"Polskie obozy śmierci" w "USA Today". Po proteście ambasady redakcja poprawiła błąd

Ambasada RP w Waszyngtonie zaprotestowała w sprawie pojawienia się określenia "polskie obozy śmierci" w "USA Today". Gazeta usunęła nieprawdziwe sformułowanie.

W piątek w internetowym wydaniu "USA Today" pojawiło się omówienie wywiadu ze Stevenem Spielbergiem w 25. rocznicę premiery filmu "Lista Schindlera". W materiale znalazło się takie przypomnienie fabuły i postaci Oskara Schindlera:

Tytuł "Lista Schindlera" pochodzi od listy Żydów uratowanych z polskich obozów koncentracyjnych przez niemieckiego przedsiębiorcę Oskara Schindlera

W związku z nieprawdziwym sformułowaniem, na Twitterze zaprotestowała ambasada RP w Waszyngtonie, argumentując, że "nie było 'polskich obozów koncentracyjnych', ale niemieckie, nazistowskie obozy budowane i działające na okupowanej polskiej ziemi w czasie II wojny światowej" - czytamy w oświadczeniu ambasady.

Placówka dyplomatyczna poprosiła o "natychmiastowe" skorygowanie tego błędu. W kilkanaście minut po ukazaniu się tego wpisu na koncie ambasady, na stronach "USA Today" pojawiła się nowa wersja artykułu, w której zaznaczono, że w poprzedniej pojawił się błąd.

Poprawiony artykuł 'USA Today' bez frazy 'polskie obozy zagłady'Poprawiony artykuł 'USA Today' bez frazy 'polskie obozy zagłady' usatoday.com / 'USA Today'

Więcej o:
Komentarze (326)
"Polskie obozy śmierci" w "USA Today". Ambasada protestuje, redakcja zmienia tekst
Zaloguj się
 • jakobhorner

  Oceniono 49 razy 25

  no, to już jest hardkor - wychodzi na to, że w Auschwitz Niemiec z polskich łap Żydów ratował.

 • sumosi

  Oceniono 52 razy 20

  To co zrobili w Today to już rekord świata: Żydzi ratowani przez Niemca z Polish concentration camps. Precz!

 • piotrzulawy2

  Oceniono 30 razy 16

  Znowu pojawiają się jacyś mityczni Nazi - to byli po prostu Niemcy, wszyscy Niemcy popierali Hitlera. Niejaki Stauffenberg do czasu podboju Francji włącznie był jego fanatycznym wielbicielem, a i po zabójstwie Hitlera wcale nie miał zamiaru rezygnować z okupacji Polski ani wojny na wschodzie. W SS i w obozach koncentracyjnych służbę pełniły kucharki, praczki, pracownice poczty - dla których był to awans społeczny! Niechęć Niemców do Hitlera zaczęła się dopiero w momencie klęsk na froncie wschodnim, a niechęć wojskowych i generalicji - po serii niewłaściwych posunięć militarnych, które zaczęły się już od Dunkierki - kiedy Hitler wstrzymał pancerną ofensywę i umożliwił Anglikom stworzenie obrony i ewakuację żołnierzy. Bez nich Anglia byłaby zgubiona! Wszyscy Niemcy popierali też antysemityzm i ucisk na Żydach - chociaż większość z nich nie wyobrażała sobie ich przemysłowego mordowania. Być może dlatego, że nikomu normalnemu taki pomysł nie mógł po prostu przyjść do głowy, zresztą początkowo Żydzi mieli być wygnani na wschód "aby tam pomarli w bagnach Prypeci", ale w związku z katastrofą militarną na wschodzie i widmem klęski Hitler postanowił ich wymordować. Warto dodać, że USA nie wpuściło tuż przed wojną żydowskich uchodźców którzy przypłynęli na statku do USA, nie wpuściły ich również inne państwa, próbowali nawet na Kubie, statek wrócił do Niemiec i większość z tych Żydów została zamordowana przez Niemców. Może by tak Polański zrobił film na ten temat?

 • sommers

  Oceniono 32 razy 14

  Oczywiście poprawili z polskich na nazistowskie... i wyszło, że Niemcy ratowali Żydów z Nazistowskich obozów. Nosz koorwa...

  Niemcy to taki koorewsko uczciwy naród i żaden z nich nie był nazistą. Jako jedyny chyba kraj w Europie nie potrafił nawet zorganizować jakiegokolwiek ruchu oporu, albo partyzantki. Skoorwysyny!

 • york19991999

  Oceniono 20 razy 14

  niestety nadal nie ma w nowym tekscie niemieckie obozy tylko nazi - a kto to jest nazi? jaki to narod?
  niemieckie nie przechodzi przez pioro....

 • waw-el

  Oceniono 36 razy 14

  To nie sa pomylki ....... Sa to tylko i wylacznie celowe pomylki........ Oni to robili robia i beda robic.

 • probono1210

  Oceniono 26 razy 12

  Szkalowanie Polski przez "USA Today" nie bylo, nie jest i nie bedzie przyadkowe.
  W Polsce jest do zrobienia interes o wartosci 300 mld dollarow.

 • supertiumacz

  Oceniono 23 razy 9

  "Żydów uratowanych z polskich obozów koncentracyjnych przez niemieckiego przedsiębiorcę"

  Poezja. Odwracanie kota ogonem - poziom mistrzowski.
  Jeszcze trochę takich wpisów w "artykułach", i wyjdzie, że to Polska rozpoczęła II wojnę światową.

  Ciężko mi uwierzyć, że to pomyłka.
  Nie można być aż tak głupim, by coś takiego napisać.
  Ten/ta (imię takie nijakie) Jayme Deerwester jak nic zrobił(a) to specjalnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX