NATO oskarża Rosję ws. traktatu o pociskach rakietowych. USA: 60 dni na zmianę zachowania

Stany Zjednoczone w ciągu 60 dni wycofają się z traktatu o likwidacji pocisków średniego zasięgu, jeśli Rosja nie przestanie go łamać. Poinformował o tym amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo w Brukseli, po pierwszym dniu narady ministrów spraw zagranicznych państw NATO.

Polityk oświadczył, że "Stany Zjednoczone wciąż mają nadzieję, że relacje z Rosją mogą ulec poprawie. To powiedziawszy, teraz ciężar spoczywa na Rosji , by doprowadzić do zmiany sytuacji. Tylko Rosjanie mogą uratować ten traktat" - podkreślił sekretarz stanu. Dodał, że jeśli Rosja przyzna się do łamania jego zapisów i w sposób pełny i przejrzysty zastosuje się do niego, Ameryka przyjmie z zadowoleniem taki rozwój wydarzeń. Mike Pompeo powiedział, że Rosja rozmieściła baterie rakiet manewrujących SSC-8, których zasięg stwarza bezpośrednie zagrożenie dla Europy. 

NATO oskarża Rosję

Dziś Sojusz Północnoatlantycki po raz pierwszy oficjalnie oskarżył Rosję o łamanie zapisów traktatu z 1987 roku. Ministrowie spraw zagranicznych NATO-wskich krajów napisali w oświadczeniu, że Moskwa rozwinęła system rakietowy, który stanowi poważne zagrożenie dla euroatlantyckiego bezpieczeństwa.

Szef Sojuszu Jens Stoltenberg powiedział, że Rosja ma ostatnią szansę, by zastosować się do traktatu. „Jeśli Rosja nie zmieni zachowania, będziemy musieli się nauczyć żyć bez traktatu” - oświadczył. 

Czaputowicz: Wyścig zbrojeń właśnie trwa

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział, że Polska popiera stanowisko Stanów Zjednoczonych.

- Nie może być sytuacji, że jedna ze stron przestrzega porozumienia, a druga nie, wówczas daje to jej przewagę - oświadczył szef polskiej dyplomacji. Nie zgodził się przy tym z opiniami, że zawieszenie udziału w traktacie doprowadzi do nowego wyścigu zbrojeń. - Ten wyścig zbrojeń właśnie trwa, traktat jest łamany, pogwałcony przez Rosję i to jest odpowiedź - podkreślił Jacek Czaputowicz.

Więcej o:
Komentarze (162)
NATO oskarża Rosję ws. traktatu o likwidacji pocisków rakietowych. USA: 60 dni na zmianę zachowania
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 24 razy 14

  Wydaje się że epoka odprężenia już minęła - i świat skręca ku zbrojeniom ...

 • byann

  Oceniono 13 razy 5

  To nie Rosja rozwinęła rakiety, które mogą dosięgnąć NATO, tylko NATO się przesunęło w zasięg ruskich rakiet.

 • waw-el

  Oceniono 11 razy 5

  A baza wyrzutni rakietowych w Redzikowie to do kogo nalezy i po ktorej stronie Odry lezy?

 • siupak1

  Oceniono 11 razy 5

  Na 38.5 mln rodaków wszyscy są najlepszymi patriotami. lekarzami , politykami. kierowcami, mechanikami zwłaszcza samochodowymi, katolikami , a jakże . Chrześcijanami już nie , ale też nikt ich nie przebije w licytowaniu rusofobii. A jak dostaną po łbie , na własne życzenie to wielki wrzask będzie . Powodzenia w działaniu. walec nas wszystkich wyrówna.

 • tomasz.rze

  Oceniono 12 razy 4

  "- Nie może być sytuacji, że jedna ze stron przestrzega porozumienia, a druga nie".
  Cła sobie na siwy łeb wprowadź, baranie.

 • ut_utah

  Oceniono 15 razy 3

  heh w kogo uderza wyjście USA z inf ? w USA ? nie , to Europa na tym ucierpi , amerykanie tym posunięciem wystawiają na cel Europę nie siebie, chore i tyle .....

 • derp973

  Oceniono 19 razy 3

  NATO to se może oskarżać Libię i Irak. Z Rosją, Chinami i Iranem to se mogą pograć w "czemu pierwsze bomby spadną na Izrael" :DDDD

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX