Zagraniczne media o problemach operatora TVN. "Rosnące obawy o stan wolności mediów"

Sprawa operatora TVN, który początkowo miał usłyszeć prokuratorskie zarzuty i którego przesłuchanie zostało odwołane, trafiła do zagranicznych mediów. Agencja Associated Press pisze o działaniach, jakie Prawo i Sprawiedliwość podejmuje wobec polskich mediów.

Prokuratura Krajowa odwołała w niedzielę zaplanowane na przyszły tydzień przesłuchanie operatora TVN. Śledczy uznali, że stawianie mężczyźnie zarzutów byłoby "przedwczesne". Operator w piątek otrzymał od funkcjonariuszy ABW wezwanie na przesłuchanie.

Kilka dni temu do mediów trafiły zdjęcia, na których widać "hajlującego" operatora TVN. Fotografie wykonano podczas spotkania ku czci Adolfa Hitlera w kwietniu 2017 roku. Operator był w ekipie, która realizowała reportaż o polskich neonazistach. Stacja TVN tłumaczyła, że był to materiał wcieleniowy, a autorzy reportażu postępowali zgodnie ze standardami dziennikarstwa śledczego.

Wyemitowany w styczniu reportaż "Polscy neonaziści" przedstawiał działalność stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". Po emisji Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro polecił Prokuratorowi Regionalnemu w Katowicach wszczęcie śledztwa.

AP: Obawy o wolność mediów w Polsce

Działania służb podejmowane wobec operatora TVN są opisywane także przez zagraniczne media.  Jak informuje w swojej najnowszej depeszy agencja Associated Press, sytuacja ma miejsce przy jednoczesnych "rosnących obawach o stan wolności mediów w Polsce".

Populistyczna partia rządząca zmieniła finansowane z podatków media publiczne w narzędzie propagandy i szuka sposoby na ograniczenie kapitału zagranicznego w koncernach medialnych. TVN był krytyczny wobec rządu i wydaje się być najbardziej narażony

- czytamy w depeszy AP. Depeszę opublikował na swojej stronie m.in. prestiżowy amerykański dziennik "The Washington Post" czy "New York Times".

Agencja przypomniała również międzynarodową falę krytyki, która spadła na polskie władze w związku z głośną ustawą o IPN, jak również reformą sądownictwa.

Z kolei agencja Reuters podaje na swoich stronach, że Prawo i Sprawiedliwość było oskarżane przez Brukselę o "próbę nałożenia kagańca na wolne media".

Więcej o:
Komentarze (408)
Zagraniczne media o problemach operatora TVN. "Rosnące obawy o stan wolności mediów"
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 84 razy 48

  Chciał głupi, postpańszczyźniany narodek "silnej władzy", to ma - skorumpowaną bandę złodziei-tumanów i jej komunę bis - w dodatku połączoną z kościołem.

 • krynolinka

  Oceniono 63 razy 33

  Panu prezesowi zamarzył się powrót do lat młodości. Stąd te ciągoty ograniczające dostęp obywatela do jednej słusznej gazety czy jednego telewizora.

 • antropoid

  Oceniono 54 razy 32

  Gdyby to inna partia robiła, to by załgane pisomatoły gardła pozdzierały od wrzasku o "komunie" i "reżimie".

 • vito60

  Oceniono 38 razy 28

  Pissi po raz kolejny palnęli głupotę, by się potem rakiem wycofać. Wynika z tego, że rządy sprawują idioci którzy nie potrafią ocenić skutków swych działań. Absurd goni absurd, tylko wstyd i sromota, a Polski szkoda...

 • Matt X

  Oceniono 30 razy 22

  Polski rząd najpierw dostaje zayoba na punkcie określenia "polskie obozy" i robi szum za granicą, po czym kombinuje jak tu ukarać dziennikarza, który nagrał brunatny kinderbal. Weź teraz to wytłumacz komuś z zagranicy. Groteska i kompromitacja...

 • precz_z_komunia

  Oceniono 31 razy 19

  Tymczasem studenci agenta Stasi Rydzyka sprofanowali cmentarz Orląt Lwowskich!

 • Mieczyslaw Kornowski

  Oceniono 29 razy 17

  Wszystkie sprawy powiązane z PiS prowadzi katowicka prokuratura to ta sama w której udało się zdać aplikacje dla magistra Ziobro

 • yosemitesam

  Oceniono 25 razy 15

  Znaleźli coś na Solorza więc Polsat chodzi teraz na ich pasku, teraz szukają pretekstu by odebrać koncesję TVN. Dążą do tego, by wszystkie serwisy z wiadomościami nadawały ten sam propagandowy pisbolszewicki bełkot dla ciemnoty.

 • red.leszek

  Oceniono 35 razy 15

  Kto ponosi odpowiedzialność za wszczynanie śledztwa przeciw dziennikarzom ujawniającym poczynania neofaszystów a równocześnie zapewnia bezkarność tym ostatnim? W jakim kraju żyjemy? Czy nie dość doświadczenia II wojny światowej? Jakim prawem moderator niniejszych komentarzy dopuszcza do publikowania brunatnych prowokacji?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX