Sąd w Irlandii zgodził się na ekstradycję Polaka. "Pomimo stwierdzenia naruszeń niezawisłości"

Irlandzki Sąd Najwyższy zadecydował o ekstradycji Polaka, pomimo stwierdzenia "ogólnych i systemowych" naruszeń niezawisłości polskiego sądownictwa. 31-letni Artur C. został aresztowany w Irlandii na mocy Europejskiego Nakazu Aresztowania za handel narkotykami.

Obrońcy Polaka sprzeciwiali się ekstradycji, podnosząc, że w polskim systemie prawnym zaszły "systemowe zmiany", które mogą uniemożliwić sprawiedliwy proces. Chodziło o "ogólne i systemowe" naruszenia niezawisłości sądów.

Sędzia irlandzkiego Sądu Najwyższego Aileen Donnelly orzekła po rozpatrzeniu sprawy, że zmiany, do których doszło w polskim systemie prawnym, nie będą miały wpływu na sprawiedliwy i uczciwy proces Artura C. 

Zmiany w sądownictwie wpłynęły na proces ekstradycji 

Sprawę Artura C. na wniosek irlandzkiego sądu rozpatrywał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sędziowie w Irlandii obawiali się tego, że aresztowany nie będzie mógł liczyć na uczciwy proces w Polsce. W marcu z tego powodu wstrzymali ekstradycję. Chodziło o uruchomienie przez Komisję Europejską artykułu 7. związanego z praworządnością w Polsce. Trybunał w lipcu stwierdził, że irlandzki sąd, do którego strona polska zwróciła się o ekstradycję, powinien ją wstrzymać, gdyby miał wątpliwości, czy aresztowany będzie miał w Polsce uczciwy proces.

Orzeczenie irlandzkiego sądu ma zostać wykonane w ciągu 25 dni. Obrońcom Artura C. przysługuje prawo do złożenia apelacji. Sprawa będzie ponownie rozpatrywana przez Sąd Najwyższy w Dublinie w przyszły poniedziałek.

Sprawa z Irlandii to nie jedyny przypadek wątpliwości sądu ws. ekstradycji w związku ze zmianami w polskim sądownictwie. W październiku do Sądu Okręgowego w Rzeszowie wpłynęło pismo od hiszpańskiego Centralnego Sądu Śledczego dotyczące wydania Polsce obywatela Hiszpanii poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania.

Sąd z Madrytu dał rzeszowskiemu sądowi maksymalnie 10 dni na odpowiedź na pytania, m.in., czy "wypełnia swoje zadania w pełni autonomicznie, bez podległości w ramach hierarchii służbowej". Hiszpanie pytają też, czy nie występują "naciski z zewnątrz", które mogą zagrozić "niezależności osądu".

Więcej o:
Komentarze (47)
Sąd w Irlandii zgodził się na ekstradycję Polaka. "Pomimo naruszeń"
Zaloguj się
 • kgbltd

  Oceniono 16 razy 10

  ale moze lepiej niech se trzymają bandziorów na swoj koszt. Po co nam przestępcy?

 • batnadziadow

  Oceniono 12 razy 6

  Pewnie ich lokalna opinia publiczna przycisnęła po tym jak uznano stringi za narzędzie prowokacji do gwałtu. Paradny ten irlandzki wymiar sprawiedliwości.

 • zastepcakierownika

  Oceniono 14 razy 6

  sad w hiszpani ma watpliwosc? to tam gdzie prześladuje się opozycję i zamyka w wiezieniach?
  gdzie wojsko na ulicach?

 • cucurucu

  Oceniono 10 razy 6

  To nie zadnego znaczenia, sadzony bedzie smiec, ktorego powinno sie zutylizowac.

 • oszrany

  Oceniono 12 razy 6

  Artur Celmar jak juz cos, w Irlandii ryje i nazwiska bandziorow sa podawane do publicznnej wiadomosci !!!

 • sympatyklewicy

  Oceniono 17 razy 5

  Powinni sobie tego Artura C. zostawić, niechby tam ich młodzieży sprzedawał narkotyki bo u nas pewnie trafi do więzienia.

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 17 razy 5

  Bandytów trzeba tępić a PiSiorom też patrzec na ręce w każdej minucie ich nierządów.

 • Karolina Zelig

  Oceniono 6 razy 4

  Jak sie nalezy niech ma za swoje. Takich jak on za narko za jaja powinni wieszac.

 • zz1026

  Oceniono 6 razy 4

  "Sąd z Madrytu dał rzeszowskiemu sądowi maksymalnie 10 dni na odpowiedź na pytania, m.in., czy "wypełnia swoje zadania w pełni autonomicznie, bez podległości w ramach hierarchii służbowej". Hiszpanie pytają też, czy nie występują "naciski z zewnątrz", które mogą zagrozić "niezależności osądu".

  nawet gdyby takie naciski byly to przeciez naciskany polski sad by byl zmuszony napisac ze nie ma naciskow
  po co wiec hispzanie zadjaa takie kretynskie pytania?
  sadu z korei polnocnej tez sie zapytaja czy maja naciski z zewnatrz?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX