Konflikt na Morzu Azowskim. Rosjanie częściowo odblokowali ukraińskie porty

Rosjanie częściowo odblokowali ukraińskie porty na Morzu Azowskim. Wcześniej Rosja uniemożliwiała przepływanie okrętom Ukrainy przez Cieśninę Kerczeńską.

Jak poinformował ukraiński minister infrastruktury Wołodymyr Omelan, Rosjanie częściowo odblokowali ukraińskie porty w Berdiansku i Mariupolu. Według jego słów - 17 statków handlowych czeka na wejście na akwen Morza Azowskiego, jeden zaś oczekuje na wpłynięcie na wody Morza Czarnego. Ponadto kolejne dziewięć jednostek oczekuje w ukraińskich portach.

Omelan stwierdził też, w cytowanym przez ministerstwo komunikacie, że oczekuje, że porty zostaną całkowicie odblokowane w najbliższych dniach.

Ukraina mówi o częściowym odblokowaniu, bo Rosja wciąż zatrzymuje statki do kontroli.

Rosjanie całkowicie blokowali ruch statków przez Cieśninę Kerczeńską po tym, jak 25 listopada ostrzelali i przejęli trzy ukraińskie okręty marynarki wojennej, a ich załogi wzięli do niewoli. Kijów ocenia działania Moskwy jako nielegalne, ponieważ Morze Azowskie należy zarówno do Rosji, jak i Ukrainy.

Ukraina nie wpuszcza obywateli Rosji

Po wydarzeniach w Cieśninie Kerczeńskiej Ukraina wprowadziła stan wojenny w 10 obwodach, które graniczą z Rosją i nielegalnie anektowanym Krymem, a także są położone u wybrzeży mórz: Azowskiego i Czarnego.

Jak poinformował rzecznik straży granicznej Ołeh Słobodian - od ponad tygodnia, czyli od początku stanu wojennego - na Ukrainę nie wpuszczono 680 obywateli Rosji. Dotyczy to zarówno lądowych przejść granicznych, jak i lotnisk.

Służby graniczne informują, że przyczyną niewpuszczenia obywateli Rosji mogą być braki w dokumentach, ale też często brak przekonującego celu podróży. Ukraińskie władze zapowiadały też, że nad Dniepr nie będą wpuszczani Rosjanie - mężczyźni od 16 do 60 roku życia, ale od tego zakazu, jak poinformowali ukraińscy pogranicznicy, przewidziano szereg wyjątków - m.in. zdarzenia losowe, czy rodzinne.

Więcej o:
Komentarze (88)
Konflikt kerczeński. Rosja częściowo odblokowała ukraińskie porty nad Morzem Azowskim
Zaloguj się
 • lubat

  Oceniono 7 razy 5

  Rosja blokowała cieśninę tylko przez dobę po próbie siłowego sforsowania przez 1/3 całej floty ukraińskiej. Potem ruch statków był przywrócony, ale po dwóch dniach zaczął się nad Morzem Azowskim i okolicami silny sztorm, co się zdarza każdego roku w sezonie jesienno-zimowym. I za każdym razem, także wtedy, gdy Krym był okupowany przez Ukrainę, ruch statków był wstrzymywany. Sztorm się skończył, ruch wznowiono.

 • kali23

  Oceniono 11 razy 3

  a czy Rosjanie kiedykolwiek je zablokowali?
  Co to za wojna Ukraina - Rosja kiedy Rosjanie pozwalają na transport towarów / zapewni i broni/
  do Mariupola mimo, źe ta "wojna" trwa od dawna?
  Jedyne wytłumaczenie, że jeżeli " Kijów" cały czas nawołuje do wojny, próbując nawet wciągnąć w to cały świat, to Ukraińcom w tamtych stronach nie za bardzo "po drodze" aby oddawać za
  skorumpowanych złodziei z Kijowa.

 • stachkaz47

  Oceniono 25 razy 1

  PÓŁ miliarda EURO załagodziło ból po klęsce PROWOKACJI .

 • qawsedrftg

  Oceniono 23 razy 1

  Wszyscy teraz czekają na to co zrobi Prezydent Poroszenko. Dziś po raz kolejny obiecał że wybory prezydenckie odbędą się terminowo. O ile coś się nie wydarzy? No i jak rozmowy z MFW?

  W ukraińskiej prasie praktycznie się nie pisze o konfliktach w UE, na zachodzie, u nas też nie. PO czy PiS? Jakie to ma znaczenie z ukraińskiej perspektywy? Jedni z drugimi tylko się kłócą, kto jest bardziej promajdanowy?

 • jml13060

  Oceniono 8 razy 0

  Czy film "Wołyń" jest już dopuszczony do publicznej emisji na Ukrainie? Ktoś wie?

 • Jerzy Jerzykowski

  Oceniono 38 razy 0

  Jesli NATO miało prawo odebrać Serbi Kosowo to Rosja tym bardziej ma prawo do Krymu.
  Kosowo nigdy nie było Albańskie. Podobnie jak Lwów nigdy nie był ukraiński bo nigdy ukrainy nie było.

 • ponury424

  Oceniono 32 razy 0

  Z tym wiekiem niewpuszczania Rosjan na terytorium Ukrainy między 16 a 60 rokiem życia, to pan Poroszenko wyraźnie nawiązuje do rozkazu przywódców OUN-UPA, przynajmniej dwóch, Bandery i Kłaczkiwskiego ( Kłym Sawur ), z tym że dotyczących Polaków. Rozkaz Bandery. "Zabijcie każdego Polaka między 16 a 60 rokiem życia". Rozkaz Kłaczkiwskiego wzywał do wymordowania "Polskiej ludności męskiej w wieku od 16 do 60 lat". Podlegli tym przywódcom heroje nawet tego "humanitarnego" rozkazu nie przestrzegali, mordowali Polaków, mężczyzn, kobiety i dzieci od niemowlęcia do starca. Możliwe że pan Poroszenko, jako współczesny wódz aspiruje do miejsca na cokole pomiędzy wyżej wymienionymi.

 • 31.februarius

  Oceniono 9 razy -1

  "pawk, IAR",

  usuwając mój komentarz, w którym nazywam Was kłamcami i manipulatorami, co też UDOWADNIAM, strzelaci sobie w kolano!
  Napisałbym, że w ...., ale te musielibyście wpierw mieć!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX