Watykan. Papież Franciszek wprowadził zmiany w tekście modlitwy "Ojcze Nasz"

Włoska Konferencja Biskupia przyjęła zmiany w tekstach modlitw "Ojcze Nasz" oraz "Chwała na wysokości Bogu", które zaproponował papież Franciszek.

Zgodnie z wykładnią nauk Kościoła katolickiego, modlitwę "Ojcze nasz" przekazał swoim uczniom Jezus. Zdaniem papieża Franciszka w niektórych tłumaczeniach (m.in. na język angielski, włoski i polski) znajduje się błąd, który należy zmienić.

Papież Franciszek wprowadził zmiany w tekstach dwóch modlitw

Chodzi o słowa: "I nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego". Zdaniem papieża Franciszka Bóg nie może wodzić nas na pokuszenie - jest to rolą Szatana. Oznacza to, że tłumaczenie jest błędne i sugeruje, że to Bóg wywołuje w nas pokusę. Aby zlikwidować ten problem, papież Franciszek zaproponował, aby we wszystkich językach modlono się słowami: "nie opuszczaj nas w pokusie". Druga zmiana zaszła w psalmie modlitewnym „Chwała na wysokości Bogu” -  zamiast „pokój ludziom dobrej woli” będziemy mówić „pokój ludziom umiłowanym przez Pana”, ponieważ taki przekład bliższy jest biblijnemu oryginałowi z Ewangelii według św. Marka.

Włoska Konferencja Biskupia przyjęła poprawki papieża. Zmieniona słowa w modlitwie "Ojcze Nasz"

Włoska Konferencja Biskupia przyjęła już proponowaną przez papieża Franciszka zmianę. Została ona wprowadzona do nowego wydania Mszału Rzymskiego i musi zostać zatwierdzona przez Stolicę Apostolską. Niektóre konferencje episkopatu, m.in konferencja w Belgii i we Francji, zdecydowały się już na przyjęcie poprawek w modlitwach  "Ojcze Nasz" oraz "Chwała na wysokości Bogu". 

Komentatorzy biblijni zwrócili uwagę na to, że wprowadzenie zmian w tekstach modlitw takich jak "Ojcze Nasz" jest ewenementem w historii Kościoła i prawdziwą rewolucją. Słowa modlitwy "Ojcze Nasz" znane są na całym świecie, wielu z nas zna ją od wczesnych lat dzieciństwa, dlatego wyzwaniem dla wiernych może okazać się zapamiętanie wprowadzonych zmian i zmiana modlitewnych nawyków.

Więcej o:
Komentarze (486)
Watykan. Papież Franciszek wprowadził zmiany w tekście modlitwy "Ojcze Nasz"
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 77 razy 61

  W Polsce musi Tadek z Terlikowskim zatwierdzić, oczywiście z kontrasygnatą prezesa.

 • 2fat

  Oceniono 61 razy 45

  Ojcze Diable, któryś jest w Toruniu
  święć się imię twoje, przyjdź królestwo twoje
  bądź wola twoja, jako w Toruniu tak i w Sejmie.

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 51 razy 41

  "nie opuszczaj nas w pokusie". Przy aferze KNF, panów Chrzanowskiego i Glapińskiego chciwość zwiodła na pokuszenie. Sumienie za 1%.

 • krzywelustro

  Oceniono 55 razy 31

  A to kolejna zmieniona modlitwa:

  Wierzę w Boga Ojca Rasputina Wszechmogącego,
  stworzyciela Przenajświętszych Ogłupideł:
  Radia Maryja, Telewizji Trwam i Naszego Dziennika,
  i w Jarosława Zbawcę, Prezesa Polski,
  Syna Jego Umiłowanego, Pana Naszego,
  któren się niepokalanie począł z wody i z Ducha Świętego,
  narodził się z Jadwigi Świątobliwej,
  umęczon, wyśmian, skompromitowan i wygwizdan pod Tuskiem Premierem,
  obrażon, a nie przeproszon, upokorzon i moralnie pogrzebion,
  za sprawą fałszowanych wyborów na długie lata zstąpił do piekieł.
  Na chwilę zmartwychwstał,
  aby tryumfalnie przemawiać ex cathedra z wysokości toruńskich niebios,
  siedząc po prawicy Boga Ojca Rasputina Wszechmogącego.
  Stamtąd wraz z Nim sądzi i opluwa
  żywy i umarły zdemoralizowany, podły i animalny element najgorszego sortu.
  Wierzę w Duda Świętego,
  któren wraz z Ojcem Rasputinem Wszechmogącym i Jarosławem Zbawcą
  stanowi jedność w Trójcy.
  Wierzę w Spiritus Sanctus,
  któren pod postacią Spiritus Profanus
  prowadzi Gdańskiego Arcypasterza Danieli do świętości,
  i sprawia, że białe jest czarne, a czarne jest białe.
  Wierzę w przenajświętszy PiS powszechny,
  w jego prawość i sprawiedliwość,
  w zamach, spisek, hel, trotyl i latającą kosiarkę do brzóz,
  w pękające parówki, wybuchające stodoły i zgniatane puszki po piwie,
  w moherów niewyczerpane portfele,
  w prawdomówność premiera i winę Tuska,
  w IV RP narodziny i jej żywot wieczny.
  Amen.

 • lodzermensz1

  Oceniono 36 razy 30

  Wygląda na to, że to Franciszek, rzekomo prostaczek, ma jaja wystarczające by wdrożyć coś, o czym bibliści wiedzą od dawien dawna, zaś wielki teolog Ratzinger nie potrafił tego zrobić.

 • asperamanka

  Oceniono 41 razy 29

  W Polsce tekst Ojcze Nasz też będzie zmieniony. Po słowach ‚chleba naszego powszedniego’ będzie dodana nazwa piekarni, tylko na razie biskupi czekają która da więcej co łaska ;-)

 • Jacek Bereda

  Oceniono 30 razy 26

  Parę lat temu chciałem o tę kwestię zapytać mojego znajomego z pracy katola i zawziętego PiSowca. Okazało się że nie zna modlitwy Ojcze Nasz. Choć deklaruje, że jest wierzący, że chodzi do kościoła co niedzielę. Czerwienieje ze złości gdy przy nim powiesz coś o Kościele czy o Rydzyku. Na "Kler" nie poszedł bo czeka aż pokaże go publiczna telewizja. Więc zapytałem go i okazało się, że on nie zna Ojcze Nasz. Zdziwiłem się na co on odpowiedział, że jak pójdzie do kościoła to sobie przypomni. Więc ja do niego: to ja Ci przypomnę. I zacząłem odmawiać Ojcze Nasz. Nie przypomniał sobie.
  Wracając do tego fragmentu, to kwestia fundamentalna. Bo Kościół naucza, że to Szatan wodzi ludzi na pokuszenie, więc ten fragment wygląda tak jakby był skierowany do Szatana.
  Chodzi o logikę modlitwy, o jej prawidłowe zaadresowanie. Nie ma sensu prosić o to aby nas nie wodził na pokuszenie tego, który nas nie wodzi na pokuszenie. Natomiast jak najbardziej jest sens prosić o to aby nas nie wodził na pokuszenie tego, który nas wodzi na pokuszenie. Taka modlitwa jest prawidłowo zaadresowana.
  Dziwię się, że dopiero teraz Papież na to reaguje. Co tylko potwierdza moje obserwacje, że w warunkach polskich katolicyzm to religia motłochu. Bezrozumnego, tępego motłochu, który klepie tzw. zdrowaśki w sposób całkowicie bezrefleksyjny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX