Nagroda imienia Sacharowa. W tym roku odznaczono ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa

Nagroda imienia Sacharowa w tym roku trafiła do Ołeha Sencowa. Sencow to ukraiński reżyser, który kilka lat spędził w rosyjskim więzieniu.

Ołeh Sencow został laureatem tegorocznej nagrody imienia Sacharowa za wolność myśli, przyznawanej przez Parlament Europejski w związku z zasługami w walce o prawa człowieka i demokrację. Tak zdecydowali przewodniczący grup politycznych na spotkaniu w Strasburgu.

Przyznanie Nagrody Sacharowa uznawane jest za dobry prognostyk przed ogłoszeniem Pokojowej Nagrody Nobla. W przeszłości bowiem kilku laureatów nagrody Parlamentu Europejskiego otrzymywało również nagrodę przyznawaną przez szwedzką akademię. Warto też przypomnieć, że kandydatura Ołeha Sencowa została już zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla.

Kim jest Ołeh Sencow?

Sencow pochodzi z Symferopola na Krymie. Studiował reżyserię w Moskwie, a w 2012 roku debiutował z filmem na festiwalu filmowym w Rotterdamie. Reżyser przerwał produkcję jednego ze swoim filmów z powodu wybuchu protestów na Majdanie. Zaangażował się wtedy w działalność grupy Automajdan.

Później sprzeciwiał się aneksji Krymu przez Rosję. Brał udział w dostarczaniu jedzenia i innych zapasów do ukraińskich żołnierzy, którzy zostali zablokowani w bazach po pojawieniu się na półwyspie sił rosyjskich. 

W 2014 roku Ołeha Sencowa aresztowało rosyjskie FSB na Krymie, niespełna dwa miesiące po nielegalnej aneksji. Oskarżono go o "przygotowywanie ataku terrorystycznego". Od początku nie przyznawał się do zarzutów i zaznaczył, że proces ma charakter polityczny. Mówił, że akt oskarżenia jest oparty na zeznaniach, które wymuszono na rzekomych świadkach torturami. Już w trakcie procesu powtarzał, że nie uznaje aneksji Krymu i uważa się za obywatela Ukrainy (Rosja twierdzi, że jest on obywatelem rosyjskim i na tej podstawie omówiła ekstradycji).

Po procesie, w którym Rosjanie mieli użyć sfingowanych dowodów, Sencowa skazano na 20 lat łagru. W lutym 2016 roku trafił do Jakucji, a od listopada 2017 roku odsiaduje wyrok w łagrze w miejscowości Łabytnangi na Syberii.

W maju 2018 roku Sencow rozpoczął protest głodowy. Domaga się zwolnienia wszystkich Ukraińców więzionych w Federacji Rosyjskiej z powodów politycznych. Przerwał go dopiero na początku października po ponad 140 dniach głodówki. Jego adwokat informował, że jego stan zdrowia zbliżał się do krytycznego. 

Prof. Bugaj: PiS wykonuje skok na władzę. To jest wojsko zaciężne zorientowane na łupy i na żołd

Więcej o:
Komentarze (16)
Nagroda imienia Sacharowa dla Ołeha Sencowa
Zaloguj się
 • andy180812

  Oceniono 13 razy 9

  banderze i szuchewiczowi tez sie nalezy nagroda sacharowa bo oni walczyli z zsrr o pokoj swiatowy

 • jozbieszczad

  Oceniono 17 razy 9

  Osobiście stawiałem na Nadiję Sawczenko .
  Też ma postawione zarzuty :

  Ukraiński prokurator generalny Jurij Łucenko występując w ukraińskiej Radzie Najwyższej poinformował parlamentarzystów o zamiarze aresztowania przez prokuraturę Nadiji Sawczenko Jak mówił, śledztwo ma niezaprzeczalne dowody, że deputowana Nadia Sawczenko osobiście planowała, osobiście werbowała i udzielała wskazówek dotyczących tego, jak przeprowadzić akt terrorystyczny tu, w tej sali. Jak podkreślił Jurij Łucenko - Nadija Sawczenko zamierzała granatami wysadzić lożę rządową, za pomocą moździerzy zniszczyć dach, a automatami dobijać tych, którzy przeżyją.

  Coś o niej cicho ostatnio .Biedaczka przetrwała rosyjską niewolę .

 • waldek55

  Oceniono 14 razy 8

  Sacharow pewnie się w grobie przewraca, piewca brygady "Azov", neonazistowskiej formacji zbrojnej, skrajny nacjonalista i miłośnik ładunków wybuchowych....myszki przecież tu chodzi tylko o to by dać mu trochę sałaty, podobnie jak temu "tatarowi krymskiemu" - dostał milion dolarów nagrody "solidarności" za propagowanie nienawiści do Rosji...świat schodzi na psy...

 • 31.februarius

  Oceniono 14 razy 6

  "Nagroda imienia Sacharowa. W tym roku odznaczono ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa"

  Ciekawe gdzie se Ołeh tą "odznakę" przywiesi.!

  A tak na marginesie, pan reżyser Sencow "nakręcił" aż ... jeden film, który chyba tylko na skutek knowań kacapskich hakerów nie dostał Oskara!
  Potem zajął się dostarczaniem żołnierzom żywności ...

 • metenburg

  Oceniono 4 razy 4

  Zeby dokopac Ruskim polowa owczego swiata musi blaznic sie. W imie czego ??.

 • tadlucas

  Oceniono 10 razy 4

  Głodował ponad 140 dni i żyje? Jestem pewien, że z rasą ludzką ten pan? nie ma nic wspólnego. Ale może była to głodówka rotacyjna, dobrze znana skądinąd w Polsce?

 • city-zen

  Oceniono 4 razy 0

  Nie mogę wygóglować żadnego filmu tego "reżysera".
  Jest reżyserem?
  Chętnie zapoznałbym się z jego twórczością.
  Moze ktoś prześle mi jakiś link?

 • Mar Rian

  Oceniono 6 razy 0

  To ten rekordzista świata w glodowaniu pobił Sawczenko Timoszenko faktycznie należy mu się medal.

 • byann

  Oceniono 1 raz -1

  A komu dać nagrodę im. Dżamala Chaszodżdżi?
  Może Snowdenowi albo Assange?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX