Kolejny incydent wandalizmu na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Zatrzymano cztery osoby

Na cmentarzu Orląt Lwowskich zatrzymano 4 osoby, które próbowały zniszczyć drewniane płyty zasłaniające posągi lwów. To kolejny tego typu incydent w ostatnim czasie na lwowskiej nekropolii.

Jak poinformowało kierownictwo cmentarza we Lwowie, wczoraj ochrona na kamerach monitoringu zauważyła młodych ludzi, którzy starali się uszkodzić konstrukcje zasłaniające rzeźby lwów. Oderwali oni fragment drewnianej płyty o powierzchni około 35 centymetrów kwadratowych. Osoby te zostały zatrzymane, a na miejsce wezwano policję.

Kolejny incydent wandalizmu na Cmentarzu Orląt Lwowskich

Do podobnych incydentów dochodziło wcześniej już kilkukrotnie. Ostatnio w zeszłym tygodniu, ale wówczas sprawcy nie zostali wykryci. Pod koniec lipca sąd we Lwowie ukarał grzywną obywatela Polski za zniszczenie konstrukcji zasłaniających posągi. Powtarzające się incydenty potępiło polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

Zabytkowe lwy kilka lat temu po odrestaurowaniu przywrócono na Cmentarz Orląt. Lwowska Rada Obwodowa domagała się usunięcia rzeźb lwów z Cmentarza Orląt. Zdaniem radnych znalazły się one tam nielegalnie, są elementem polskiej propagandy i mają wydźwięk antyukraiński. Między innymi dlatego w 2016 roku figury zasłonięto drewnianą konstrukcją. W październiku tego roku deputowani podjęli uchwałę w sprawie usunięcia lwów, którą skierowano do ukraińskiego rządu i organów ścigania. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz IPN sprzeciwiły się usunięciu lwów. 

Cmentarz Orląt Lwowskich. Nekropolia z lat 20. ubiegłego wieku

Na Cmentarzu Obrońców Lwowa znajdują się mogiły uczestników bitwy o Lwów i Małopolskę Wschodnią, poległych w latach 1918-1920 oraz później zmarłych. Nazywany jest też Cmentarzem Orląt Lwowskich, gdyż wśród pochowanych tam blisko 3 tysięcy żołnierzy, są Orlęta Lwowskie, czyli młodzież szkół średnich i wyższych. Aż 2640 z nich nie przekroczyło 25 roku życia, najmłodszy obrońca w chwili śmierci miał 9 lat. Jeden z nich, 13-letni Antoś Petrykiewicz został najmłodszym w historii kawalerem Orderu Virtuti Militari.

Nekropolia została wzniesiona w latach 20. ubiegłego wieku, jako część Cmentarza Łyczakowskiego. Po zmianie granic po II wojny światowej, Lwów znalazł się na terenie Ukrainy, a cmentarz był dewastowany. W latach 70. sowieckie władze za pomocą czołgów i buldożerów dokończyły zniszczenia, przeprowadzając ulicę przez część nekropolii. Po 1989 roku, w wyniku wieloletnich prac polsko-ukraińskiej komisji i mediacji z lokalnymi władzami, cmentarz został odbudowany i otwarty w 2005 roku.

Więcej o:
Komentarze (175)
Kolejny incydent wandalizmu na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Zatrzymano cztery osoby
Zaloguj się
 • wudeer

  Oceniono 60 razy 20

  to jest taka sama hańba jak u nas niszczenie cmentarzy żołnierzy radzieckich

 • uthark

  Oceniono 19 razy 13

  Tuż obok Cmentarza Orląt jest cmentarz ukraińskich ofiar walk z 1920r. Jak obok siebie walczyli, tak obok siebie leżą.

 • outsider44

  Oceniono 41 razy 11

  Przy sporej części wypowiedzi należałoby polemizować z piszącymi. Lepiej napiszę to ogólnie.
  "Patriotom" piszącym tu o tych "wrednych Ukraińcach", którzy nie chcą naszych wojskowych symboli i pamiątek, przypomnę, że w stosunkach między narodami obowiązuje SYMETRIA!
  My jakoś bez entuzjazmu podchodzimy do pomników ukraińskich, nazywamy je "banderowskimi", że już nie wspomnę o pomnikach ku czci poległych na naszej ziemi żołnierzach armii czerwonej. Nie możemy domagać się od innych działań, których odpowiedników sami u siebie nie chcemy.
  "Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe" jakby powiedział mój ulubiony pasibrzuch - Flaszka Głódź!

 • Jerzy Jerzykowski

  Oceniono 31 razy 11

  Nie wandalizm tylko Polacy próbowali usunąć płyty pod którymi są lwy Lwowskie.
  Częściowo się to udało tylko ukrainskie KGB miało tam agentów którzy pilnują aby nikt nie ruszał tych płyt.
  To już trzecia taka próba w tym roku.
  Banderowskie władze Lwowa zakryły Lwy ponieważ są symbolem dla Polaków

 • onduma

  Oceniono 23 razy 9

  Wandalizmem to bylo zasloniecie lwow płytą. Co za dziennikarz ustalal ten tytuł ? Banderyzm wiecznie zywy

 • byann

  Oceniono 22 razy 8

  To ile ruskiego gazy kupimy w Niemczech i oddamy Ukrainie za pół darmo w ramach dywersyfikacji?

 • wacmax

  Oceniono 23 razy 7

  No to - panie Duda, panie Kaczyński, trzeba Ukrainie "pożyczyć" kolejny miliard euro na wieczne nieooddanie.
  No, ale waszyngtoński pan oczekuje, to styropianowe kundle wykonują !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX