Brytyjski student skazany w Dubaju na dożywocie. "Rozprawa trwała pięć minut"

Brytyjski student Matthew Hedges został skazany przez sąd w Zjednoczonych Emiratach Arabskich na dożywocie za szpiegostwo. Brytyjczyk przyjechał do Emiratów, by uzupełnić materiały do swojej pracy doktorskiej.

31-letni student Uniwersytetu w Durham zbierał materiały dotyczące bezpieczeństwa wewnętrznego w Zjednoczonych Emiratach Arabskiej podczas Arabskiej Wiosny w 2011 roku. W maju został zatrzymany na lotnisku w Dubaju i aresztowany pod zarzutem szpiegostwa. Dzisiejsza rozprawa - według relacji żony skazanego - trwała pięć minut i odbyła się bez udziału obrońcy.


Brytyjska premier Teresa May podkreśliła, że sprawa po raz kolejny poruszona zostanie na najwyższych szczeblach „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni i rozczarowani dzisiejszym wyrokiem" - oświadczyła premier w parlamencie.
W mediach społecznościowych przypadek brytyjskiego doktoranta skomentował także emiracki minister spraw zagranicznych „Sprawa ta była kompleksowo dyskutowana z przedstawicielami Wielkiej Brytanii” - napisał Anwar Gargash.
Wcześniej list w obronie studenta podpisało ponad 100 brytyjskich, amerykańskich i hiszpańskich naukowców. Matthew Hedges ma 30 dni na odwołanie się od wyroku sądu w Abu Zabi.

Więcej o:
Komentarze (211)
Dubaj Brytyjski student skazany na dożywocie. "Rozprawa trwała pięć minut"
Zaloguj się
 • koenzymq10

  Oceniono 101 razy 61

  Ja trzymam sie z dala od arabskich krajów i chciałbym,aby arabowie trzymali sie z dala od europy.

 • medycynaradziecka

  Oceniono 69 razy 55

  Trochę mało danych w tej sprawie. Pewnie za pięć lat wymienią go na jakiegoś arabskiego szpiega. Nie zmienia to jednak mojej opinii o Arabii - lepiej tam nie jechać, a gości stamtąd traktować w Polsce grzecznie, aczkolwiek z czujnością czekisty.

 • nylon13

  Oceniono 45 razy 39

  Przyznam, że mnie to dziwi... kraj wahabicki, pełne islamskie twardogłowie (kara śmierci za apostazję, za homoseksualizm, prześladowania i śmierć za "bluźnierstwa"), a my tam walimy by se poodpoczywać i focie z wieżowcem zrobić. Walimy bez żadnej żenady. Ludzie, przecież to jak chodzić na herbatki do sąsiada który tłucze żonę i molestuje własne dzieci. Ogarnijcie się.

 • jerzytop

  Oceniono 30 razy 24

  Myślę ,że takie zbieranie materiałów o bezpieczeństwie powinno byc zgłoszone , powinno się otrzymać jakoweś pozwolenie itd .

 • haniku72

  Oceniono 25 razy 21

  I to jest kolejny dowód by wschód CAŁY zostawić w samym sobie. Olać ich ropę, olać stosunki dyplomatyczne, olać wakacje w "ciepłych" krajach. Nie handlować, nie wspomagać. Za 50 lat ich nie będzie, bo klany, księstewka, rody wyrżną się w imię swoich racji.

 • ggargi

  Oceniono 18 razy 18

  no trzeba być skończonym idiotą by jechać do kraju arabskiego i wypytywać o zmiany ustrajowe

 • tenare

  Oceniono 23 razy 17

  Miał szczęście. Bo mogli go zarżnąć i poćwiartować jak Dżamala Khashoggiego

 • clex2

  Oceniono 20 razy 16

  Do dzikich krajow sie po prostu nie jezdzi. I nie ma znaczenia czy chodzi o pracę, biznes czy turystykę. Jest tyle pięknych miejsc i możliwości biznesowych w normalnych krajach....

 • gajowy3

  Oceniono 17 razy 15

  pomijam państwa leżące nad Zatoką Perską w planach wakacyjnych. kwitnie tam niewolnictwo a obowiązujące prawo grozi Europejczykom aresztowaniem za rzeczy dla nas normalne. i innym polecam by omijali te państwa jako cele turystyczne, bo może to się przykro skończyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX