Kraje UE reagują ws. Morza Azowskiego. Domagają się zwrotu okrętów i uwolnienia marynarzy

Komisja Europejska potępiła agresję Rosji wobec Ukrainy, z kolei kraje UE wzywają Moskwę do zwrotu okrętów i uwolnienia ukraińskich marynarzy.

Unijne kraje wezwały Rosję do natychmiastowego zwrotu ukraińskich okrętów oraz bezwarunkowego uwolnienia załóg, potępiły łamanie międzynarodowego prawa i zadeklarowały wsparcie dla Ukrainy. Oświadczenie w imieniu 28 państw opublikowała szefowa unijnej dyplomacji.

Federica Mogherini napisała, że Unia Europejska oczekuje od Rosji zapewnienia swobodnego przepływu przez Cieśninę Kerczeńską do Morza Azowskiego, jak również w odwrotnym kierunku zgodnie z prawem międzynarodowym.

W oświadczeniu czytamy też, że nielegalna aneksja Krymu przez Rosję w 2014 jest zagrożeniem dla międzynarodowego bezpieczeństwa. Unia potwierdziła, że potępia łamanie prawa i że budowa mostu Kerczeńskiego to kolejna naruszenie suwerenności Ukrainy i integralności terytorialnej.

Wiceszef KE: To wydarzenia niedopuszczalne

Wcześniej Komisja Europejska wezwała Rosję do zwrotu ukraińskich okrętów i uwolnienia załogi. Potępiła agresję wobec Ukrainy.

Konflikt na Morzu Azowskim był jednym z tematów dzisiejszego posiedzenia unijnych komisarzy.

- Te wydarzenia są niedopuszczalne. Oczekujemy, że Rosja zwróci okręty i uwolni załogi, zapewniając konieczne wsparcie medyczne tym marynarzom, którzy go potrzebują - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Valdis Dombrovskis.

Przypomniał, że zgodnie z prawem międzynarodowym Rosja ma obowiązek zapewnienia niezakłóconej przeprawy przez Cieśninę Kerczeńską wszystkim statkom. Podkreślił, że Unia nie uznała i nie uzna nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję i potępia agresję wobec Ukrainy.

Więcej o:
Komentarze (149)
Konflikt na Morzu Azowskim. KE i unijne kraje potępiają Rosję
Zaloguj się
 • saves

  Oceniono 13 razy 5

  Czy Nowak już broni Mariupola? Jako wzorowy obywatel Ukrainy powinien dać przykład i stawić się punktualnie na pobór.

 • eklesia

  Oceniono 15 razy 5

  Od kiedy obrona własnych wód terytorialnych jest pogwałceniem prawa międzynarodowego?

 • morsik2

  Oceniono 8 razy 4

  Jak ta biedna Rosja poradzi sobie z tym potępieniem? Pewnie Ławrow targany wyrzutami sumienia nie mógł zasnąć?

 • wujek_extrema

  Oceniono 12 razy 4

  Ale szopki. Poroszenko zfabrykowal ten kryzys zeby wprowadzic stan wyjatkowy i poprawic swoje szanse w wyborach. Glupi tego swiata kupili i uwierzyli

 • byrcyn11

  Oceniono 3 razy 3

  I ja ! I ja też wyrażam głębokie zaniepokojenie - rozumiesz Putin - no ! ;)

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 11 razy 3

  >W oświadczeniu czytamy też, że nielegalna aneksja Krymu przez Rosję w 2014 jest zagrożeniem >dla międzynarodowego bezpieczeństwa.

  NATO nielegalnie organizuje tzw. majdan i zamach stanu w Kijowie bo prezydent Janukowycz nie życzył sobie kolonialnego podporządkowania Ukrainy zachodnim banksterom a Rosja zabezpiecza swoje interesy na Morzu Czarnym, gdzie na Krymie jest dawna rosyjska baza Sewastopol.
  Wet za wet.
  Teraz na Ukrainie nie rządzą Ukraińcy lecz ambasador USA, który jest jej namiestnikiem.
  Wyjątkowo ohydne jest jedynie to, że NATO bez żenady wspiera się na Ukrainie na nazistowskich organizacjach otwarcie bazujących na tradycjach kolaboracji z III Rzeszą..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX