Portugalia i Hiszpania mogą dołączyć do protestu "żółtych kamizelek". Pierwszy strajk 21 grudnia

Jak informują portugalskie i hiszpańskie media, możliwe jest, że mieszkańcy Portugalii oraz Katalonii dołączą do francuskiego protestu "żółtych kamizelek". Protesty w Portugalii zostały zapowiedziane na 21 grudnia br.

Portugalscy śledczy od kilku dni prowadzą dochodzenie w sprawie założonej na Facebooku strony, której administratorzy nawołują Portugalczyków do masowych protestów i paraliżowania kraju. Autorzy portugalskiego protestu "żółtych kamizelek" chcą m.in. zablokować ruch na autostradzie A8, która łączy Lizbonę z północną częścią Portugalii.

Portugalia i Hiszpania zostaną sparaliżowane? Protest "żółtych kamizelek" może się rozprzestrzenić

Na Facebooku powstało wydarzenie dot. portugalskiego protestu "żółtych kamizelek". Do środy wieczorem aż 13 tys. osób zadeklarowało, że będzie protestować, a kolejne 44 tysiące zaznaczyło, że "może" weźmie udział w tym wydarzeniu. Profil "Narodowa Rewolta", który zachęca Portugalczyków do protestów, posługuje się hasłami nawołującymi do obniżenia górnej granicy podatku VAT z 23 do 17 proc., likwidacji opłat za przejazd autostradami i wstrzymania podwyżek cen paliwa.

Hiszpańskie media doniosły, że do protestu "żółtych kamizelek" mogą dołączyć się także mieszkańcy Katalonii. Lokalne media informują, że za nawoływaniem do masowych protestów w Hiszpanii mogą stać aktywiści z Rad Obrony Republiki, która żąda natychmiastowej secesji Katalonii. 

Zarówno portugalskie, jak i hiszpańskie media spekulują na temat wpływu "ośrodków zewnętrznych" na destabilizację sytuacji w regionie. Zdaniem portugalskiego tygodnika "Visao" tzw. fake newsy, które pojawiają się na portalach społecznościowych, przyczyniają się do eskalowania napięcia społecznego.

Więcej o:
Komentarze (68)
Portugalia i Hiszpania mogą dołączyć do protestu "żółtych kamizelek"
Zaloguj się
 • scepty11

  Oceniono 21 razy 5

  Ale timmermans nie widzi problemu, "przecież we Francji nie dzieje się nic specjalnego, porozmawiajmy o karach dla Polski", brak słów.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 15 razy 3

  Szykuje się Wiosna Ludów 2?

 • jozbieszczad

  Oceniono 19 razy 3

  **********Portugalscy śledczy od kilku dni prowadzą dochodzenie w sprawie założonej na Facebooku strony, której administratorzy nawołują Portugalczyków do masowych protestów i paraliżowania kraju

  A święte prawo do wolności słowa i zgromadzeń gdzie ?
  Nie wytrzymało krytyki ?

 • westgreg

  Oceniono 6 razy 2

  Tylko wydzielenie budżetu strefy euro i olbrzymie transfery z Niemiec na południe Europy mogą poprawić sytuację. Ale nie na długo. Pora zrobić następny krok i opracować plan reformy strefy euro sprowadzający się do jej demontażu (oczywiście nie całkowitym, bo nie ma takiej potrzeby) i powrocie do walut lokalnych (ewentualnie wprowadzenie regionalnych, ponadpaństwowych) tam gdzie jest to niezbędne.

 • r4b

  Oceniono 6 razy 2

  ZIMA LUDÓW 2018/2019

 • jtby

  Oceniono 14 razy 2

  Ktoś napisał, że była arabska wiosna, a teraz będzie europejska zima. Historia zna przypadki masowych międzynarodowych protestów w Europie przeciwko wyalienowanej władzy jak choćby Wiosna Ludów.
  Jestem zdania, że każdą władzę od czasu do czasu należy wystraszyć, bo tylko wtedy liczy się ze społeczeństwem, kiedy boi się.
  Ostatni drastyczny przykład w Europie, to Rumunia. Ceacescu trzymał za "mordę" Rumunów przez dziesięciolecia, dysponował dużym aparatem represji i służb, a skończył od kulki.
  Poza Europą Kadafi też wydawał się niezniszczalny, a jednak ... Saddam Husajn skończył po procesie. Mubarakowi udało się. Assad trzyma się, ale chyba tylko dlatego, że Rosja i USA, jak to mają w zwyczaju, urządziły sobie w Syrii wojnę zastępczą jak wcześniej np. w Wietnamie. Vox populi vox dei, drogo nas kosztująca władzo. Jak nie czujecie że możecie odstać "becki", to kombinujecie jak nam przyp*erdolić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX