Litewskie lokomotywy zagrały hymn Polski. Tak nasi sąsiedzi uczcili 100. rocznicę odzyskania niepodległości

Litewskie Koleje postanowiły sprawić nam miły prezent z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Kolejarze nagrali specjalny film z oryginalnym wykonaniem naszego hymnu narodowego.

Septet litewskich lokomotyw pod batutą maestro Zbigniewa Lewickiego wykonał "Mazurek Dąbrowskiego". Odważne i pomysłowe przedwsięwizięcie wymagało długich przygotowań - sam proces doboru odpowiednich lokomotyw trwał miesiąc. Należało przecież odpowiednio dobrać ich tonacje.

Litewskie lokomotywy zagrały hymn Polski

Zbigniew Lewicki to dyrygent, wirtuoz skrzypiec i koncertmistrz Litewskiej Państwowej Orkiestry Symfonicznej. Sam o sobie mówi, że jest "litewskim Polakiem", tym chętniej podjął się ciekawego zadania, jakim było pokierowanie lokomotywami tak, by z dźwięków ich syren stworzyć jednolicie brzmiący utwór. Jak mówi opis okolicznościowego nagrania, tak komentował pomysł na te życzenia:

Przede wszystkim, chcę dołożyć się do życzeń – jestem litewskim Polakiem, dlatego to święto jest dla mnie ważne.

Maestro pokierował siedzącymi za sterami siedmiu lokomotyw maszynistami, efekt ich pracy brzmi następująco:

 

Dyrektor Generalny spółki "Lietuvos geležinkeliai", Mantas Bartuška, zdradza, co jego zdaniem było najtrudniejszym elementem projektu:

Spośród wszystkich posiadanych pociągów – zarówno pasażerskich, jak i towarowych, musieliśmy skrzętnie wybrać lokomotywy mające dźwięki o różnych tonacjach.
To naprawdę trudne zadanie, jednak efekt końcowy zadziwił nas wszystkich – chyba nikt w Kolejach Litewskich do tej pory nie zdawał sobie sprawy, ile różnych dźwięków i tonacji mają lokomotywy. Oczywiście wybieraliśmy też najbardziej muzykalnych maszynistów.

Jednocześnie Mantas Bartuška składa nam osobiste życzenia z okazji naszego święta:

W tym ważnym dniu składamy życzenia wszystkim Polakom. Polska jest dzisiaj dla nas ważnym partnerem biznesowym, szczególnie gdy nasze kraje połączył odcinek linia kolejowej "Rail Baltica".
Hymn narodowy wybrzmiały dźwiękami lokomotyw symbolizuje postawę spółki "Lietuvos geležinkeliai" – wierzymy w niestandardowe rozwiązania, zrywamy ze stereotypami przeszłości i jesteśmy nowoczesnym partnerem dla naszych klientów.

Nim litewscy kolejarze nagrali nasz "Mazurek", najpierw przetestowali ten pomysł. Na początku 2018 roku maestro Donatas Katkus razem z maszynistami w lokomotywach wykonał hymn litewski ku uczczeniu również setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Litwę.

Więcej o:
Komentarze (68)
Litewskie lokomotywy zagrały hymn Polski. To prezent na Dzień Niepodległości
Zaloguj się
 • gucio7953

  Oceniono 18 razy 12

  Bracia Litwini! To naprawdę piękny gest; nieduży, ale trafiający mocno do serca. Wielkie dzięki!

 • ziggybam

  Oceniono 17 razy 11

  Dzięki, drodzy Litwini! Takie gesty są szczególnie ważne gdy w obydwu naszych krajach panoszy się ciemnota i nacjonalizm, które zakłócają naszą przyjaźń - to z jednej, to z drugiej strony.

 • polakadam

  Oceniono 21 razy 11

  dziękujemy braciom Litwinom za pamięć o naszej niepodległości.
  Teraz jeszcze tylko musimy się wyzwolić od kaczyzmu. Ale zrobimy to już w przyszłym roku w sposób pokojowy.

 • Marek Cur

  Oceniono 8 razy 8

  Czytam właśnie wnikliwie historie dwóch narodów. Tak właśnie przełamuje się mury. Z pewnością nie była to łatwa decyzja i dlatego podziękowania. Szacunek dla wszystkich

 • tadjan

  Oceniono 8 razy 8

  uczcie się kacze pierdoły od braci Litwinów....... do pięt nie dorastacie tym tamtejszym maszynistom, którym przesyłam wielkie dzięki.

 • magdolot

  Oceniono 7 razy 7

  Piękny, oryginalny i bardzo wzruszający gest. Bardzo dziękuję!

 • puuchatek

  Oceniono 11 razy 7

  Sympatyczne, życzliwe i bez zadęcia. Super.

 • Anna Bańdo

  Oceniono 9 razy 7

  Bardzo dziękuję , w kontekście " rodzimych" Obchodów to nagle ciepło na duszy. Dziękuje:)

 • Szymon Głowacki

  Oceniono 13 razy 7

  Dziękuję. Bardzo mi miło. Tym bardziej, że przy okazji stulecia Odzyskania Państwowości Litwy nie znalazłem w prasie polskiej (w tym w postępowej GW) ani jednego artykułu na ten temat...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX