Najpoważniejsze zamieszki od dekady. Władze Francji rozważają wprowadzenie stanu wyjątkowego

Władze Francji rozważają wprowadzenie stanu wyjątkowego w związku z falą największych od lat zamieszek, które przetoczyła się przez kraj. W sobotnich starciach zostały ranne 133 osoby, policja zatrzymała 412 osób.

Rzecznik rządu Benjamin Griveaux poinformował w wywiadzie dla radia Europe 1, że prezydent, premier i minister spraw wewnętrznych zwołali na dziś nadzwyczajne spotkanie, podczas którego omówią różne możliwości działania, by zapobiec kolejnym zamieszkom. Ich uczestnicy sprzeciwiają się podwyżkom cen paliw.

Rząd zaprosił pokojowych protestujących do negocjacji. Benjamin Griveaux zapowiedział, że nie będzie taryfy ulgowej dla tych, którzy zachowują się agresywnie i atakują policjantów.

Wczoraj, kolejny weekend z rzędu protestujący wyszli na ulice centrum Paryża. Doszło do starć z policją, która użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych. Jak podała agencja AP, 133 osoby zostały ranne, w tym 17 policjantów. Służby zatrzymały 412 osób.

Protestujący, a wśród nich także zwykli chuliganie, nie oszczędzili symbolu Republiki Francuskiej i symbolu wolności od 1792 roku - popiersia Marianny - której rozbili głowę.

Do zamieszek doszło także w Ardenach. W licznych miejscach Francji blokowane były drogi. Protest spotyka się z sympatią i wsparciem 85-ciu procent społeczeństwa sprzeciwiającego się planom podwyżek paliw, przede wszystkim oleju napędowego, co ma według prezydenta Emmanuela Macrona mieć pozytywny wpływ na stan środowiska.

W związku z falą protestów premier Francji Edouard Philippe odwołał wizytę na szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach.

Więcej o:
Komentarze (558)
Najpoważniejsze zamieszki od dekady. Władze Francji rozważają wprowadzenie stanu wyjątkowego
Zaloguj się
 • nazir30

  Oceniono 69 razy 31

  Biali niewolnicy nie chcą już harować na uchodźców? To oburzające!!! Strzelajcie do białych rasistów , bata tam trzeba by wiedzieli kto jest panem!! I podnieść podatki!!

 • isiah.thomas

  Oceniono 43 razy 29

  "Obywatelki i obywatele Francji! Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią."

 • chimi-churi

  Oceniono 46 razy 28

  Całe szczęście, że rac nie mają bo mer Paryża rozwiązałby te zamieszki.

 • Kuku Ruku

  Oceniono 41 razy 25

  Z powodu łamania konstytucji w Polsce Francja rozważa wprowadzenie stanu wyjątkowego.

  Swoją drogą niezłą macie przykrywkę co do powodów tej rozróby. Ceny paliw owszem, są jednym z postulatów, ale to tylko pochodna celu głównego - dymisji Macrona. To jest główny cel protestów. No ale o tym żydorcza nie napisze.

  A reakcja UE na 200 spalonych samochodów w porównaniu z 20 racami w Polsce - bezcenna. Uczcie się dzieci, tak wygląda "równość" wszystkich członków UE.

 • sraczezwersacze

  Oceniono 43 razy 25

  Tak się kończy przemocowe wprowadzanie rozwiązań "ekologicznych". Nie tędy droga. Albo inaczej (jak kto woli) - nie stąd kasa... -
  ale to osobny temat (każdy kraj ma swoje 500+, 1000- :-D
  P.S: na pstryknięcie palcami nie pozbędziemy się złych diesli bo na nich cały ciężki transport stoi (lądowy, morski). Póki co nie ma innych sensownych, alternatywnych rozwiązań. Autka elektryczne może i fajne, i pro-eko ale dopóki zamykamy oczka i udajemy że nie widzimy co jest po drugiej stronie dystrybutora z prądem (nadal głównie prąd z "wungla" (nawet w Niemczech !!!) obłożony tysiącem wciąż rosnących podatków) nie mówiąc o zbójeckiej (dla środowiska) metodzie pozysku surowców, produkcji i utylizacji akumulatorów. To też już jest policzone, przetrawione i OBNAŻONE :-p
  P.S: jeżdżę "benzyną", Euro 6
  P.S: a przez wieś którą jeżdżę do pracy zimą idzie się udusić od smrodu smogu
  P.S: i nie rozumiem dlaczego za elektrycznego kompakta mam płacić tyle co za spalinową limuzynę klasy średniej
  Ja kibicuję Francuzom. "Puścić z dymem" dotychczasowe obłudne "elyty"

 • kkorzempa

  Oceniono 34 razy 22

  Od wczoraj Francuska Policje alarmuje, że Żółte Kamizelki nielegalnie gromadzą broń palną i amunicję. Więc raczej stan wojenny. Francja będzie drugim krajem w Europie z obowiązującym stanem wojennym.

 • vidi12

  Oceniono 50 razy 20

  Francuzy same nie wiedzą czego chcą. Prezydent Macron razem z imigrantami zarobkowymi z Afryki, Sorosem i banksterami - jest teraz zajęty naprawianiem Europy, potem świata... Na Francję na razie nie ma czasu... Ale jak zbawi świat to zajmie się też Francją :)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX