Premier Francji zostaje w kraju. Po zamieszkach i walkach na ulicach odwołał przyjazd na COP24

We Francji trwa porządkowanie miast po protestach, których część przerodziły się w zamieszki i krwawe starcia z policją. W związku z sytuacją w kraju premier Edouard Philippe odwołał wizytę na szczycie COP24 w Katowicach.

Według szacunków francuskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, w protestach przeciwko polityce prezydenta Emmanuela Macrona i podwyżkom cen paliw, w całym kraju wzięło udział 75 tysięcy osób. Demonstracjom "żółtych kamizelek" towarzyszyły zamieszki i utrudnienia w wielu rejonach Francji.

W związku z tymi wydarzeniami francuski rząd poinformował, że premier Edouard Philippe odwołał wizytę na szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach. Jak poinformował rząd Francji, premier poprosił ministra ds. transformacji ekologicznej Francois de Rugy, by przewodniczył francuskiej delegacji na szczycie.

Zamieszki w Paryżu

W Paryżu w wyniku gwałtownych strać demonstrantów z policją, zamknięto co najmniej 19 stacji metra. Paryska policja podała, że rannych zostało 65 osób, jest wśród nich jedenastu przedstawicieli sił bezpieczeństwa, a 205 osób zostało aresztowanych.

Pojawiły się informacje, że protestujący ukradli również karabin szturmowy z policyjnego pojazdu w centrum Paryża. Fotografie z protestów ukazują spore zniszczenia w Paryżu, między innymi, kilkadziesiąt stojących w ogniu samochodów w okolicach Pól Elizejskich.

Protest spotyka się z sympatią i wsparciem 85 procent społeczeństwa sprzeciwiającego się planom podwyżek paliw, przede wszystkim oleju napędowego, co ma według prezydenta Emmanuela Macrona mieć pozytywny wpływ na stan środowiska.

To już drugi weekend z rzędu, gdy we francuskich odbywają się protesty "żółtych kamizelek".

Szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach

Szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach - COP24 - odbędzie się w dniach 2-14 grudnia. Podczas COP24 mają zostać ustalone zasady ochrony klimatu, tak aby zahamować proces globalnego ocieplenia. Oficjalne otwarcie szczytu klimatycznego przez prezydenta RP Andrzeja Dudę nastąpi 3 grudnia.

Jedną z przyczyn globalnego ocieplenia są gazy cieplarniane, w tym CO2. Na liście państw, które emitują najwięcej dwutlenku węgla rocznie, Stany Zjednoczone są na drugim miejscu (za Chinami), Rosja na czwartym, Niemcy na szóstym, zaś Francja na osiemnastym - wynika z raportu Komisji Europejskiej z 2017 roku.

Więcej o:
Komentarze (360)
Francja. Zamieszki i starcia z policją ws. podwyżek cen paliwa. Premier odwołuje obecność na COP24
Zaloguj się
 • doomsday

  Oceniono 27 razy 17

  Redaktor nie umie liczyc: "To już drugi weekend z rzędu, gdy we francuskich odbywają się protesty "żółtych kamizelek".
  To jest juz trzeci taki weekend

 • sparky6

  Oceniono 42 razy 16

  W Paryzu może i zastrzelą kilku demonstrantów, ale za to demokratycznie.
  Nie to, co u nas - reżim, zamordyzm, łamanie konstytucji, cenzura, propaganda i brak wolności słowa.

 • zielony_jamnik

  Oceniono 31 razy 15

  Gdyby tak 1% tego wydarzyło się w Polsce.
  Lewackie media dostałyby chyba wścieklizny.

 • znawca_prawdy

  Oceniono 31 razy 15

  Dobrze że nikt racy nie odpalił.

 • 2bogaty-wienc-mondry

  Oceniono 45 razy 15

  Czy nasza opozycja demokratyczna nadal szuka "polskiego Macrona"? Bo, po wygraniu przez niego wyborów we Francji, pełno było u nas brandzlowania się tym marketingowym produktem neoliberalnym (podobnie jak produktem kanadyjskim, ale to nieco inna historia i histeria). Biedroń miał być polskim Macronem, ba-nawet Petru dostawał taką ksywę tu i ówdzie. Ostatnio chyba Tusk ma nim być.
  Tak się kończy neoliberalny porządek w Europie. Ale i tak żadnych wniosków się z tego w Bulanda nie wyciągnie. Byle było tak jak było przedtem, a kto się nie zgadza ten troll Putina-i można liczyć lajki.

 • wolfspider

  Oceniono 24 razy 14

  2 zabitych , ponad 600 rannych to cały bilans zamieszek. Coś trzeba dodawać?.

 • e50504

  Oceniono 33 razy 13

  Ładne rzeczy w Kraju Pierwszej Prędkości. Zdaje się że wyprodukowany przez służby prezydent nr 3JHB4 model "macron" będzie trzeba reklamować xD

 • fakue

  Oceniono 37 razy 13

  "...w protestach przeciwko polityce prezydenta Emmanuela Macrona ". Cóż za lakoniczna informacja, o prawdziwych przyczynach demonstracji we Francji.

 • diabel-tasmasnki-reaktywacja-d

  Oceniono 22 razy 12

  Dojrzała demokracja :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX