Andrzej Duda w wywiadzie dla "Bild am Sonntag" żąda reparacji wojennych dla Polski

Andrzej Duda powtórzył w niedzielę w wywiadzie niemieckiego dziennika "Bild am Sontag", że domaga się od Niemiec reparacji wojennych za straty poniesione przez Polskę w czasie II wojny światowej. W piątek do Polski przylatuje Angela Merkel.

Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu poczytnej niemieckiej gazecie "Bild am Sontag". W związku z przypadającą w przyszłym roku 80. rocznicą napaści Niemiec na Polskę dziennikarze pytali Andrzeja Dudę o niemiecką odpowiedzialność, o przebaczenie oraz o reparacje wojenne. W dalszej części, rozmowa dotyczyła oceny polityki Unii Europejskiej oraz NATO. 

Duda powiedział, że jako katolik nie czuje nienawiści do niemieckiego społeczeństwa i nie zna nikogo z własnej rodziny, kto odczuwałby potrzebę zemsty. Poinformował, że 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej będzie obchodził w Wieluniu wspólnie z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. 

"Prezydent Duda żąda odszkodowań"

Prezydent powiedział, że kwestia reparacji wojennych nie jest tematem zamkniętym. Niemiecki dziennik pisze wprost, że prezydent Duda żąda odszkodowań.

- Moim zdaniem, płatności za zadośćuczynienie nie są tematem, który został rozwiązany - powiedział Duda w wywiadzie. - Szkoda wyrządzona podczas wojny nigdy nie została zrekompensowana - dodał.

- W polskim parlamencie, Sejmie, tą sprawą zajęła się grupa ekspertów. Posłowie temat omawiają i zdecydują o następnych krokach - powiedział polski prezydent. Andrzej Duda przypomniał, że prezydent Lech Kaczyński był w posiadaniu ekspertyz, z których wynika, że wyrządzone Polsce straty wojenne nigdy nie zostały wyrównane.

Były minister spraw zagranicznych, Radosław Sikorski napisał w komentarzu do wywiadu prezydenta: "Otwieramy front z Niemcami dokładnie w momencie gdy Merkel jest oskrzydlana z prawej flanki. Jakby komuś zależało aby wzmocnić AfD. Nic nie zyskamy, stracić można dużo."

Niemcy: Polska zrzekła się odszkodowań

Berlin często odrzucał roszczenia o represje wojenne w przeszłości, mówiąc, że Polska oficjalnie zrzekła się takich żądań w sierpniu 1953 roku. Ale PiS, który sprawuje władzę w Warszawie, twierdzi, że Polska została zmuszona do podpisania dokumentu przez Związek Radziecki.

"Bild Am Sonntag" uzupełniając wywiad napisał, że poruszanie przez Andrzeja Dudę tematu reparacji od Niemiec nie jest przypadkowe, bowiem w piątek do Polski przyjedzie kanclerz Angela Merkel na polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. 

Więcej o:
Komentarze (539)
Andrzej Duda w wywiadzie dla "Bild am Sonntag" żąda reparacji wojennych dla Polski
Zaloguj się
 • acide94

  Oceniono 108 razy 92

  A reparacje od Rosji, z Putinem też będziecie tacy odważni, ruscy zdrajcy z pisu?

 • martha.wise

  Oceniono 76 razy 62

  Mieszkam właściwie na tak zwanych Ziemiach Odzyskanych.
  Gdańsk pod rządami polskimi wg Umowy Poczdamskiej miał być tylko 50 lat, potem powrót do status quo przed 1937, czyli od 1995 Wolne Miasto Gdańsk.

  Uprzejmie informuję najprawdziwszych patriotycznych pierwszosortowych Polaków, że mam dosyć ich awanturnictwa. Zgadzam się zostać gorszym obywatelem Niemiec w Unii Europejskiej i płaci wspólnie z Niemcami reparacje wojenne dla lepszego sortu z partii PIS, po tym jak tzw Ziem Odzyskane powrócą do Niemiec.

  Mimo pamięci o krewnych z Piaśnicy i Lasów Szpęgawskich.

 • mikwa

  Oceniono 69 razy 57

  Czy odszkodowania wojenne się przedawniają ? Jeżeli nie, to w kolejce będzie: Szwecja, Mongolia (Tatarzy), Litwa (Jogajła-późniejszy Jagiełło), Prusowie, Jaćwingowie, Brandenburczycy, Siedmiogród, Turcja. O Rosji nie wspomnę. Na pewno kogoś pominąłem.

 • justas32

  Oceniono 56 razy 44

  Nie podoba się Dudzie powojenny porządek ? To niech odda Niemcom ziemie zachodnie a do Rosjan się zwróci o wschodnie - razem z reperacjami bo Rosjanie je przyjęli od Niemców w naszym imieniu ...

 • Krzysztof Tomaszewski

  Oceniono 51 razy 41

  W stosunku do Rosji to jakoś RURA MIEKKA?????....KUR..WA ILE MOŻNA ŻYC HISTORIĄ....kraj pełen historyków, zero ludzi znających się na biznesie. Zero ludzi z wizją jak ten nasz kraj ma wyglądać za 100 lat....ciągle cmentarze, krzyże modlitwy i pomniki. KRAJ OBSRANY POMNIKAMI...TAK DROGI WIELKI PREZYDENCIE RP.....czas na wojnę z Niemcami....zaatakujemy ich WOTEM i ich czołgami....z czym do ludzi? nie znasz swojego miejsca w szergu???????????? jak Niemcy przykręcą ci fundusze z UE to będziesz spie...ł z kraju na widłach rolników!

 • pysio62

  Oceniono 43 razy 35

  Nie mam nic przeciwko temu zebysmy dostali reparacje wojenne od Niemiec, jednak realnosc tych zadan jest bliska zeru. Czysto prawnie prawie wszystko wskazuje na to, ze sie reparacji wojennych po prostu sie zrzeklismy. Podnoszenie tych zadan moze mocno pogorszyc nasze stosunki z Niemcami, to jest tez jeden ze sposobow wyprowadzania przez Kaczynskiego i PIS Polski z UE. Polska powinna tez domagac sie odszkodowania/reparacji od Rosji/ZSRR, ale wiadomo takze, ze to zadania sa tak samo calkowicie nierealne.

 • justas32

  Oceniono 49 razy 33

  Niestety - wszystkie te działania sugerują sowiecką agenturę w najwyższych władzach Polski ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX