Morderstwo dziennikarza w Turcji. Najpierw obcięli palce, potem głowę. W trakcie słuchali muzyki

Turecka prorządowa gazeta "Yeni Safak" opublikowała treść nagrania audio, na którym najprawdopodobniej słychać wydarzenia z ostatnich minut przed śmiercią saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego. Wszystko wskazuje na to, że mężczyźnie odcięto głowę.

W prorządowej tureckiej gazecie "Yeni Safak" dziennikarze opublikowali treść nagrania, które najprawdopodobniej jest dowodem na morderstwo saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego w saudyjskim konsulacie w Stambule.

Na mężczyznę w budynku czekało piętnastu saudyjskich agentów, według "New York Timesa" niektórzy z nich mieli powiązania z saudyjskim księciem Muhammadem ibn Salmanem.

Z nagrania wynika, że Chaszodżdżiego przed śmiercią bito i torturowano. W trakcie przesłuchania obcięto mu palce, następnie głowę, a potem rozczłonkowano ciało. Jak podaje "NYT", całe zdarzenie trwało zaledwie kilka minut.

Według gazety na nagraniu słychać saudyjskiego konsula Mohammeda al-Otaibi, który miał powiedzieć oprawcom: "Zróbcie to na zewnątrz. Wpakujecie mnie w kłopoty". "Zamknij się, jeśli chcesz żyć po powrocie do Arabii Saudyjskiej" - miał odpowiedzieć jeden z morderców.

Lekarz medycyny sądowej, który był świadkiem morderstwa, radził saudyjskim agentom, by w trakcie rozczłonkowywania zwłok słuchali muzyki dla zmniejszenia stresu. Prawdziwość nagrania potwierdziły później tureckie władze.

Arabia Saudyjska nie odpowiedziała na wielokrotne prośby o komentarz ze strony agencji Associated Press. We wcześniejszych komunikatach zaprzeczała, by miała związek z morderstwem Chaszodżdżiego.

Przeszukanie w konsulacie i rezydencji konsula

W nocy z poniedziałku na wtorek turecka policja przeszukała saudyjski konsulat w Stambule. Akcja trwała wiele godzin i zakończyła się nad ranem. Jak donosiła agencja Associated Press, znaleziono dowody na to, że w konsulacie dokonano morderstwa na dziennikarzu Dżamalu Chaszodżdżim. Służby, nie tylko tureckie, ale także saudyjskie, przeszukują jeszcze rezydencję konsula, który wyjechał już ze Stambułu do Rijadu.

PETROS GIANNAKOURIS/AP

Zaginięcie i śmierć Dżamala Chaszodżdżiego

Dżamal Chaszodżdżi zaginął 2 października po wejściu do saudyjskiego konsulatu w Stambule. Tego samego dnia do Turcji dwoma samolotami przybyło 15 Saudyjczyków. Weszli oni do placówki, kiedy znajdował się tam dziennikarz.

Wpływowy saudyjski dziennikarz znany był ze swej krytyki wobec władz Królestwa. Przebywał na dobrowolnej emigracji w Stanach Zjednoczonych. Pisał między innymi do "Washington Post”. Udał się do konsulatu, by pobrać dokumenty wymagane do zawarcia małżeństwa.

Więcej o:
Komentarze (305)
Tureckie media publikują treść nagrania z morderstwa dziennikarza. Był bity i torturowany
Zaloguj się
 • Max Wolver

  Oceniono 57 razy 55

  W XXI. wieku wykształcony lekarz medycyny sądowej zaproszony do placówki dyplomatycznej udziela oprawcom porady by w trakcie torturowania, mordowania i ćwiartowania zwłok swojej ofiary słuchali muzyki dla zmniejszenia stresu. Swojego stresu. Nosz jprdle...

 • arwena2010

  Oceniono 46 razy 40

  zamiotą sprawę pod dywan. jak zawsze gdy w grę wchodzą ogromne pieniądze. Arabowie to największy i najlepszy kupiec amerykańskiej broni na świecie. Wiec co tam takie zabójstwo.
  gdy gra idzie o miliardy. Ot Arabia saudyjska kupi dodatkowe 100 Abramsów i 20 F 35. By trampek siedział cicho

 • nigdy.wiecej.jeszcze.troche

  Oceniono 51 razy 27

  Ile rakiet spadłoby na Damaszek gdyby taki numer zrobił Bashar?

 • dabera

  Oceniono 24 razy 24

  Ciekawe czy pan z Białego Domu wprowadzi sankcje dla sojusznika? Bo prawa człowieka w demokracji są podobno najważniejsze. Tym bardziej chyba w tej wzorcowe?

 • think-10

  Oceniono 23 razy 21

  Dziennikarz pracowal dla amerykanskiego dziennika i zamieszkiwal na stale w Ameryce. Krytykowal "ksiecia" z Arabii Saudyjskiej, a ten nie znosi krytyki. Wyparl sie ze mial cos wspolnego z morderstwem mimo ze wszyscy mowia ze to bylo jego zlecenie. Trump go kryje, bo dla Trumpa interesty sa widocznie wazniejsze niz mordowanie ludzi.

 • who_cares

  Oceniono 49 razy 21

  Kilka bomb neutronowych na kraje Zatoki Perskiej zrobiłoby robotę raz na zawsze ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX