80. rocznica Nocy kryształowej. Neonaziści chcieli ją uczcić marszem. Zakazał go sąd

W nocy z 9 na 10 listopada 2018 roku wypada 80 rocznica Nocy kryształowej. Z tej okazji w Niemczech neonaziści chcieli zorganizować rocznicowy marsz. Zakazał go sąd.

Noc kryształowa była pogromem Żydów w nazistowskich Niemczech, który zainicjowały władze państwowe. 

Noc kryształowa - początek pogromów na mniejszości żydowskiej

Istnieją dwie teorie dlaczego to wydarzenie nazywamy Nocą kryształową. Jedna z nich mówi, że nazwa związana jest z odłamkami szkła i kryształów ze zniszczonych żydowskich domów i sklepów, które zasypały niemieckie ulice po pogromie Żydów. Druga teoria mówi, że nazwa Noc kryształowa związana jest z "krystalizacją", a więc oczyszczaniem narodu niemieckiego z przedstawicieli innych narodów i grup etnicznych.

W czasie Nocy Kryształowej zamordowano 91 Żydów, spalono prawie 200 synagog, splądrowano kilka tysięcy żydowskich sklepów, a ponad 20 tysięcy osób zesłano do obozów koncentracyjnych. Uznaje się, że Noc kryształowa była początkiem zaostrzonych pogromów i prześladowań na mniejszości żydowskiej.

Marsz neonazistów w Niemczech zakazany przez lokalne władze

Antysemityzm w Niemczech nie jest jednak tylko historią. W piątek 9 listopada, w 80. rocznicę Nocy kryształowej miał się odbyć marsz skrajnej prawicy w Niemczech. Niemieckie władze sprzeciwiły się temu i zabroniły organizacji tego wydarzenia. "Lokalni politycy uznali, że przemarsz skrajnej prawicy byłby prowokacją oraz znieważeniem pamięci ofiar wydarzeń z 1938 r." - informuje portal jewish.pl.

Komisja Europejska: W UE nikt nie powinien bać się pójść do synagogi

W 80. rocznicę Nocy kryształowej oświadczenie wydali wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans i komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova. Przedstawiciel KE zauważył, że pomimo okrucieństw przeszłości antysemityzm wciąż istnieje w granicach Unii Europejskiej. 

Niektóre osoby nadal zaprzeczają, że doszło do pogromu. Na ulicach w wielu krajach UE Żydzi są wciąż atakowani i zastraszani. Nawoływanie do nienawiści i podżeganie do przemocy nadal się plenią, zwłaszcza w internecie. Nienawiść zapoczątkowały słowa, a zakończyła ją przemoc. Ponownie obserwujemy tę niepokojącą tendencję, o której świadczą brutalne morderstwa w Tuluzie, Brukseli, Paryżu, Kopenhadze, a ostatnio w amerykańskim Pittsburghu

- napisali Timmermans i Jourova.

W swoim oświadczeniu podkreślili, że Unia Europejska zabiega o odpowiednie dokumentowanie i zwalczanie przypadków antysemityzmu. Komisja Europejska przypomniała także o roli koordynatora ds. zwalczania antysemityzmu, którego rolą jest utrzymywanie kontaktów ze społecznościami żydowskimi i współpraca z organizacjami międzynarodowymi, organami państw członkowskich i organizacjami pozarządowymi, które mają wpływ na sytuację Żydów w państwach członkowskich UE oraz o projekcie "Europejska Infrastruktura Badań nad Holokaustem", który jest największym europejskim projektem badawczym dot. Holokaustu.

Żydzi nie powinni już nigdy więcej mieć wątpliwości, czy ich dzieci mają przyszłość w Europie, ani czy władze staną po ich stronie w celu zagwarantowania im bezpieczeństwa. W Unii Europejskiej nikt nie powinien bać się pójść do synagogi ani nosić jarmułki. Dziś, podobnie jak każdego dnia, Komisja Europejska wyraża stanowczy sprzeciw wobec wszelkich form antysemityzmu. Będziemy nadal niestrudzenie walczyć z uprzedzeniami i stereotypami w Europie – niezależnie od tego, kogo one dotyczą – i nieustannie bronić prawa obywateli do praktykowania swojej religii – każdej religii – w poczuciu wolności i bez lęku

- czytamy w oświadczeniu europejskich polityków.

Więcej o:
Komentarze (110)
80. rocznica Nocy kryształowej. KE: W UE nikt nie powinien bać się pójść do synagogi
Zaloguj się
 • wujekdolf

  Oceniono 26 razy 14

  a w niedziele w Warszawie te głupki od Onanistów Narodowo Radykalnych uczczą tą zbrodnie śmiejąc nam się w twarz w rocznicę odzyskania niepodległości :(

 • 1moja

  Oceniono 26 razy 10

  "...80. rocznica Nocy kryształowej. Neonaziści chcieli ją uczcić marszem. Zakazał go sąd ..." Nie ma straty w Polsce PiSbolszewicy ramie w ramie z brunatna miedzynarodowka katonaziolska to nadrobia.
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

 • jezierskiadam

  Oceniono 31 razy 9

  Zacznijmy od Maksymiliana Kolbego. Był kimś w rodzaju przedwojennego Rydzyka. Pionierem w wykorzystywaniu mediów do katolickiej ewangelizacji. Bazował między innymi na antysemityzmie. Jego wydawnictwa biły rekordy nakładów i wpływu politycznego na społeczeństwo.
  Czy wierzył w brednie, które wypisywały jego wydawnictwa?
  Myślę, że nie we wszystkie.
  Jakie motywy nim kierowały? Nie wszystko należy oceniać jednoznacznie negatywnie. Zapoznanie się z twórczością Maksymiliana Kolbego wskazuje na to, że chciał również chronić przed nadużyciami dokonywanymi przez środowiska zdominowane w II RP przez Żydów. Motywować katolików do aktywności politycznej i gospodarczej. Itp.
  Kiedy znalazł się w Obozie Auschwitz, zobaczył jakie efekty przyniosła wieloletnia propaganda antysemicka, w której czynnie się udzielał. Maksymilian popełnił samobójstwo.„ Oddał swoje życie za życie innego więźnia”. Tak to ujmuje katolicka hagiografia. Zrobiono z niego świętego. W towarzystwie innych świętych nie wyróżnia się specjalnie brakiem etyki. Mamy znacznie gorszych. Także autorstwa JP2.
  Getta nie wymyślili hitlerowcy. Mniejszości religijne i etniczne były okresowo prześladowane zawsze i wszędzie. W Rzeczypospolitej Obojga Narodów system prawny zapobiegał wielu konfliktom z mniejszością żydowską. Bardziej tolerancyjny system spowodował, że nasze tereny stały się ojczyzną wielu pokoleń Żydów. Prześladowani Żydzi z całej Europy uciekali do Rzeczypospolitej.
  Rozbiory i XIX wieczna koncepcja państwa narodowego spowodowały gwałtowną zmianę stosunków prawnych i postaw społecznych.
  Żydzi, którzy od wieków pozbawieni byli formalnych wpływów na politykę państwa nie zrozumieli, że rozbiory są dla nich bardzo szkodliwe. Bardzo niewielu przyłączyło się do ruchu na rzecz odzyskania niepodległości. Niepodległość też zaczęła być inaczej rozumiana.
  Żydzi zawsze nazywali siebie Narodem. Teraz to słowo zmieniło znaczenie. W XIX wieku na terenach, które dawniej należały do Rzeczypospolitej powstało wiele ruchów narodowych.
  Syjonizm był ich żydowskim odpowiednikiem.
  Adam Jezierski

 • Paweł Pony Marek

  Oceniono 26 razy 8

  W Polsce czekamy tylko aż brunatny PIS dokona nocy kryształowej i nocy długich noży. Bardzo dobrze odrobili Mein Kampf i Narodowy Socjalizm. ZŁO NIGDY NIE WYGRYWA.

 • lucusia3

  Oceniono 17 razy 7

  W Polsce, to by sąd pozwolił. Zwłaszcza sędzia ziobrysta by nie miał żadnych wątpliwości.

 • me_on_gazeta

  Oceniono 6 razy 6

  Wciąż żyje wiele osób, które były świadkami tamtych wydarzeń, a ludziom już trzeba przypominać, co się w ogóle stało... Smutne.

 • acototak

  Oceniono 12 razy 6

  A u nas Obraz Nędzy i Rozpaczy zamawiał po pięć piw.

 • obeznany

  Oceniono 18 razy 6

  Państwo prawa potrafi jak widać zabronić marszu nazioli i to bez obawy, że dojdzie do rozruchów po tym zakazie.

  Tym różni się państwo prawa (Niemcy) od państwa teoretycznego (Polska pod rządami PiS-bolszewii)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX