Ujawniono analizy prawne ws. brexitu. Jest naprawdę duży problem z Irlandią Północną

W drugim dniu brexitowej debaty w Izbie Gmin nie zniknęły podziały ws. umowy z UE. We wtorek debata zakończy się głosowaniem nad ratyfikacją forsowanego przez premier porozumienia o rozstaniu Londynu ze Wspólnotą.

Michael Fallon, były minister obrony w rządzie Theresy May, krytykował wynegocjowane porozumienie. Po pierwsze - za ogólnikowość, po drugie - za wpisany w tekst mechanizm awaryjny dotyczący Irlandii Północnej. "Chciałbym poprawienia tej umowy. Przede wszystkim jeśli chodzi o irlandzki mechanizm awaryjny. Suwerenny kraj nie może znaleźć się w położeniu, w którym nie ma możliwości jednostronnego wystąpienia z tego mechanizmu" - tłumaczył Michael Fallon.

O odrzucenie porozumienia w obecnej formie apelowała również reprezentująca lewicę Diane Abbot. "Minister prosi Izbę o głosowanie za układem, który nie podoba się ani zwolennikom brexitu, ani jego przeciwnikom" - argumentowała posłanka dodając, że układ zagrozi gospodarce i bezpieczeństwu Królestwa. 

Ujawniono analizy prawne ws. brexitu

Sytuację premier utrudniło opublikowanie analizy prawnej dotyczącej tzw. irlandzkiego planu awaryjnego, znajdującego się - na żądanie Unii - w tekście umowy regulującej warunki rozstania Londynu i Wspólnoty. Gabinet Theresy May zmuszony został przez posłów do opublikowania pełnego tekstu ekspertyzy prawnej, z której wynika, że - zgodnie z obawami wielu krytyków - wynegocjowana przez premier umowa dopuszcza scenariusz, w którym Zjednoczone Królestwo przecięte byłoby granicą celną. Efekt? W Irlandii Północnej obowiązywałyby inne przepisy niż w Anglii, Walii i Szkocji, a związek Irlandii Północnej z Unią byłby ściślejszy. Co więcej, sytuacja ta mogłaby trwać w nieskończoność.

Sammy Wilson, rzecznik DUP ds. brexitu nie krył w Izbie Gmin wzburzenia, oskarżając Konserwatystów o "złą wiarę" i złamanie obietnicy, że ostateczny głos co do statusu regionu będzie miał regionalny parlament w Belfaście. Szefowa DUP nazwała porozumienie niekorzystnym i zapowiedziała, że jej partia nie poprze go w przyszłym tygodniu. 

"Odzyskamy kontrolę nad naszymi pieniędzmi"

Umowy bronił Sajid Javid, szef MSW, który podkreślał, że mechanizm awaryjny nie musi wcale nawet wejść w życie, bo intencją obu stron jest wynegocjowanie kompleksowej umowy handlowej sprawiającej, że pozostanie on na papierze.

"Ta umowa oznacza, że odzyskamy kontrolę nad naszymi pieniędzmi, granicami i prawem. Jednocześnie chroni miejsca pracy i naszą jakże cenną unię między Anglią, Szkocją, Walią i Irlandią. Po raz pierwszy od pokolenia będziemy mieli system migracyjny stworzony w naszym kraju, służący tylko naszemu narodowemu interesowi" - deklarował minister. 

Będzie wotum nieufności?

Głosowanie nad umową - 11 grudnia. Arytmetyka parlamentarna sugeruje, że Theresie May trudno będzie uzyskać zgodę parlamentu na umowę wynegocjowaną z Brukselą. A większość ekspertów jest zgodna, że kategoryczny język opublikowanej dziś analizy prawnej nie ułatwi premier zjednania sobie posłów.

Partia Pracy już zapowiedziała, że w przypadku upadku porozumienia w parlamencie zgłosi wniosek o wotum nieufności wobec rządu. Nie jest jasne, jak w takim przypadku zachowa się DUP. Theresa May stoi obecnie na czele gabinetu mniejszościowego. 

Więcej o:
Komentarze (90)
Ujawniono analizy prawne ws. brexitu. Jest duży problem z Irlandią Północną
Zaloguj się
 • szanta12

  Oceniono 37 razy 33

  Brexit to klasyczny przykład na to, że krótkowzroczność i egoizm (narodowy) jest silniejszy od myślenia na szeroką skalę. Na Brexicie nie wygra ani Wielka Brytania, ani Unia Europejska - lost -lost situation.

 • xynat

  Oceniono 18 razy 18

  Wszystko wskazuje, ze historia zmierza ku rozpadowi Wielkiej Brytanii. Teraz kroi się referendum w Irlandii Pn za oderwaniem od królestwa i połączeniem z Irlandią. A Londyn będzie miał tylko dwa wyjścia zgodzić się z tym lub wysłać więcej wojska do Irlandii Pn co przywróciło by IRA i tym podobne. Tylko, że teraz Europa już by nie tolerowała angielskiej okupacji w Irlandii i oznaczało by zepchnięcie Brytanii całkowicie na margines cywilizowanego świata. Można też tak jak obecnie planują wyjść z UE ale tak jakby wyjść nie wychodząc. Irlandia Pn jedną nogą zostanie w królestwie a drugą w UE. Ale to nie zda egzaminu. Na dłuższą metę to się nie sprawdzi. Bo wtedy cały przemysł i finansjera odpłynie z Londynu do Belfastu i będzie kot syty i mysz cała. Przemysł "wróci" do Unii a jednak nadal będzie w królestwie. W efekcie finansowe i przemysłowe miasta Anglii i Walii dostaną strasznie po doopie. Anglia sobie na to nie pozwoli więc dojdzie do wojny domowej. Może nie dosłownie militarnej wojny ale na pewno gospodarczej. A to znacząco rozluźni związki pomiędzy częściami składowymi królestwa. I mam wrażenie że mimo moich 45 lat jeszcze zdążę zobaczyć rozpad Wielkiej Brytanii.

 • chi-neng

  Oceniono 23 razy 17

  Myślę, że ta cała historia Brexitu zakończy się końcem kariery May i BIS- referendum.

 • baby1

  Oceniono 11 razy 11

  Rozwiązanie jest proste. Irlandia Płn. łączy się Irlandią, a Szkocja występuje ze Zjednoczonego Królestwa. W końcu Anglia wróci do swoich korzeni. Przecież o to im chodziło. Pozostaje problem Walii, ale jakoś i to też się załatwi.

 • quamtsa

  Oceniono 13 razy 11

  Sytuacja rzeczywiście kuriozalna z tą Irlandią. Cały w tym że w UK na 4 podmioty jeden jest dominujący i to wola jego mieszkańców przeważyła nie licząc się z interesami innych podmiotów. Federacje hipopotama z trzema strusiami w przypadku decyzji gdzie się wybrać - pobiegać po łące czy potaplać się w sadzawce, zawsze wybiorą sadzawkę.

 • hilux_ie

  Oceniono 10 razy 10

  Tutaj to się nie nazywa Irlandia Północna tylko six missing counties. :)

 • bling.bling

  Oceniono 14 razy 10

  Czyli wkrótce wrócą troubles w Irlandii Pn bo nacjonaliści już zacierają ręce.

 • polakadam

  Oceniono 19 razy 9

  Z tego rozumiem że Irlandia pn będzie inaczej potraktowana niż reszta. Ona mniej wyjdzie z Unii a reszta Anglii bardziej. He he he.
  To lepiej od razu ogloscie secesję Irlandii pn.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX