W Trybunale UE rozprawa dotycząca zawieszenia ustawy o Sądzie Najwyższym

W unijnym Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu dziś rozprawa dotycząca zawieszenia ustawy o Sądzie Najwyższym. Zablokowanie przepisów nakazała wiceprezes Trybunału przed miesiącem, przychylając się do prośby Komisji.

Zgodnie z wnioskiem Brukseli, która uważa, że ustawa łamie unijne prawo, środki tymczasowe mają obowiązywać do czasu rozpatrzenia skargi na Polskę. Rozprawa odbędzie się przed Wielką Izbą Trybunału, złożoną z 15 sędziów, co świadczy o wadze sprawy.

Wstępną decyzję o zawieszeniu ustawy o Sądzie Najwyższym wiceprezes Trybunału ogłosiła 19 października. Polska dostała miesiąc na poinformowanie jak dostosowała się do postanowienia o przywróceniu wysłanych na emeryturę sędziów i wstrzymaniu nowych nominacji. Termin upływa w poniedziałek, ale zapewne już dziś padną pytania o wdrożenie decyzji.

Polska uważa, że nie powinno się jej stosować bezpośrednio i że potrzebna jest nowelizacja przepisów. "Nic nie stoi na przeszkodzie, by w sposób cywilizowany wprowadzić to postanowienie" - mówił we wtorek w Sejmie minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Natomiast Komisja Europejska uważa, że Polska powinna się natychmiast dostosować do decyzji. "Decyzja Trybunału jest decyzją Trybunału i powinna być wdrożona" - powiedział kilka dni temu wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans.

Urzędnicy w Komisji mówią, że jeśli Bruksela nie usłyszy od polskiego rządu konkretów wtedy zawnioskuje do unijnego Trybunału o nałożenie kar finansowych na Polskę. Na podstawie dzisiejszego wysłuchania Wielka Izba Trybunału zdecyduje, czy zawieszenie ustawy o Sądzie Najwyższym jest konieczne, czy też nie. Orzeczenia możemy się spodziewać za kilka tygodni. 

Więcej o:
Komentarze (45)
W Trybunale UE rozprawa dotycząca zawieszenia ustawy o Sądzie Najwyższym
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 17 razy 11

  A nierząd ma to gdzieś i robi swoje , tylko jak przyjdzie kary płacić to będzie płacz

 • tyfus.wolski

  Oceniono 10 razy 10

  Co zrobią chłopki zagrodowe? Wroga Bruksela zakazuje szcz... i sr... po salonie!
  To działanie przebiegłych imperialistów wymierzone przeciw Polsce!

 • kemor234

  Oceniono 14 razy 10

  Pewnie przyjdzie "ludzkim panom" pozbierać zabawki ...
  Oby jak najprędzej.

 • Kris P

  Oceniono 16 razy 8

  O czym ten Czaputowicz mówi? Że co? Że PiS coś wprowadzi w cywilizowany sposób? Cha cha cha!

  "Niech znajdzie glupszego od siebie", jak to powiedział Pawlak w filmie "Kochaj albo żuć"

 • jael53

  Oceniono 4 razy 4

  W sposób cywilizowany należało zabrać się do reformy sądownictwa. Skoro się tego nie zrobiło, trzeba się zastosować do wytyków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX