Parlament poparł dekret Poroszenki. Za dwa dni Ukraina wprowadzi stan wojenny

Rada Najwyższa Ukrainy poparła dekret prezydenta Petra Poroszenki ws. wprowadzenia stanu wojennego. Finalny dekret zawierał jednak złagodzone zapisy - stan wojenny obejmie tylko graniczne obwody.

Konflikt Ukrainy z Rosją wszedł właśnie w nową fazę. Po spotkaniu na najwyższych szczeblach w NATO, Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej, ostateczny głos w sprawie mieli deputowani do Rady Najwyższej.

Sama sesja ukraińskiego parlamentu rozpoczęła się ze sporym opóźnieniem. Miała zacząć się o godz. 15. czasu polskiego, a w rzeczywistości debata zaczęła się po godz. 18.50. Wszystko przez deputowanych, którzy najpierw okupowali mównicę parlamentu, później natomiast zaznajamiano się zapewne z treścią dekretu.

Stan wojenny w 10 obwodach Ukrainy

Dokument też przeszedł modyfikacje. Ogłoszony przez Petra Poroszenkę po godz. 14 czasu polskiego dekret "stracił na sile".

Ostatecznie po godz. 20. ukraiński parlament zatwierdził decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego. Dekret poparło 276 deputowanych, 30 było przeciw. Zdecydowano że:

 • będzie trwać 30 dni od 28 listopada;
 • obejmie 10 obwodów Ukrainy (spośród 24 istniejących);
 • dotyczy tylko tych obwodów, które graniczą z Krymem, Rosją lub Naddniestrzem (nieuznawanym przez społeczność międzynarodową).

Obwody, w których zostanie wprowadzony, to: winnicki, odeski, mikołajowski, chersoński, zaporoski, doniecki, ługański, charkowski, sumski i czernihowski.

Wraz z wprowadzeniem stanu wojennego, w wybranych obwodach, obywatele mogą być wzywani do wykonywania prac publicznych, państwo może zgłosić się też po ich prywatne mienie, możliwe jest też np. wprowadzenie godziny policyjnej.

Więcej o konflikcie ukraińsko-rosyjskim:

---

Piotr Maślak/Łukasz KijekPiotr Maślak/Łukasz Kijek Fot. Gazeta.pl

Paweł Zalewski będzie we wtorek 27 listopada gościem Poranka Gazeta.pl. Zalewski był posłem na Sejm I,V,VI oraz do Parlamentu Europejskiego VII kadencji. W Gabinecie Cieni PO odpowiedzialny za sprawy zagraniczne.

Więcej o:
Komentarze (118)
Konflikt rosyjsko-ukraiński. Ukraina wprowadza stan wojenny w 10 obwodach
Zaloguj się
 • psyhodelic

  Oceniono 21 razy 7

  Na Ukrainie trwa wojna od 2014 r Przynajmniej tak twierdzą. A stan wojenny wprowadzają na morzu?

 • zarone

  Oceniono 26 razy 6

  Tusku chce by Rosjanie wydali marynarzy ukraińskich. Czemu on im tak źle życzy, niech chłopaki trochę się podkarmią na Krymie.

 • twstyropian

  Oceniono 17 razy 5

  Oglasza stan wojenny i siebie a oczekuje mobilizacji w Polsce. Niech mu Bruksela wysle belgiska dywizje spadachronowa i Luksmburg gdzie pierze kase armie pancerna.

 • 1p.3.15

  Oceniono 9 razy 5

  Gdyby Kliczko nie wycofał się i został prezydentem, to przynajmniej byłoby jasne kto wygrywałby bójki w parlamencie.

 • lovepeacemusic

  Oceniono 27 razy 5

  Ci to mają poczucie humoru. Od kilku lat wojna, a oni teraz stan wojenny.

 • jac ben

  Oceniono 8 razy 4

  Nie wiem czy to dobry pomysł, by wprowadzać stan wojenny tak na łapu-capu, ledwie tydzień po ataku wroga. Osobiście wstrzymałbym się do czasu ewakuacji majątku własnego i państwowego... Żadna kradzież. Zwyczajnie bym zabezpieczył aby nie wpadł w ręce wroga. Po czym sam ewakuowałbym się w jakieś fajne i ciepłe miejsce na Ziemi i stamtąd koordynowałbym działania wojenne...

 • qawsedrftg

  Oceniono 20 razy 4

  Wyobraźmy sobie że gen. Jaruzelski ogłasza w niedzielny poranek, że stan wojenny będzie wprowadzony za dwa dni, i to w połowie kraju... Niezbyt to poważne, ale czego się spodziewać? Wojna niby-trwa już prawie 5 lat, a stan wojenny wprowadzają po incydencie w którym nawet nikt nie zginął! Popularność prezydenta PO-ROSHEN-KO (co za symbolika!) na poziomie 9%...

 • jozbieszczad

  Oceniono 16 razy 4

  Po 5 latach trwającej wojny (tak mówiły elity) wprowadzono stan wyjątkowy w niektórych obwodach .
  Ja teraz kibicuję tym marynarzom aby w mediach ogłosili ,że pozostają w Rosji dobrowolnie (tak jak całe jednostki na Krymie w 2013 ) .

  A w Polsce trzeba będzie rehabilitować dwóch wielkich patriotów ,którzy też przed rosyjską agresją wprowadzili stan wojenny w 1989 .
  Gen Jaruzelski i gen Kiszczak na pomniki .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX