Paryż: zamieszki przeciwko planom podwyżek cen paliwa. W ruch poszedł gaz i armatki wodne

W Paryżu ponownie wybuchły zamieszki między policją i protestującymi przeciwko planom podwyżek cen paliwa i rosnącym kosztom życia. Co najmniej 10 osób zostało rannych, a ponad 100 zatrzymano.

W stolicy Francji od soboty rano trwają ostre protesty przeciwko planowanym podwyżkom cen paliwa i coraz bardziej dotkliwym wzrostom cen. To już trzeci weekend protestów.

Premier Edouard Philippe poinformował, że w protestach w całej Francji bierze udział około 36 tysięcy osób, z czego 5500 to uczestnicy manifestacji w Paryżu. Rannych zostało co najmniej 10 osób, zatrzymano ok. 100 demonstrantów.

W pobliżu Łuku Triumfalnego w Paryżu zgromadziło się tysiące osób w żółtych kamizelkach. Policja starła się z grupą najbardziej agresywnych protestujących. Siły porządkowe użyły gazów łzawiących i armatek wodnych. Kilkanaście osób zatrzymano.

"Duża chmura gazu łzawiącego spowiła słynny pomnik, podczas gdy policjanci próbowali odepchnąć demonstrantów. Protestujący odpowiedzieli rzucając kamieniami" - czytamy w depeszy Associated Press.

Pola Elizejskie są zamknięte dla ruchu kołowego. Policja legitymuje pieszych, sprawdza zawartość ich toreb i plecaków.

 

Do zamieszek doszło także w Ardenach. W licznych miejscach Francji blokowane są drogi.

Zamieszki w Paryżu

Protesty wybuchły 17 listopada. Od tego momentu w wyniku zamieszek zginęły dwie osoby, a setki zostało rannych. Protest spotyka się z poparciem 85 proc. społeczeństwa.

Jak opisywał kilka dni temu portal next.gazeta.pl, obecnie za litr oleju napędowego we Francji trzeba średnio zapłacić 1,51 euro - najwięcej od 2000 roku. Podrożał on w ciągu roku niemal o jedną czwartą, częściowo ze względu na politykę Emmanuela Macrona.

Rząd podniósł podatki o 7,6 eurocenta za litr diesla i 3,9 eurocenta na benzynę. Planuje również kolejne podwyżki od stycznia 2019 roku - o 6,5 centa na diesla i 2,9 centa na benzynę.

Kamiński: Putin rozumie tylko język siły

Więcej o:
Komentarze (397)
Paryż: zamieszki przeciwko planom podwyżek cen paliwa. W ruch poszedł gaz i armatki wodne
Zaloguj się
 • zielony_jamnik

  Oceniono 65 razy 29

  Nic nie rozumiecie.
  To wszystko są protesty przeciwko łamaniu konstytucji w Polsce.
  Serio. Nie zmyślam.

 • zarone

  Oceniono 32 razy 24

  Musi być kasa na zasiłki dla ubogacaczy. Nie podoba się? Znaczy jesteście faszystami,nieczułymi na ludzkie nieszczęścia.

 • kulalala

  Oceniono 44 razy 18

  Gdyby to wydarzyło się w Polsce - Michnik, Wołek i Blumsztajn sraliby na rzadko ze szczęścia przez minimum tydzień :-)

 • antygronkowiec

  Oceniono 33 razy 17

  Komstytucja! Konstytucja! Konstytucja! Macron co ty na to nygusie?

 • zielony_jamnik

  Oceniono 44 razy 16

  E tam. Podobno na Marszu Niepodległości w Warszawie ktoś wykrzykiwał nienawistne hasła. Takie jak "precz z komuną". To jest dopiero zbrodnia.
  A wy się jakimiś tam zamieszkami we Francji podniecacie.
  Zachowajmy proporcje!

 • medycynaradziecka

  Oceniono 38 razy 14

  Uwaga! Z ostatniej chwili! Prezydent Makaron za chwilę wyda specjalne oświadczenie w sprawie łamania konstytucji w Polsce.

 • medycynaradziecka

  Oceniono 31 razy 13

  Jak donosi brukselska agencja informacyjna - Donald Tusk przerwał weekendowy zasłużony wypoczynek i w specjalnym orędziu zaapelował do premiera Morawieckiego, aby ten przestał łamać prawo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX