"Fort Trump" już wkrótce w Polsce? Jest list ambasadorów o współpracy Polski z USA

Pentagon i Kongres rozważają zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce - piszą we wspólnym liście ambasador USA w Warszawie Georgette Mosbacher i ambasador Polski w Waszyngtonie Piotr Wilczek. Jak ocenia "Rzeczpospolita", to zapowiedź rozmieszczenia w Polsce wojsk amerykańskich na stałe.

Mosbacher i Wilczek poinformowali o możliwych planach na zwiększenie liczebności wojsk amerykańskich w Polsce we wspólnym liście opublikowanym we wtorek w "Rzeczpospolitej". 

Relacje Polska-USA. "Więzi silniejsze niż kiedykolwiek"

Mosbacher i Wilczek podkreślają, że w przyszłym roku Polska i Stany Zjednoczone będą obchodzić setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych. Powołują się też na Deklarację o polsko-amerykańskim partnerstwie strategicznym, podpisaną 18 września tego roku przez Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa.

Ambasadorowie stwierdzają, że "więzi między Polską a Stanami Zjednoczonymi są silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej". Podkreślają też, że zwiększanie bezpieczeństwa Polski jest równoznaczne ze zwiększaniem bezpieczeństwa Europy, a w Polsce już wkrótce może stacjonować więcej wojsk niż dotychczas. 

Kongres USA i Pentagon rozważają zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce, a Polska jest gotowa zapewnić znaczące środki, by wesprzeć te wysiłki. Wierzymy, że działania te przyczynią się do wzmocnienia zdolności odstraszania w regionie

- zapewniają Mosbacher i Wilczek.

"Rz": amerykańskie bazy w Polsce przesądzone 

Jak ocenia "Rzeczpospolita", wspólny list i deklaracje ambasadorów to "znaczący krok" w kierunku rozmieszczenia na stałe amerykańskich wojsk w Polsce.

Z nieoficjalnych informacji "Rz" wynika też, że większe zaangażowanie amerykańskich sił zbrojnych w Polsce od przyszłego roku jest już przesądzone, a obecnie trwają negocjacje między krajami. Nie wiadomo jeszcze, czy będą to bazy stałe (jak w Niemczech), czy raczej składy amerykańskiej broni (jak w Norwegii).

Andrzej Duda o "Fort Trump"

Przypomnijmy, że o utworzeniu stałej bazy wojsk Stanów Zjednoczonych prezydent Andrzej Duda rozmawiał podczas wrześniowego spotkania w Białym Domu z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Polski prezydent powiedział wówczas, że baza mogłaby nazywać się "Fort Trump" i zadeklarował, że jesteśmy gotowi wyłożyć na jej budowę 2 miliardy dolarów.

Więcej o:
Komentarze (109)
"Fort Trump" już wkrótce w Polsce? Jest list ambasadorów o współpracy Polski z USA
Zaloguj się
 • Miru Web

  Oceniono 17 razy 9

  "Polska jest gotowa na znaczące nakłady"czyli czas oczekiwania na wizytę u onkologa wydłuży się o ile?W ubiegłym tygodniu poszłam ze skierowaniem do onkologa i dostałam termin na koniec marca.Po tej informacji boję się że to się wydłuży.Ministrami zdrowia są fanatycy religijni więc raczej modlitwa jest im bliższa niż terapia.

 • glencok

  Oceniono 17 razy 5

  Czy "patrioci" głosujący na pis nie rozumieją że naszej ojczyźnie żadne forty nic nie dadzą??
  Żeby Polskę obronić przed dużym zagrożeniem potrzebne są: zaangażowanie militarne USA w Polsce, silna polska armia ( nie taka niszczona przez Maciera i Kaczyńskiego), silna pozycja w strukturach w NATO i w Unii Europejskiej ( w której jesteśmy na zupełnym marginesie dzięki Kaczyńskiemu i z której chcą nas prawicowe partie wyprowadzić, żebyśmy byli sami, czyli pod rosyjskim butem). Jeśli postawimy tylko na Trumpa który zaraz pewnie przestanie być prezydentem to Putin może otwierać kolejnego szmpana

 • justas32

  Oceniono 25 razy 5

  Powiem tak - rządy PiS to wyjątkowe nieszczęście dla Polski...

 • cleryka

  Oceniono 8 razy 4

  Węgry w tym czasie wzmacniają stosunki polityczno-gospodarcze z Rosją,a my obecnościa Amerykanów przy granicy wschodniej bedziemy prowokować Putina i Łukaszenką,który ma ogromna Armię i zaczynają unowoczesniać,,a my jak zawsze durnie.

 • vomitorium1

  Oceniono 12 razy 4

  ""Fort Trump" już wkrótce w Polsce?"
  "Śpij, kolego, bo na wojnie
  Tylko w grobie jest spokojnie
  Śpij, kolego, w ciemnym grobie
  Niech się Polska przyśni tobie!"
  (pieśń patriotyczna
  "Jak to na wojence ładnie")

 • mazzini890

  Oceniono 3 razy 3

  Natomiast jest ciekawe jak Trump rozwiąże ten dylemat chce dealu z Putinem a ta baza wiąże sobie ręce.

 • mazzini890

  Oceniono 3 razy 3

  Dla Polski to dobrze, nieważne jaki jest tu rząd. Ale czy dla USA? To jeszcze bardziej pchnie Rosję ku Chinom.A choć te dominują w tym "związku" dla USA nie jest to dobrze. Inna rzecz, zobaczymy co w styczniu Putin powie Trumpowi w Waszyngtonie. Twarde "niet". to na pewno.Ciekawe tylko jakie argumenty wysunie. Wygranym jest Pekin.

 • mazzini890

  Oceniono 3 razy 3

  Poczekajmy na konkrety i decyzje Kongresu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX