MSZ przeciwne usunięciu lwów z Cmentarza Orląt. "Ukraina została uprzedzona o konsekwencjach"

Lwowska Rada Obwodowa domaga się usunięcia rzeźb lwów z Cmentarza Orląt. Zdaniem radnych znalazły się one tam nielegalnie i są elementem polskiej propagandy. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i IPN protestują.

Lwowska Rada Obwodowa chce usunięcia rzeźb lwów z Cmentarza Orląt. Deputowani podjęli uchwałę w tej sprawie skierowaną do ukraińskiego rządu i organów ścigania. 

W uchwale napisano również, że rzeźby lwów na Cmentarzu Orląt niegdyś były częścią propagandowo-militarystycznego kompleksu cmentarnego i obecnie stają się czynnikiem prawdopodobnych prowokacji.

Pomniki lwów powróciły na Cmentarz Orląt w 2015 roku. Obecnie są zasłonięte drewnianymi płytami.

Według radnych obwodu lwowskiego, lwy na polski cmentarz wojskowy powróciły dzięki staraniom strony polskiej, ale za zgodą lwowskich władz miasta. Jak napisano, dążenia polskiej strony do umieszczenia rzeźb lwów na cmentarzu są elementem, jak to określono, strategii polskich polityków, skierowanej na wykorzystanie szowinistyczno-imperialnych nastrojów wobec Lwowa.

Cmentarz Orląt we Lwowie. Wiceszef MSZ: Sprzeciwiamy się usunięciu rzeźb

- Przedstawiliśmy nasz zdecydowany sprzeciw wobec możliwości nielegalnego usunięcia lwów. Nielegalnego w tym sensie, że byłoby ono wbrew dwustronnym protokołom dotyczącym odbudowy i renowacji Cmentarza Łyczakowskiego - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki.

Polityk dodał, że "strona ukraińska została uprzedzona o negatywnych konsekwencjach, jakie tego typu ruch miałby dla stosunków dwustronnych".

Prezes IPN zabiera głos w sprawie Cmentarzu Obrońców Lwowa

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek również uważa, że rzeźby lwów powinny pozostać na lwowskim cmentarzu. Jego zdaniem ta uchwała jest trudna do zrozumienia. 

- Jak państwu ukraińskiemu mogą zagrażać te dwa lwy na Cmentarzu Obrońców Lwowa? - pytał prezes IPN. Przypomniał też, że Cmentarz Łyczakowski został zniszczony przez Sowietów, a po latach udało się odbudować nekropolię, w tym rzeźby lwów.

Obama, Clinton i de Niro mieli dostać paczki z bombami domowej roboty. 10 potencjalnych ofiar

Więcej o:
Komentarze (128)
MSZ przeciwne usunięciu lwów z Cmentarza Orląt. "Ukraina została uprzedzona o konsekwencjach"
Zaloguj się
 • jozbieszczad

  Oceniono 49 razy 19

  I tu nasza władza wpadła we własne sidła .
  Ukraina dekomunizuje po swojemu.

 • romangrzybek

  Oceniono 21 razy 15

  Jakie to jeszcze macie PISiorki obce wojskowe groby i pomniki do pokazowego rozwalenia przy ogłupiającym medialnym wrzasku o niezwykłym patriotyzmie rozwalających? Od kilku lat już PISzę że nasi sąsiedzi to uważnie obserwują i się uczą.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 23 razy 15

  Gdy pojedzie się na zachód Europy groby poległych żołnierzy z pierwszej i drugiej wojny są pielęgnowane przez wszystkie państwa, które uczestniczyły w tych wojnach z jednakowym szacunkiem. Tylko że politykom w środkowej Europie nie chodzi o groby ale że na tym temacie mogą tak wiele wygrać. I nie muszą nawet stworzyć jednego miejsca pracy....

 • lalamido76

  Oceniono 46 razy 12

  Taka już jest ta nasza Władza z mentalnością Kalego: jak my usuwamy radzieckie pomniki i nazywamy ich okupantem i to sprawiedliwi jestesmy i prawi. Jak Ukraina zaczyna nas traktować w ten sam sposób to jest podłe i nacjonalistyczne.
  Bo Polska mesjaszem narodów jest i była, bez zmazy i skazy.

 • freud1

  Oceniono 44 razy 12

  Trafila kosa na kamien, polski nacjonalizm na ukrainski.
  Co z solidarnoscia bialej rasy wolaki?

  Btw. Spodobalaby sie wam nekropolia niemieckich obroncow Breslau we Wroclawiu?

 • waldekan

  Oceniono 13 razy 11

  Przypominam szanownych pisowskim trollom i prawiczkom, że my też nie jesteśmy lepsi w burzeniu pomników :)

 • justas32

  Oceniono 28 razy 10

  Jak my usuwamy pomniki Rosjan to dobrze. Jak Ukraińcy usuwają pomniki polskie to źle. Moralność Kalego ...

 • def11

  Oceniono 22 razy 10

  Tak jest, skoczcie sobie do gardła :)

  Moskwa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX