Atak chemiczny w Aleppo. Nawet 100 rannych, Rosja i Damaszek oskarżają islamistów

Władze Rosji i Syrii obwiniły islamistyczną milicję o atak chemiczny, do którego miało dojść w kontrolowanym przez syryjski reżim Aleppo. Poszkodowanych jest nawet 100 osób. Miejsce ataku mają badać rosyjscy specjaliści.

W syryjskim mieście Aleppo - według różnych źródeł od 50 do 100 osób ucierpiało - w wyniku ataku chemicznego. Pociski z chlorem spadły na dzielnice położone w bezpośredniej okolicy linii rozgraniczającej pozycje rządowe oraz islamistycznej milicji Dżabhat an-Nusra. Lokalne władze, odpowiedzialnością za atak obarczyły właśnie terrorystów dawnej syryjskiej z Al-Kaidą .

Wśród ofiar ataku są kobiety i dzieci. U wszystkich zdiagnozowano problemy z oddychaniem oraz ze wzrokiem. Izraelskie media - powołując się na źródła syryjskie - informują o dwóch osobach w stanie krytycznym. Rosyjskie władze poinformowały, że ich specjaliści pojechali zbadać miejsce, gdzie - według nich - doszło do ataku chemicznego milicji.

W czasie wojny w Syrii doszło do dziesiątek ataków chemicznych, z czego o większość - w tym najgorsze ataki w Chan Szajchun i Wschodniej Ghucie - oskarżany był syryjski reżim. Damaszek odrzucał te oskarżenia i zapewniał, że pozbył się swoich zapasów broni chemicznej. Informacje o atakach albo nazywał nieprawdziwymi, albo oskarżał rebeliantów i islamistów.

Niegdyś ekonomiczna stolica Syrii, Aleppo, została przez siły rządowe wspomagane przez Rosję odbita z rąk rebeliantów pod koniec 2016 roku. W trwającej od siedmiu lat wojnie domowej w Syrii zginęło ponad 360 tysięcy ludzi. Około 12 milionów zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

Więcej o:
Komentarze (115)
Atak chemiczny w Aleppo. Nawet 100 rannych, Rosja oskarża islamistów
Zaloguj się
 • jan_sobczak1

  Oceniono 37 razy 19

  Ciekawe czy ISIS broń chemiczną dostało do żydów czy od hamburgerów. I jedne i drugie świnie byłyby zdolne przekazać im tę broń żeby zdestabilizować wracający pokój w Syrii.

 • poppers68

  Oceniono 19 razy 17

  Mamy taką modną manierę ( a nawet parę manier ).
  Jeśli atak chemiczny lub atak na cywilów to zawsze Assad + Putin.
  Jeśli atak strony przeciwnej - to zawsze romantyczne określenia : " bojownicy, rebelianci" dające
  od razu proste skojarzenia z rebelią w Gwiezdnych Wojnach).
  Jeśli ludność ucieka z Syrii to są to niemal same kobiety z dziećmi, fizycy jądrowi i spece od mechatroniki.

  Zapewne prawda jest bardziej pokręcona. Rebelianci to albo brodate gnojki z ISIS albo równie brodate towarzystwo różniące się od ISIS długością brody. Zwolenników Partii Zielonych wzoru szwajcarskiego ze świecą tam szukać.

  Piszę to jako absolutnie przekonany, że Putin i Assad a jakże mają swoje za uszami.
  Ale też i " nasi " z Zachodu święci nie są.

 • onduma

  Oceniono 36 razy 14

  Wydaje sie, ze pisze tu sporo ludzi nie majacych pojecia o wolnie w Syrii. Oskarzaja oni zwolennikow Assada, ze sami sie gazują. Sluchajcie jołopy. Gazem zaatakowali islamisci sponsorowani przez USA, Francje czy saudow

 • 1111pln

  Oceniono 12 razy 6

  Jednym posunięciem Putana ocalił Gazprom blokując Katarczyków, wsparł mordercę Asada, wysłał do Europy miliony uchodźców, czym dał zajęcie wspieranym przez siebie naziolkom przy rozbijaniu jedności UE.

 • onduma

  Oceniono 26 razy 6

  USA albo Francja podeslaly im chlor do prowokacji a oni uzyli niezgodnie z zaleceniem

 • pollion1

  Oceniono 11 razy 5

  w Katyniu też badali Rosjanie,nawet amunicję znaleźli niemiecka fachowcy z KGB....

 • wujekdolf

  Oceniono 5 razy 5

  trucie gazem musi się światu podobać albo opłacać - to nie jest pierwszy raz a dalej nikt z tym nic nie robi...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX