Francja: Zatrzymano czterech podejrzanych o związek ze strzelaniną w Strasburgu

Zatrzymano cztery osoby, które są podejrzane o związek ze strzelaniną w Strasburgu. Francuskie służby wciąż szukają bezpośredniego sprawcy zamachu.

Francuska prokuratura poinformowała, że zatrzymano cztery osoby, podejrzewane o związek z wczorajszą strzelaniną w Strasburgu. Prokurator Paryża Remy Heitz mówił na konferencji prasowej, że bezpośredni sprawca ataku wciąż jest na wolności. W jego poszukiwania jest zaangażowanych kilkuset funkcjonariuszy; policji i żandarmów.

Atak we Francji. Prokuratura zna tożsamość sprawcy

Prokurator Remy Heitz powiedział, że zidentyfikowano zamachowca. To 29-letni Cherif C. urodzony w Strasburgu. Mężczyzna jest dobrze znany policji i wymiarowi sprawiedliwości z powodu pospolitych przestępstw - głównie kradzieży i aktów przemocy. Jego akta obejmują 27 skazań za przestępstwa pospolite - większość popełnionych we Francji, ale także na terenie Niemiec i Szwajcarii. Był już wielokrotnie karany więzieniem. Za kratami miał ulec ideologii dżihadu.

Prokurator Remy Heitz opisał wczorajsze wydarzenia, nie podając szczegółów dotyczących dzisiejszej sytuacji ze względu na dobro śledztwa i pościg za sprawcą. Poinformował, że sprawą zajęła się komórka antyterrorystyczna prokuratury w Paryżu, gdyż wzięto pod uwagę miejsce ataku, sposób jego przeprowadzenia, profil napastnika zeznania świadków mówiących, że krzyczał "Alllah Akbar". Policja nie wyklucza, że napastnik mógł zbiec za granicę.

Strzelanina w Strasburgu. Dwie osoby zginęły, trzynaście jest rannych

Mężczyzna wczoraj wieczorem zaatakował przechodniów w centrum miasta, w pobliżu katedry i jarmarku bożonarodzeniowego, strzelając do nich i atakując ich nożem. Według ostatniego bilansu w zamachu zginęły dwie osoby. Trzynaście osób zostało rannych, spośród nich sześć jest w stanie ciężkim, jedna w śpiączce. Wśród poszkodowanych jest obywatel Polski.Strasburg w ciągu ostatnich dwudziestu lat był kilkakrotnie celem ataków terrorystycznych, które udawało się udaremniać francuskiemu kontrwywiadowi.

Więcej o:
Komentarze (156)
Francja: Zatrzymano czterech podejrzanych o związek ze strzelaniną w Strasburgu
Zaloguj się
 • homo-homini-lupus

  Oceniono 18 razy 12

  Ten typ ulicznego ubogacania, tak bardzo zachwalany i propagowany przez Gazetkę, jest zaiste wystrzałowy

 • ZX

  Oceniono 22 razy 10

  Tradycyjna polityczna poprawność Wyborczej, aby możliwie złagodzić wydźwięk zamachu. Przede wszystkim na pierwszą linię idzie słowo "strzelanina". O strzelaninie najczęściej mówi się w kontekście porachunków gangsterskich albo wymiany ognia między bandytami a policją. Tutaj zamachowiec strzelał do nieuzbrojonych ludzi. Tak więc kluczową informacją jest to, że doszło do zamachu, dopiero dalszą kwestią jest to, czy chodziło o strzały, bombę czy atak nożem. Oczywiście GW używa słowa "zamach", ale w dalszej części, aby czasem nie napisać tego w tytule. To jest typowe urabianie przekazu. Dalej - Wyborcza podaje, że zamachowiec urodził się w Strasbourgu. Tak jakby to było jakoś strasznie ważne (co za różnica, czy na przykład pijany kierowca urodził się w Sieradzu czy w Ostrołęce). Milczy natomiast o jego pochodzeniu, grunt aby wywołać wrażenie, że to gość ze Strasbourga. To, że był pochodzenia arabskiego i znanym policji radykalnym islamistą, to GW się nie zająknie. I oczywiście Wyborcza przemilcza kluczową informację, że sprawca krzyczał Allahu Akbar, gdy strzelał. BBC to podaje, GW w myśli lewicowo-liberalnej poprawności politycznej przemilcza, za to za stosowne uznaje, by podkreślić jego europejskie miejsce urodzenia. Nie na darmo Wyborczą nazywano Gazetą Wybiórczą. Tutaj jest super jaskrawy tego przykład.

  Trudno potem dziwić się lemingom, że zaczytani w Wyborczej mają ograniczoną wiedzę o świecie. Wiedzą tylko tyle, ile redaktorzy Wyborczej uznają, że powinni wiedzieć. Resztę się przemilczy bądź zmanipuluje. Byle wyszedł politycznie poprawny przekaz. Najważniejsze, aby wychować bezmózgich potakiwaczy dla prawdy objawionej z GW.

 • batnadziadow

  Oceniono 8 razy 6

  Aha, i nie żaden Cherif C. tylko Chérif Chekatt. Francuzi nie bawią się w cyrki z literkami, wy też nie musicie redaktorzy.

 • zz1026

  Oceniono 8 razy 6

  nalezy podziekowac lewactwu za to co sie dzieje we francji

  jakim cudem on sie zradykalizowal w wiezieniu?
  a no tak tam dzihadysci nie sa izolowani bo lewactwo placze ze ich izolacja to lamanie praw czlowieka
  pomine juz jakim cudem mozna byc skazanym 27 razy i chodzic wolno?
  co to byly za kary? tydzien wiezienia?
  ale jak w kaliforni z automatu ktos dostnaie dozywcoie za 3 przestpestwo to placz lewactwa ze on tylko ukradl portfewl i cale zycie w wiezieniu
  kiedy to szalenstwo sie skonczy?
  kiedy przestpecy beda siedziec w wiezieniu zamaist chodzic na wolnosci?
  ile jeszcze ludzi musi zginac aby humanitarne debile zrozumialy ze sa w bledzie?

 • onduma

  Oceniono 9 razy 5

  Te cztery trzymaly karabin temu co strzelal ? Jak widac tam tez policja musi miec "wyniki". A sprawcy nie zlapali. Bo to trudne

 • 68jacekw

  Oceniono 17 razy 5

  Nie ma się czym przejmować.Przecież p.Pitera powiedziała,ze tak wygląda codzienność we Francji i trzeba sie przyzwyczaić.Podobnie jak masowe palenie samochodów co przy okazji ostatnich zamieszek nazwano "francuską tradycją".

 • oczy_argusa

  Oceniono 8 razy 4

  zapomnieliście podać, że sprawca prawdopodobnie leczył się psychiatrycznie.

 • W. W.

  Oceniono 8 razy 4

  krewnych, do szóstego pokolenia wstecz, tego muzułmanskiego bandyty deportować natychmiast!!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX