius1

  Oceniono 36 razy 20

  Mam nadzieję, że ten węgierski watażka odczuje gniew pogardzanego przez siebie narodu, który zgodnie z jego ustawą ma z...ć już nie za miskę jak chce pisowski premier-pinokio ale za ćwierć miski ryżu. Była kiedyś taka jedna we Francji, która zaproponowała "ludowi" jedzenie ciastek skoro nie ma chleba. Jak skończyła - wiadomo.
  NiePiS

 • plastikpiokio

  Oceniono 18 razy 18

  oj kisi się ten bigos -kisi i to prawie wszędzie --nie daj boże jak wykipi ---ciekawe gdzie będą uciekać ci co go naważyli i nadal w nim mieszają -----myslę również o naszych polskich kucharzach

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX