Szef NATO wzywa Rosję do zwrotu okrętów Ukrainie i uwolnienia zatrzymanych marynarzy

Sekretarz generalny NATO wezwał Rosję do przestrzegania międzynarodowego prawa. Jens Stoltenberg wspomniał łamanie przez Moskwę traktatu INF sprzed 30 lat o likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu. Zażądał także zwrotu okrętów Ukrainie i uwolnienia załogi.

- Rosja rozwinęła, wyprodukowała i rozmieściła nowy system rakietowy, który jest mobilny i trudny do wykrycia. Rakiety mogą przenosić broń nuklearną i dolecieć do europejskich miast niemal bez ostrzeżenia - powiedział Jens Stoltenberg. Szef Sojuszu podkreślił, że Rosja musi podjąć natychmiastowe kroki, by zapewnić pełne stosowanie się do traktatu INF w sposób przejrzysty i możliwy do zweryfikowania. Już wcześniej sojusznicy mówili, że niepokojące są rosyjskie pociski manewrujące, które stanowią uzbrojenie niektórych systemów Iskander w Kaliningradzie. 

Sekretarz generalny NATO, wyliczając przypadki łamania międzynarodowego prawa przez Rosją przypomniał też niedawne ostrzelanie przez siły specjalne trzech ukraińskich okrętów w pobliżu Morza Azowskiego. Obecnie są one przetrzymywane w porcie w Kerczu. - Nie ma usprawiedliwienia dla użycia siły. Rosja musi zwrócić okręty i uwolnić załogi - powiedział szef Sojuszu. Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO-wskich mają rozmawiać na ten temat na rozpoczynającym się jutro dwudniowym spotkaniu w Brukseli.

Więcej o:
Komentarze (131)
Szef NATO wzywa Rosję do zwrotu okrętów Ukrainie i uwolnienia marynarzy
Zaloguj się
 • kapitan.kirk

  Oceniono 22 razy 8

  Pucio z pewnością posłucha od razu, odda okręty i Krym, i jeszcze grzecznie przeprosi.

 • josef1

  Oceniono 25 razy 7

  Szef NATO moze sobie porządzić w Polsce bo to wasale USA , Ciekawe co by zrobiło USA jeśli by jakiś obcy okręt wojenny wpłynął na ich wody terytorialne ? N a miejscu Rosji wypuścił bym tylko marynarzy bo oni tylko wykonywali rozkaz , natomiast tych z wywiadu Ukrainy co byli na statkach pod sąd i 20 lat więzienia na Syberii .

 • stachkaz47

  Oceniono 22 razy 6

  UKRAINA dostała na Święta PÓŁ MILIARDA EURO gratis i chce powtórzyć ten napad CCCP na
  miłujących POKÓJ Ukraińców.
  Przy okazji Poroszenko wyciął opozycję i jest GIT.Tak się robi z DUPKÓW wała.

 • Waleria Ksycka

  Oceniono 24 razy 6

  To tylko Rosja ma przestrzegać wszystkich ustaleń, Ukraina może robić co chce bo tak sobie życzy NATO? To nie Rosjanie popłynęli na skróty drobne 50 km. Rosja swoje rakiety rozmieściła na terenie swojego kraju, ma prawo się bronić. A co robią jamkeskie rakiety na granicy rosyjskiej?

 • lolik52

  Oceniono 19 razy 5

  - Nie ma usprawiedliwienia dla użycia siły. Rosja musi zwrócić okręty i uwolnić załogi - powiedział szef Sojuszu.

  -Stolecberg zapomina że ukraińskie okręty naruszyły przepisy które razem z Rosją ustanowili do 2014 roku i obowiązywały przy przekraczaniu Cieniny Kerczeńskiej! a to min wcześniejsze zgłoszenie zamiaru przepłynięcia,i kolejnoś przepływu,czyli po prostu kolejka w której stoją wszyscy.
  Druga rzacz o czym Stolec zapomina(celowo zresztą) okręty ukraińskie zostały zatrzymane w granicach Rosji i to tej obowiązującej do 2014 roku,w przypadku gdy naruszyciel granicy odmawia zatrzymania się i poddania kontroli,mało tego,swoimi manewrami jasno daj znak że ma zamiar przepłynąc ciesninę bez kolejiki(inne statki stał na kotwicy w oczekiwaniu swojej kolejki) i bez wymaganych procedur.Rozumiem że państwa NATO w takich sytuacjach puszczają intruza gdzie chce i jeszcze machają rączka na pożegnanie?no chyb że to sojusznicze okręty.
  Zapomina też że ukraińskie okrety kierowały się w stronę mostu Krymskiego,obiekt strategiczny i jeżeli jakieś okrety(wojenne zresztą) nie zatrzymują sie do kontroli i kierują się w stronę mostu,jakie wywody?przypomnę że samolot pasażerski nieodpowiadający na wezwanie jest zestrzeliwany według obecnych przepisów,a dlaczego?ano właśnie,gdzie była gwarancja że chochły nie zamierzają dyferji na most Krymski?Gwarancja to jak sę zatrzyma i podda kontroli.De facto Rosja sprawuje kontrolę w Cieśninie Kerczeńskiej i jednoznacznie odpowiada za bezpieczeństwo w tym miejscu czy to się ukrainie podoba czy nie inaczej będą tragednie jeżeli nikt nie będzie regulował i kontrolował ruch statkó,tak jest w każdej ciesninie gdzie KAŻDY musi podporządkować sie istniejacym zasadom
  Ukraińcy zdecydowali że jak już wojna z Rosją(sami to mówią od 2014 no nie wypowiadają jej oficjalnie) to mozna uprawiać na morzach wolną amerykankę.Można,ale konsekwencje bierzcie na siebię a nie płaczci na całą planetę że wam zabawki zabrali.

 • Tomasz K

  Oceniono 5 razy 3

  Panie Stolberg. Pan możesz krzyczeć i prężyć muskuły, a Pana koledzy Niemcy z Holendrami i Austryjakami ciągną rurę z gazem Nord Stream II od wujaszka Putina.

 • stachkaz47

  Oceniono 15 razy 3

  Normalna PROCEDURA skończą śledztwo to oddają ten pływający złom.
  Wszyscy szeregowi MATROSY wrócą do Ukrainy a politruki w kamaszu.
  I TO BĘDZIE ICH PECH.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 17 razy 3

  Rosja juz drzy ze strachu ................... szef nato to moze rosje .......... tam gdzie pan moze ppana majstra w d.upe pocalowac.

 • josef1

  Oceniono 19 razy 3

  Polska jest gotowa siłą odebrać okręty i marynarzy czekają tylko na rozkaz z USA i Izraela , a wtedy nasz przywódca JARO I na kucyku i z szabelką w dłoni pojedzie bronić bratniej Ukrainy , wszak przeciez na majdanie w Kijowie na trybunie z pod pachy Kliczki krzyczał chwała ukrainu .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX