Brexit może zostać odwołany? Theresa May chce poprosić Brukselę o zmiany w umowie

Brytyjskie media podają, że Theresa May chce jechać do Brukseli i prosić o zmianę umowy brexitowej. Efektem mogłoby być przesunięcie kluczowego głosowania. Media na Wyspach donoszą, że nie gaśnie parlamentarny bunt przeciw umowie, którą premier wynegocjowała z Unią.

Dziennik "Sunday Times" pisze, że część ministrów przekonała innych, że porażka w parlamencie jest niemal pewna, a jej rozmiary mogą sprawić, że pozycja
premier będzie zagrożona. Według gazety Theresa May chce więc wrócić do Brukseli i zaapelować o zmianę warunków. W efekcie wtorkowe głosowanie nad przyjęciem lub odrzuceniem umowy regulującej warunki rozstania UE i Londynu, zostałoby odłożone. "Sunday Times" pisze, że premier dała się też przekonać argumentom, że wyjazd do Brukseli jest niezbędny, bo wyborcom i opozycji wewnętrznej trzeba pokazać determinację wobec Unii.

Brexit do odwołania?

Rząd zareagował komunikatem, że głosowanie odbędzie się zgodnie z planem, choć główny reporter polityczny "Sunday Times" Tim Shipman przekonuje na Twitterze, że to tylko oficjalne dementi, a w poniedziałek ton sie zmieni. Niedzielny Sun pisze, że jutro premier podejmie ostateczną decyzję co do głosowania. Doradcy premier złożą jej bowiem raport na temat skali sprzeciwu wobec jej umowy.
W wywiadzie dla "Sunday Telegraph" były minister ds. brexitu Dominic Raab ostrzega, że porozumienie w wersji forsowanej przez premier "ugodzi w kraj na długo". Tymczasem premier w rozmowie z "Mail on Sunday" mówi, że brak zgody na jej plan może sprawić, ze brexit zostanie odwołany, a odrzucając umowę posłowie ryzykują, że kraj pogrąży się "w wielkiej niepewności".

Według BBC z kolei Theresa May ostrzega, że brak poparcia dla jej planu może doprowadzić do wyborów powszechnych w tej sprawie i stworzyć "poważne ryzyko" wycofania się z brexitu.

Tymczasem parlamentarna komisja ds. brexitu opublikowała dokument, z którego wynika, że kraj czeka niepewność również w przypadku zaakceptowania przez Izbę Gmin umowy. Posłowie wzięli pod lupę polityczną deklarację co do przyszłych stosunków, które mają jeszcze zostać wynegocjowane. Deklaracja dołączona jest do umowy o rozstaniu Unii i Londynu. A zdaniem komisji jest "pozbawiona szczegółów i nierzeczowa". Według analizy efektem przyjęcia umowy Theresy May będzie "powazna niepewność" dla mieszkańców kraju.

Więcej o:
Komentarze (242)
Brexit może zostać odwołany? Theresa May chce zmian w umowie z Brukselą
Zaloguj się
 • lesnojeziorska

  Oceniono 91 razy 63

  Tym razem brytyjscy idioci wybrali idiotów, którzy wykazują się idiotyzmem. W zasadzie nic nowego w demokracji, ale przyznać trzeba, że wskaźniki idiotyzmu prą dzielnie naprzód. Jeden Farrage wykazał się rozsądkiem: załatwił, co wujek Wowa kazał, i spieprzył do spokojnych, bogatych Niemiec.

 • justas32

  Oceniono 59 razy 47

  Podziękujcie oszustowi-populiście Nigelowi Farage - a my również podziękujemy naszym oszustom-populistom ...

 • yoonac

  Oceniono 68 razy 44

  Pięknie Kreml zdestabilizował Brytoli. No ale za głupotę trzeba płacić więc mam nadzieję, że Wielka Brytania się rozpadnie po referendach w Szkocji i Irlandii. A symbolem brexitu będzie ten gostek, który po ogłoszeniu wyników ryczał, że nie spodziewał się że jego głos może coś znaczyć i teraz żałuje.

 • boo-boo

  Oceniono 40 razy 34

  Tak to jest jak się wierzy w gruszki na wierzbie obiecywane przez populistów.

 • kl0ss

  Oceniono 55 razy 27

  Krem rękami swoich troli wybrał w USA Trumpa, w Polsce PiS i wyprowadził UK z Unii.

 • radon13

  Oceniono 34 razy 22

  Toż cały Brexit został załatwiony przez Farage'a i jego protektora Putina, którzy nakłamali Anglikom jak to świetnie będzie . Może tak UK sie obudzi i zacznie prawdziwe śledztwo w tej sprawie. z prokuratorem Millerem w roli głównej.

 • szabepio

  Oceniono 22 razy 18

  Angole są tak głupi ze nie tyle brexit co twadry brexit. I dobrze. Te tempe spoleczeństwo musi dostac zimny prysznic po twardym brexicie.

 • wranek

  Oceniono 19 razy 17

  Gdybyście jednak, Bryci, chcieli wrócić do Mamusi, po jej opuszczeniu, to proszę bardzo.
  Ale musicie, drodzy Bryci, uzbierać sporą kupkę kaski. Za nieobecność u mmusi, też!

 • kzet69

  Oceniono 20 razy 16

  Żadnych ustępstw ze strony Brukseli, niech brytyjscy idioci staną się przykładem czym kończy się uleganie populizmom i putinowskim trollom!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX