Ukraina zdecyduje ws. stanu wojennego. RB ONZ zwołuje posiedzenie. Oświadczenie polskiego MSZ

Ukraińska Rada Najwyższa ma dziś zdecydować o wprowadzeniu stanu wojennego. Odpowiedni wniosek do ukraińskiego parlamentu złożył prezydent Poroszenko i Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w związku z wczorajszym ostrzelaniem i przejęciem przez Rosjan ukraińskich okrętów wojennych na Morzu Azowskim.

Na wniosek Ukrainy i Rosji zwołano na dziś nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ Nikki Haley poinformowała, że odbędzie się ono w Nowym Jorku o godzinie 11 (godz. 17 czasu polskiego). Powodem tego jest zaostrzona sytuacja na Morzu Azowskim.

Polski MSZ: Potępiamy agresywne działania Rosji

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potępiło ostatnie działania Moskwy. MSZ oświadczył, że "Rosja pogwałciła zasadę swobody żeglugi". "Z całą mocą potępiamy agresywne działania Rosji, wzywamy jej władze do poszanowania prawa międzynarodowego, a obie strony - do wstrzemięźliwości w obecnej sytuacji, która może zagrozić stabilności bezpieczeństwa europejskiego" - napisano w komunikacie resortu. Ministerstwo wskazało też, że "dramatyczna eskalacja napięcia na wodach Morza Azowskiego (...) ma swoje źródła w konsekwentnym łamaniu przez Federację Rosyjską podstawowych zasad prawa międzynarodowego, w tym naruszenia integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy".

UE i NATO reagują

Unia Europejska i NATO wzywają Rosję do zmniejszenia napięcia na Morzu Azowskim. W wydanych oświadczeniach zarówno Unia Europejska, jak i NATO zażądały od Rosji przywrócenia swobody żeglugi na Morzu Azowskim.

"Wzywamy Rosję, aby zapewniła swobodny dostęp do ukraińskich portów, zgodnie z prawem międzynarodowym" - głosi oświadczenie rzeczniczki Sojuszu Północnoatlantyckiego. "Wzywamy wszystkich do działań z maksymalną powściągliwością" - napisała rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji. Przypomniała, że Rosja wybudowała most nad Cieśniną Kerczeńską bez zgody Ukrainy i że jest to kolejne naruszenie ukraińskiej suwerenności oraz integralności terytorialnej. Dodała, że wraz z militaryzacją Morza Azowskiego doszło do zaostrzenia kontroli żeglugi w cieśninie.

"Unia Europejska oczekuje od Rosji zaprzestania tych inspekcji" - czytamy w oświadczeniu. O poparciu dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, w tym do prawa nawigacyjnego na wodach terytorialnych zapewniła też rzeczniczka NATO. Przypomniała, że na lipcowym szczycie w Brukseli przywódcy państw Sojuszu wyrazili poparcie dla Kijowa, podkreślając, że militaryzacja Krymu, Morza Czarnego i Azowskiego jest kolejnym zagrożeniem dla niepodległości Ukrainy i podważa stabilność w regionie.

Cieśnina KerczeńskaCieśnina Kerczeńska Google Maps

Ukraina. Rada Najwyższe zdecyduje ws. stanu wojennego

O godzinie 15.00 czasu polskiego ukraińska Rada Najwyższa ma zdecydować o wprowadzeniu stanu wojennego. Odpowiedni wniosek do ukraińskiego parlamentu złożył prezydent i Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Ukraiński parlament ma się zebrać w trybie pilnym. O skierowaniu wniosku o wprowadzenie stanu wojennego zdecydowano na spotkaniu Rady Bezpieczeństwa z udziałem ukraińskiego prezydenta. Petro Poroszenko podkreślał, że nie ma żadnych wątpliwości, że rosyjski atak na ukraińskie okręty był celowy i nieprzypadkowy. Zapewnił tez, że wprowadzenie stanu wojennego nie będzie wiązało się z automatycznym prowadzeniem aktywnych działań wojennych i natychmiastową mobilizacją. Stan wojenny zgodnie z wnioskiem miałby zostać wprowadzony na 2 miesiące.

Sytuacja na Morzu Azowskim

W Cieśninie Kerczeńskiej, oddzielającej Morze Czarne od Morza Azowskiego, rosyjskie siły specjalne wczoraj ostrzelały, a następnie przejęły trzy ukraińskie okręty - dwa opancerzone kutry i holownik. Rannych zostało trzech ukraińskich marynarzy. Władze ukraińskie nazwały te wydarzenia "aktem agresji Rosji". Rosjanie twierdzą, że ukraińskie okręty wtargnęły na obce wody terytorialne, łamiąc przy tym konwencje ONZ.

Więcej o:
Komentarze (291)
Sytuacja na morzu Azowskim. Ukraina zdecyduje ws. stanu wojennego. Posiedzenie RB ONZ
Zaloguj się
 • cameel.m

  Oceniono 33 razy 23

  ....a tak w ogóle to nie Rosjanie, każdy sobie może kupić takie statki i komandosów w sklepie ze statkami i komandosami....

 • hatteras

  Oceniono 31 razy 13

  Oczywiscie my mamy bardzo wiele do powiedzenia bo z nami caly swiat sie liczy.Tak mysli Jaroslaw ,tak mysli Antoni i tak mysli kazdy "prawdziwy'polski patriota" Polski rzad istotnie moglby zrobic cos pozytecznego np zaproponowac pomoc w rozwiazaniu konfliktu poprzez mediacje,ale do tego potrzeba dyplomacji,a czy Antoni z Jaroslawem wiedza co to takiego dyplomacja?Najlepiej jeszcze dolac oliwy do ognia tylko ten ogien moze przez plot dostac sie do nas i pozostana ruiny i zgliszcza.

 • emigrant_1984

  Oceniono 30 razy 12

  „Z całą mocą”. Jaką mocą ? Jaką moc wy macie PISSdzielskie patafiany których NIKT już nie bierze na poważnie. NIKT !!!! Durnie, zdemolowali naszą reputację i w Europie i w USA ! Który to pajac coś tam oświadcza ? Dajcie Riczarda - on dodaje reputacji waszemu belkotowi. A gdzie jest ten dureń od Sant Escobar czy tam inne Fixanto ? Jesteście GROŹNI dla niepodległości kraju przez to pajacowanie przez ostatnie lata. A ruskie trole na tym forum tylko rechoczą. Putina boli brzuch po naszych „oświadczeniach”. Zdrajcy polskich interesów. Tfu.

 • signum_t

  Oceniono 47 razy 11

  To możemy się spodziewać najazdu rosyjskich trolli na tym forum. Tri, dwa, Odin, wpieriod!

 • kka69

  Oceniono 21 razy 7

  ruskie tym atakiem zamknęli sobie możliwości przepływania prze kanał Panamski, Ciesniny Duńskie, Bosfor , itp.

 • 1111pln

  Oceniono 21 razy 5

  Cóż... wznieśmy zatem toast za wielką flotę Rosji:
  - Do dna!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX