Moskwa odpiera zarzuty o zakłóceniach sygnału GPS w czasie wielkich manewrów NATO

Moskwa nie wie nic o zakłóceniach nawigacji GPS, która utrudniła ćwiczenia NATO - poinformował rzecznik Kremla Dimitrij Pieskow.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że rosyjskie władze nie wiedzą nic na temat problemów z funkcjonowaniem nawigacji GPS, które utrudniły ostatnie ćwiczenia NATO w północnej części Europy. Jak powiedział podwładny Władimira Putina, "obecnie istnieje tendencja do ogólnego obwiniania Rosji we wszystkich ciężkich grzechach".

Moskwa "nic nie wie" o zakłóceniach GPS. Przedstawiciele Finlandii chcą wyjaśnić sprawę

O tym, że zakłócenia nawigacji GPS mogą mieć związek z działaniami Rosji poinformowali w zeszłym tygodniu prezydent i premier Finlandii Sauli Niinistö i Juha Sipilä. Do zakłóceń sygnału GPS doszło w Laponii. Zdaniem prezydenta Finlandii należy dołożyć wszelkich starań, aby wyjaśnić kto i w jaki sposób utrudniał manewry NATO.

Przypomnijmy, że ostatnie ćwiczenia NATO odbywały się w dniach 25 października - 7 listopada. Były to największe manewry wojskowe NATO od czasów zakończenia zimnej wojny. W zakończonych kilka dni temu manewrach Trident Juncture 2018 wzięło udział około 50 tysięcy żołnierzy z 31 państw członkowskich NATO oraz krajów partnerskich.

Więcej o:
Komentarze (79)
Moskwa odpiera zarzuty o zakłóceniach sygnału GPS w czasie wielkich manewrów NATO
Zaloguj się
 • veni.vici

  Oceniono 17 razy 5

  NATO pyta swego największego wroga, czyli Rosję, czy przypadkiem nie zakłócała GPS podczas natowskich ćwiczeń. Myślę, że NATO powinno podpisać jakiś układ z Rosją, swym największym wrogiem, że gdy już wybuchnie prawdziwa wojna, w żadnym wypadku nie będzie zakłócała sygnałów GPS, niezbędnych NATO do atakowania Rosji. Inne wyjście to takie, by NATO nauczyło się korzystać z systemu GLONASS, którego Rosja prawdopodobnie zakłócać nie będzie.

 • vomiting_frog

  Oceniono 7 razy 3

  Po pierwsze jak bym robił takie ćwiczenia to bym sam sobie tego GPSa zakłócił w ramach ćwiczeń żeby sprawdzić co się stanie jak by wróg zakłócił, wcale bym na Rosję nie czekał.
  Po drugie USA jest w stanie zakłócać GPSa niejako systemowo poprzez wprowadzenie błędu do pozycjonowania.
  Po trzecie GPSy są dwa cywilny i militarny ten drugi jest szyfrowany. To też powód do wyłączenia cywilnego żeby sprawdzić czy sobie żołnierze z cywilnych nie korzystają i co się stanie jeśli jednak.

 • nick221

  Oceniono 6 razy 2

  Chyba dobrze, jeśli zakłócała. Uczestnicy manewrów mieli szansę przećwiczyć ten element, czy może każde odstępstwo od ustalonego scenariusza budziło panikę i bezradność?

 • ja_prostak

  Oceniono 6 razy 2

  i przy okazji zakłócili mózg fakibie

 • lekarzzewsi

  Oceniono 2 razy 2

  Skoro mają taką technologię, głupotą byłoby zdradzenie się z tym w trakcie ćwiczeń.

 • yaspiman

  Oceniono 9 razy 1

  to na wojnie tez nie będą mogli zakłócać tego sygnału ????
  ćwiczyć trzeba w jak najbardziej realnych warunkach, w przeciwnym razie to niech się nato pobawi w piaskownicy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX