Angela Merkel: Państwa narodowe powinny być gotowe przekazać swoją suwerenność

Angela Merkel stwierdziła, że Unia Europejska powinna mieć więcej uprawnień, a "państwa narodowe powinny być gotowe przekazać suwerenność". Zaznaczyła jednak, że powinno to przebiegać w ramach odpowiednich procedur.

Słowa Angeli Merkel padły w środę podczas konferencji na temat "globalizacji parlamentarnej i suwerenności narodowej", zorganizowanej przez Fundację Konrada Adenauera.

Decydować powinny narodowe parlamenty 

- Dziś państwa narodowe muszą, czy raczej powinny, być gotowe oddać swoją suwerenność - powiedziała Merkel. - Oczywiście powinno się to odbywać w ramach ustalonej procedury - powiedziała, dodając, że to parlamenty państw członkowskich podejmują decyzję o stosownych traktatach. - Parlament stanowi serce demokracji - mówiła kanclerz.Jak podaje "Die Welt" zdaniem Merkel Unia Europejska w przyszłości powinna otrzymywać więcej uprawnień. Stwierdziła też, że Niemcy już oddały część swojej suwerenności. 

Merkel w swoim przemówieniu mówiła też o patriotyzmie, który przeciwstawiała nacjonalizmowi i narodowym egoizmom. - Patriotyzm jest wtedy, gdy inni są uwzględnieni w niemieckim interesie - mówiła. W wystąpieniu broniła też paktu migracyjnego ONZ.

Jak zauważa "Die Welt" w podobnym tonie wypowiadał się prezydent Francji Emmanuel Macron, który przemawiał w niedzielę w Bundestagu. Macron przekonywał, że "państwa powinny wspólnie decydować o swojej polityce zagranicznej, imigracyjnej i rozwojowej".

Więcej o:
Komentarze (736)
Angela Merkel: Państwa narodowe powinny być gotowe przekazać suwerenność
Zaloguj się
 • ahoj12

  Oceniono 56 razy 24

  Czyli North Stream II to inicjatywa europejska z korzyscia dla wszystkich krajow?
  Tak tylko pytam

 • za2ra

  Oceniono 45 razy 17

  W sumie żadne państwo w zachodniej Europie nie może mówić o pełnej suwerenności w klasycznym słowa tego rozumieniu, chociażby dlatego, że wiążą je sojusze i umowy międzynarodowe. Wstąpienie do organizacji takich jak NATO, UE czy nawet ONZ wiąże się z mniejszym lub większym ograniczeniem swojej suwerenności.

 • bmc3i

  Oceniono 28 razy 14

  Stany Zjednoczone Europy? To się nie ziści jeszcze przez 300 lat. W Stanach Zjednoczonych wszyscy mówią jednym językiem, czuja się jednym narodem, Kalifornia nie będzie realizować swoich interesów gospodarczych kosztem bezpieczeństwa Nevady, a po japońskim ataku na Hawaje, nikt nie zastanawiał się, czy przyjść Hawajom z pomocą.

 • domektomek

  Oceniono 26 razy 12

  Dotychczas wydawało mi się, że poszczególne państwa wstępując do Unii miały zagwarantowane zachowanie własnej suwerenności.

 • jael53

  Oceniono 32 razy 12

  Skoro jest się w takim towarzystwie, jak NATO, to chyba oczywiste, że ceduje się część suwerenności na innych.

 • pol733

  Oceniono 19 razy 11

  Jak widać idea i marzenie niemieckich nazistów o jednej europie pod panowaniem Niemców wciąż żywe. Nie ma co mają szkopy rozmach. Ostatnim razem ten pomysł kosztował życie około 60 milionów europejczyków. A swoją drogą ta wypowiedź nabije trochę punktów procentowych PISowi, który przedstawia się jako obrońca polskiej suwerenności i niepodległości a Polacy (jak ktoś woli wolacy) w dużej części to kupują.

 • bmc3i

  Oceniono 57 razy 11

  "Patriotyzm jest wtedy, gdy inni są uwzględnieni w niemieckim interesie" - tak jak Niemcy uwzględniają innych przy Nord Streamach?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX