Donald Tusk zapewnia, że UE wprowadzi sankcje wobec Rosji. "Wspieramy suwerenność Ukrainy"

Donald Tusk podczas konferencji przed rozpoczęciem szczytu G20 odniósł się do kryzysu ukraińsko-rosyjskiego w Cieśninie Kerczeńskiej. Zapewnił, że Unia Europejska wprowadzi sankcje wobec Rosji.

Wpis o podobnej treści szef Rady Europejskiej Donald Tusk opublikował również na swoim Twitterze. "Europa jednoczy się we wsparciu dla ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej. Z tego powodu jestem pewny, że Unia Europejska w grudniu wprowadzi sankcje wobec Rosji" - napisał.

Ukraina otrzyma od UE pomoc finansową

Prawdopodobne sankcje wobec Rosji to nie jedyna pomoc na jaką może liczyć Ukraina ze strony Brukseli. Petro Poroszenko poinformował na Facebooku, że UE przyznała Ukrainie 500 milionów euro w ramach makrofinansowej pomocy. Jak napisał, jest to według niego wyraz wsparcia dla Ukrainy w obliczu agresji rosyjskiej. 

W konflikt Ukraina-Rosja angażują się inne kraje

Petro Poroszenko w czwartek poprosił NATO o wysłanie okrętów w rejon Morza Azowskiego. W wywiadzie dla "Bild Zeitung" przyznał, że liczy na pomoc Angeli Merkel, którą nazwał "wielką przyjaciółką Ukrainy". O tym, że kanclerz Niemiec powinna zaangażować się w ukraińsko-rosyjski konflikt mówił również Donald Trump. W wywiadzie dla "New York Post" powiedział: "Angela! Niech Angela się tym zajmie!" ("Angela, let’s get involved Angela!”). Dodał, że według niego kroki w tej sprawie powinna podjąć również Francja. Nie doprecyzował jednak, jakie miałyby być to kroki. 

Tymczasem Angela Merkel odpowiedziała prezydentowi Ukrainy na jego prośbę. - Wiemy, że możemy rozwiązać problem tylko poprzez rozsądek i dialog. Nie ma militarnego rozwiązania tego sporu - stwierdziła. Dodała, że winą za nasilenie się sporu obarcza Rosję.

Donald Trump w związku z agresją Rosji wobec Ukrainy odwołał również oficjalne spotkanie z Władimirem Putinem podczas szczytu G20 w Argentynie. Jednak według rzecznika Kremla Yuriego Ushakova odbędzie się nieoficjalne spotkanie między przywódcami. 

Poparcie dla Ukrainy w konflikcie z Rosją wyraził również Victor Orban, premier Węgier. Powiedział, że Budapeszt popiera Ukrainę pomimo wzajemnych animozji. Chodzi o stosunek obu państw do mniejszości zakarpackich Węgrów zamieszkujących Ukrainę.

Więcej o:
Komentarze (103)
Donald Tusk zapewnia, że UE wprowadzi sankcje wobec Rosji. "Wspieramy suwerenność Ukrainy"
Zaloguj się
 • Krzysztof Laudencki

  Oceniono 20 razy 8

  Ukrainie bliżej do Rosji niż do UE. Kto chce Ukraińców, oprócz polityków, w UE ? Holandia w referendum już się wypowiedziała. Nikt nie będzie umierał za Ukrainę !

 • vomitorium1

  Oceniono 6 razy 4

  "Z tego powodu jestem pewny, że Unia Europejska w grudniu wprowadzi sankcje wobec Rosji."
  najwyżej przedłuży
  (żeby to osiągnąć
  wynik głosowania
  wszystkich członkowie ue
  musi być jednogłośny)

 • nikon52

  Oceniono 5 razy 3

  Tak, pewnie kogoś z Rosji nie wpuszczą do Unii i na tym będą te nowe sankcje polegały. Za dużo interesów z Rosją mają poszczególne kraje Unii a zwłaszcza Niemcy, Francja czy Włochy żeby "umierać' za Ukrainę. Pokrzyczą trochę i na tym się wszystko skończy. A Putin doskonale o tym wie.

 • 2.rw

  Oceniono 9 razy 3

  Dwa błędy: D. Tusk powiedział, że sankcje będą przedłużone, a nie wprowadzone. D. Tramp stwierdził natomiast, że nie ma aktualnie kolizji z Rosją i dlatego nie ma potrzeby oficjalnego spotkania z W. Putinem. Propaganda jest wstrętna!

 • def11

  Oceniono 14 razy 2

  Skoro to Tusk zapowiada, to Kaczyński tak dla zasady i kompleksów może się nie zgodzić :)

 • Mar Rian

  Oceniono 18 razy 2

  PATROSZENKO rozgrywa UE JAK GÓWNIARZY

 • marcinmarcin12

  Oceniono 3 razy 1

  Niech wplynie na Merkel by ta zapelowala do Schroedera by ten podal sie do dymisji I tym samym przekreslil plany Putina.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 3 razy 1

  Jednych popieramy, drugich bombardujemy.
  Tak moralność.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX