Unijny trybunał uruchamia tryb przyspieszony wobec Polski za ustawę o Sądzie Najwyższym

Unijny Trybunał Sprawiedliwości rozpatrzy w trybie przyspieszonym skargę Komisji Europejskiej na Polskę za ustawę o Sądzie Najwyższym. Tak zdecydował prezes Trybunału w Luksemburgu - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

To oznacza, że skarga Komisji zostanie rozpatrzona w ciągu kilku miesięcy, a nie - jak to jest standardowo - w ciągu dwudziestu. Unijni prawnicy przewidują, że w okolicach kwietnia powinno być znane orzeczenie.

Komisja składając skargę argumentowała, że ustawa o Sądzie Najwyższym, odsyłająca część sędziów w stan spoczynku, łamie unijne prawo. Warszawa odpowiada, że funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości to wyłączne kompetencje państw członkowskich, a wszelkie zmiany są zgodne z europejskimi standardami.

Unijny Trybunał Sprawiedliwości oceni, kto ma rację w tym sporze. Na razie wiceprezes Trybunału nakazała wstępnie zawiesić ustawę o Sądzie Najwyższym, przystając na wniosek Komisji Europejskiej w tej sprawie. Za kilka tygodni, po wysłuchaniu obu stron - Polski i Komisji - unijny Trybunał wyda ostateczne orzeczenie w sprawie tak zwanych środków tymczasowych, od którego nie będzie odwołania. Za jego złamanie grożą kary finansowe.

12 listopada dyskusja o sytuacji w Polsce, ale nie w formie wysłuchania

W poniedziałek, 12 listopada, na unijnej naradzie ministerialnej odbędzie się dyskusja o sytuacji w Polsce i zmianach w sądownictwie, ale nie w formie oficjalnego wysłuchania.

O tym, że sytuacja w Polsce została wpisana do programu spotkania unijnych ministrów do spraw europejskich 12 listopada już w ubiegłym tygodniu. Do ustalenia pozostało jeszcze, w jakiej formie ta dyskusja się odbędzie. Austria, kierująca pracami Unii Europejskiej miała wysondować nastroje państw członkowskich. Okazało się, że nie było woli wśród europejskich rządów, aby zorganizować trzecie, oficjalne wysłuchanie Polski. A zatem, dyskusja 12 listopada będzie przeprowadzona tak samo jak ta przed dwoma tygodniami. Ma to być podsumowanie dotychczasowych rozmów Warszawy z Brukselą dotyczących reformy sądownictwa. Stanowisko Komisji ma przedstawić jej wiceszef Frans Timmermans, natomiast Polski - wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

Jeśli jakiś kraj zechce zabrać głos, będzie mógł to zrobić. Przed dwoma tygodniami pytania zadawali ministrowie z 12 państw, pytali głównie o ustawę o Sądzie Najwyższym. Jest niemal pewne, że tak będzie i 12 listopada w związku ze wstępną decyzją wiceprezes unijnego Trybunału Sprawiedliwości o zawieszeniu ustawy do czasu ostatecznego rozstrzygnięcie skargi Komisji Europejskiej na Polskę.

16 listopada odbędzie się wysłuchanie w sprawie tak zwanych środków tymczasowych, nakazujących wstrzymanie wykonania przepisów i przywrócenie do pracy, na warunkach sprzed wejścia w życie ustawy, tych sędziów, którzy odeszli na emeryturę. Wielka Izba Trybunału, złożona z 15 sędziów wyda ostateczną decyzję w tej sprawie w najbliższych kilku tygodniach.

Więcej o:
Komentarze (333)
Unijny trybunał uruchamia tryb przyspieszony wobec Polski za ustawę o Sądzie Najwyższym
Zaloguj się
 • 1moja

  Oceniono 70 razy 58

  PiSbolszewicy wszystko zrobili aby do Polski na 100-lecie nikt z prezydentow, premierow, kanclerzy nie przyjechali. Teraz ci prawdziwi i dumni beda sobie maszerowali z naziolami, kibolami skinami i innymi bandytami katonaziolskimi.
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

 • polakadam

  Oceniono 48 razy 38

  w okolicach kwietnia powinno być znane orzeczenie. To dobrze sie składa bo w maju są wybory do Europarlamentu.

 • def11

  Oceniono 41 razy 33

  Niech się pan panie Ziobro zapyta teraz TK czy Polska aby na pewno jest członkiem UE ?
  Czy Lech Kaczyński, przy wsparciu swojego brata, naprawdę podpisał Traktat Lizboński który de facto pieczętował zwierzchność unijnego prawa nad krajowym ?

 • aaz1

  Oceniono 41 razy 31

  "ładne" obchody na 100-lecie niepodległości pisssssiaki nam zafundowały
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  tylko Polski szkoda

 • jxl82

  Oceniono 42 razy 28

  "Tak zdecydował prezes Trybunału w Luksemburgu" I pisiaczki moje kochane, nie jest to prezes o którym myślicie.Ten tryb różni się od "bez żadnego trybu" i nie wiadomo czy kolano Dziadka Mroza z Żoliborza to wytrzyma.

 • spyderman2

  Oceniono 31 razy 21

  szykujcie sie na biede sÓwereny. pisi nierząd totalny sam się wyżywi ale to już wiecie bo na NIEMIECKIE limuzyny dla siebie wydali już tyle ile komuchy nie mieli odwagi wydać

 • radomkid

  Oceniono 24 razy 18

  Budżet każdej polskiej rodziny, każdej polskiej gminy, powiatu, województwa itd jest w sposób bezpośredni lub pośredni dotowany przez programy unijne. Dzięki tym transferom i pracy milonów "lemingów" Polska dołącza do rodziny rozwiniętych społeczeństw EUropy. Nie dajmy sobie tego skarbu wytrącić z rąk przez hunwejbinów spod ciemnej gwiazdy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX