USA. Strzelanina w Pittsburghu, są ofiary. Strzały padły na ceremonii nadania imienia

Strzelanina w synagodze w Pittsburghu w USA. Liczba ofiar śmiertelnych rośnie. Podejrzany został już zatrzymany.

Do strzelaniny doszło w synagodze "Drzewo Życia" w Pittsburghu w USA (pierwsze informacje mówiły o strzałach w okolicy synagogi). Początkowo media informowały o co najmniej kilku ofiarach śmiertelnych, a policja mówiła o "wielu". Później władze potwierdziły najpierw 10, a niedługo później 11 ofiar śmiertelnych. Nie ma wśród nich dzieci.

Są też ranni. Według oficjalnych informacji, jest to 6 osób, w tym 4 policjantów. Wszyscy trafili do szpitala. 

Prokurator stanu Pensylwania powiedział, że do ataku doszło w czasie ceremonii nadania imienia dziecku. Media informowały, że trwały uroczystości związane z szabatem. Sprawca strzelaniny miał podczas ataku wykrzykiwać antysemickie hasła.

Strzelanina w USA. "Podejrzany pisał antysemickie posty"

Podejrzany został zatrzymany i również przetransportowany do szpitala. To 46-letni Robert Bowers. 

Jak wynika z informacji stacji CNN, Bowers już wcześniej miał publikować posty o antysemickim wydźwięku. Krótko przed strzelaniną na jednym z kont w mediach społecznościowych (w serwisie GAB) Bowers miał napisać: "Nie mogę siedzieć bezczynnie i patrzeć, jak moi ludzie są masakrowani. Mam gdzieś, co sądzicie. Wchodzę". Miał napisać również: "HIAS lubi sprowadzać okupantów, którzy zabijają naszych ludzi". HIAS to żydowska międzynarodowa organizacja społeczno-charytatywna, która zorganizowała ogólnokrajowy szabat dedykowany uchodźcom.

Donald Trump o strzelaninie w Pittsburghu 

Na doniesienia o strzelaninie w Pittsburghu zareagował Donald Trump.  "Ludzie w okolicy Squirrel Hill powinni pozostać w ukryciu. Wygląda na to, że jest wiele ofiar. Boże błogosław wszystkich!" - napisał na Twitterze prezydent USA, kiedy w mediach zaczęły się pojawiać pierwsze informacje. 

Później Trump rozmawiał z dziennikarzami. - Świat jest pełen przemocy - mówił. Stwierdził też, że każdy, "kto robi coś takiego niewinnym ludziom", powinien zapłacić "najwyższą cenę" i kara śmierci powinna być częściej stosowana. Powiedział też, że sytuacja wyglądałaby inaczej, gdyby synagoga miała uzbrojonego strażnika.

Do zdarzenia odniósł się również wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence. - Strzelanina w synagodze w Pittsburghu była atakiem na wolność wyznania. To, co stało się dziś w Pittsburghu, to nie po prostu zbrodnia, to atak na niewinnych Amerykanów i na naszą wolność religijną - powiedział. - W Ameryce nie ma miejsca na przemoc czy antysemityzm, to zło musi się skończyć - dodał.

Premier Izraela: jesteśmy z rodzinami ofiar

Benjamin Netanjahu, premier Izraela, wyraził smutek i solidarność ze Stanami Zjednoczonymi po strzelaninie w Pittsburghu. - Byłem zrozpaczony i przerażony morderczym atakiem na synagogę w Pittsburghu - powiedział. - Cały lud Izraela cierpi z rodzinami zmarłych, jesteśmy razem ze społecznością żydowską w Pittsburghu, jesteśmy razem z narodem amerykańskim w obliczu tej straszliwej antysemickiej napaści - dodał.

Więcej o:
Komentarze (421)
USA. Strzelanina w Pittsburghu, są ofiary. Strzały na ceremonii nadania imienia
Zaloguj się
 • jaja-kaczora

  Oceniono 82 razy 40

  a ten smieszny Kukiz chce nas wszystkich uzbroic, zeby bylo w Polsce jak u Amerykancow!

 • jaja-kaczora

  Oceniono 56 razy 24

  zaprawde powiadam wam, kazdy Amerykanin bedzie sie czul bezpiecznie, jak bedzie po ulicach czolgiem jezdzic, w domu bedzie mial cekaem i wyrzutnie rakietowa, a na plecach 2 Kalachy!

 • Kris P

  Oceniono 64 razy 22

  Sport narodowy Jankesów. Zabijać się w strzelaninach.
  Dobrze, że u nas nie ma powszechnego dostępu do broni. Chociaż były już zakusy jakichś tępaków od kukiza15.

 • wamal

  Oceniono 28 razy 16

  Gdyby synagoga miała uzbrojonego ochroniarza... byłaby jedna śmiertelna ofiara dodatkowi (ochroniarz zginąłby jako pierwszy)

 • Popijajac Piwo

  Oceniono 31 razy 15

  Najważniejszy człowiek państwa, które mieni się być supermocarstwem potrafi powiedzieć tylko Boże błogosław? No klękajcie narody!...

 • think-10

  Oceniono 29 razy 13

  8 osob zabitych i 12 rannych. A Trump twierdzi ze prawo do posiadania broni nie ma nic wspolnego z tym zabijaniem. Placa mu grube pieniadze za obrone tego prawa.

 • think-10

  Oceniono 28 razy 12

  Sa zwyrodnialcy co chca mordowac I szukaja przyczyny. Trump szerzy rasizm I nienawisc I zwyrodnialcy sa podbudowani przez jego postawe.

 • jaja-kaczora

  Oceniono 24 razy 10

  trzeba przyznac ze Amerykance to sportowy narod i przede wszystkim organizuja wszedzie zawody strzeleckie!

 • wawa1920

  Oceniono 19 razy 9

  Skąd w kraju który ma Żyda za króla i ludzie modlą się do żydowskiej panny z dzieckiem jest tylu antysemitów?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX