Niemcy. Angela Merkel rezygnuje z szefostwa w CDU. 1001 delegatów wybierze jej następcę

Angela Merkel rezygnuje ze stanowiska lidera partii CDU. Dziś po południu dowiemy się, kto przejmie schedę po kanclerz Niemiec.

7 grudnia po południu delegaci Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej wybiorą nowego lidera, który zastąpi Angelę Merkel. O stanowisko szefa CDU podczas zjazdu delegatów w Hamburgu zawalczą Annegret Kramp-Karrenbaue, Friedrich Merz oraz Jens Spahn.

Angela Merkel rezygnuje ze stanowiska lidera CDU. Kto ją zastąpi?

Szef Bundestagu Wolfgang Schäuble mówił kilka dni temu, że jego zdaniem najlepszym wyborem jest kandydatura Merza. - To byłoby najlepsze rozwiązanie dla kraju. Na czele CDU powinien stać człowiek wyznający jasne pryncypia - powiedział Schäuble w rozmowie z dziennikiem „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. W ocenie szefa Bundestagu Merz jest godnym zaufania zwolennikiem utrzymania więzów transatlantyckich, zdeklarowanym Europejczykiem i politykiem wyznającym zasady socjalnej gospodarki rynkowej.

Konkurentką Friedricha Merza w starciu o stanowisko szefa CDU jest, namaszczona przez Agelę Merkel, Annegret Kramp-Karrenbauer. Jest ona sekretarzem generalnym partii, wcześniej pełniła urząd premiera Saary, jednego z najmniejszych landów w Niemczech. Annegret Kramp-Karrenbauer nie ma liberalnych poglądów - głosowała m.in. przeciw legalizacji małżeństw homoseksualnych, ale wspierała projekt kanclerz Angeli Merkel, który miał na celu ułatwienie kobietom łączenie macierzyństwa z pracą zawodową. 

Jens Spahn, czyli trzeci kandydat na stanowisko szefa CDU, to 38-letni minister zdrowia. Spahn znany jest ze swojej sympatii do środowisk konserwatywnych. Jego kandydatura nie ma jednak większego znaczenia - z przedwyborczych sondaży wynika, że cieszy się on małym poparciem wśród delegatów Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej.

Głosowanie delegatów CDU. Po południu poznamy nowego lidera partii

Angela Merkel nie będzie ubiegała się o reelekcję, ale zamierza pozostać na stanowisku kanclerza do końca swojej kadencji, czyli do jesieni 2021.O tym, kto zastąpi Angelę Merkel na stanowisku lidera CDU ją zastąpi, dowiemy się w piątek popołudniu. Zadecyduje o tym 1001 delegatów partii. Niemieckie media piszą, że jedna trzecia delegatów nie wie jeszcze, na kogo zagłosuje

Więcej o:
Komentarze (50)
Niemcy. Angela Merkel rezygnuje z szefostwa w CDU. Głosowanie delegatów
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 8 razy 4

  Mularczyk, może być teraz pewien,

  że dostanie bilionowe reparacje.

 • an_ma_o

  Oceniono 15 razy 3

  pisiory będą się cieszyć ale to jest dla PISu bardzo zła wiadomość ...ktokolwiek z CDU bedzie zamiast Makreli będzie bardziej konserwtywny czyli tłumaczac na kaczy bardziej nacjonalistyczny co dla Polski jest fatalne ... Niemcy które będą tylko za reacjami translatlantyckimi będą wygodne dla administracji Trumpa ale to wyklucza proeuropejskość ...w dalszej perspektywie jeśli pójdą tym kursem dla nas katastrofa ... obecnie mimo narzekań PISu jedt dla nas dobra koniunktura bo Niemcy proeuropejscy to Niemcy nastawieni na budowanie współpacy z nami co jest korzystne poniewaz jest to kraj który zainwestował miliardy euro w rozbudowę i budowe fabryk w Polsce właśnie . To z kolei miliony miejsc pracy i miliardowe zyski w budżecie ... t wszystko działo sie dzieki polityce Angeli Merkel a teraz śmietankę z tego rozwoju spija o zgrozo pis , który bedzie się cieszył zaraz że Merkel odchodzi .. i jak tu nie mówić że to idioci ???

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 17 razy 3

  Za miesiąc pisie trolle będą płakać "Makrela wróć"

 • dziadekjam

  Oceniono 6 razy 2

  "... kto zastąpi Angelę Merkel na stanowisku lidera CDU ją zastąpi, dowiemy się w piątek popołudniu."
  =============
  W "piątek popołudniu"?! Dobrze, że nie po południu :-)

 • caesar_pl

  Oceniono 5 razy 1

  Jens Spahn jest homoseksualista,ale polskim mediom to nie przejdzie przez mord...bo to grzech nawet wymawiac.

 • dziekuje-za-uwage

  Oceniono 11 razy 1

  3 lata za późno. Do 2015 nie miałem nic przeciwko merkel oprócz nord streamu, ale chaos jaki wprowadziła w unii europejskiej swoim powitaniem nielegalnych imigrantów zrujnował kompletnie moją opinię o niej. I wszyscy tutejsi antyfani pisu, to jej możecie zawdzięczać że wygrała ta partia.
  Ale teraz imigracyjny ruch który zapoczątkowała zaszedł za daleko i jej jakiekolwiek zniknięcie z polityki nie pomoże.

 • stachkaz47

  Oceniono 17 razy 1

  ODCHODZI MĄDRA KOBIETA bardzo wyrozumiała dla naszych obecnych "polityków".

 • kmarcel

  Oceniono 12 razy 0

  Jeszcze będziecie tęsknić za Merkel narodowi pajacyki z pisu.

 • mlot_na_pogan

  Oceniono 9 razy -1

  Pani Merkel córka pastora, szefowa partii Chrześcijańska Demokracja wzywa młodzież muzułmańską do najazdu na własny kraj.
  Na koniec swojej misji stwierdza, "Islam jest częścią Niemiec".
  Kolejny punkt dla Szatana.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX