Aleksiej Nawalny wyszedł na wolność. "Reżim jest już całkowicie zdegradowany"

Aleksiej Nawalny wyszedł na wolność. Jeden z najważniejszych działaczy opozycji w Rosji i przeciwnik Władimira Putina przebywał w areszcie od prawie dwóch miesięcy.

Aleksiej Nawalny opuścił areszt. Rosyjski opozycjonista został zatrzymany 24 września i skazany przez sąd na 20 dni aresztu za organizację demonstracji przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego.

Rosja. Aleksiej Nawalny opuścił areszt

42-letniego Aleksieja Nawalnego zatrzymano natychmiast, gdy tylko opuścił areszt po odbyciu poprzedniej kary - trzydziestu dni aresztu administracyjnego. Opozycjonistę ponownie zatrzymano przed bramą aresztu, zawieziono na komisariat i przed sąd. Wyrok zapadł po kilku godzinach: kolejne 20 dni aresztu

Politykowi zarzucono naruszenie zasad organizacji zgromadzeń publicznych polegające na "spowodowaniu uszczerbku dla zdrowia lub mienia". Rzekome wykroczenie dotyczyło zwołanej na 9 września demonstracji. Sam Nawalny nie uczestniczył w tym proteście, bo w tym czasie przebywał w areszcie.

Po wyjściu na wolność Aleksiej Nawalny podziękował zwolennikom za wsparcie.

- W ciągu 50 dni, kiedy tu siedziałem, zobaczyliśmy wiele kolejnych dowodów na to, że reżim już jest całkowicie zdegradowany. Od porażek w zagranicznym wywiadzie do awarii w sferze przemysłu kosmicznego - powiedział Nawalny.

Kim jest Aleksiej Nawalny?

Aleksiej Nawalny jest działaczem politycznym, autorem jednego z najpopularniejszych blogów w Rosji. Jest uważany za jednego z głównych krytyków prezydenta Władimira Putina i partii Jedna Rosja.

W 2013 roku sąd skazał go na pięć lat więzienia za działalność w państwowej spółce Kirowles, która miała spowodować straty. Po tym wyroku w Moskwie odbyły się demonstracje. Sąd drugiej instancji wyrok utrzymał, jednocześnie zawieszając wykonanie kary na pięć lat.

W związku z wyrokiem Nawalny został wydalony z adwokatury.

Także w 2013 startował w wyborach na mera Moskwy, w których uzyskał blisko 30 proc. poparcia. Zajął drugie miejsce, nie uznał wyniku i domagał się przeprowadzenia drugiej tury.

W styczniu 2017 roku Aleksiej Nawalny został skazany przez sąd w Kirowie za machinacje finansowe. Z powodu tego wyroku w grudniu ub. r. Centralna Komisja Wyborcza nie pozwoliła Nawalnemu na start w wyborach. Opozycjonista wielokrotnie mówił, że wyrok był motywowany politycznie.

Setki zatrzymanych po protestach w Moskwie. Tysiące wyszły na ulice przy okazji "Dnia Rosji"

Więcej o:
Komentarze (120)
Rosja. Aleksiej Nawalny wyszedł na wolność po 50 dniach w areszcie
Zaloguj się
 • safari70

  Oceniono 35 razy 15

  Trybunał pisowski, Sąd Najwyższy pisowski. To samo czeka naszych opozycjonistów co Mawalnego

 • antypopisowiec

  Oceniono 15 razy 9

  Ten reżim niby zdegradowany trzyma się jednak od 18 lat i ma (czy nam się podoba czy nie ) duże poparcie wśród Rosjan. Może za kilka czy kilkanaście lat gdy dojdzie do głosu pokolenie młodych Rosjan może się coś zmieni. A co do awarii w sferze przemysłu kosmicznego , to one się zdarzają także Amerykanom .

 • tetradrachma

  Oceniono 18 razy 8

  Jak to miło zobaczyc twarz inteligenta. Nawet troche przypomina Tuska !

 • tom1980live

  Oceniono 21 razy 7

  Nawalny to zaden oligarcha. A poza tym to wartoby napisac o tym, ze Nawalny zaskarzyl wyrok do Starssburga i wygral. Co do reformy emerytalna to ma racje. W Rosji dlugosc zycia jest duzo nizsza biz w Europie. Zgodnie z kalkulacjami ponad 50% ruskich nie dozyje wieku emerytalna.

 • czechy11

  Oceniono 10 razy 6

  PiSowski reżim jest już po 3 latach zdegradowany to wyobrażam dobie Jski musi być putinowdki

 • darek334

  Oceniono 9 razy 5

  U nas siedzą ludzie ponad 2 lata za zdegradowanego reżimu PiS, np Mateusz Piskorski i pewnie posiedzi z 10....

 • luna560

  Oceniono 21 razy 5

  Gdyby zasady demokratyczne obowiazywaly wRosji Putin juz dawno by przegral. A poniewaz dziala na zasadzie mafijnej to wciaz jest przy wladzy. Najpierw musi znalezc nastepce ktory mu obieca ze mu nic nie zrobi jak przejmie wladze. Tam sie nic nie zmienilo, jest jak za Stalina. Zawsze moga osakarzyc kogokolwiek o cokolwiek i skazac. Spreparuja dowody. A jak to nie wystarczy to zamorduja. Jak trzeba to i za granica. Nawet noviczok przezywa renesans. Coraz glosniej miedia w Rosji pisza o tym ze Puttin za mlodu byl ofiara siatki pedofilow. Mysle ze te doswiadczenia maja ogromny wplyw na jego zachowania. Nawalnego w koncu zamorduje.

 • wesslingharald

  Oceniono 21 razy 5

  Powierzchniowo największy kraj na świecie, 150 mln. ludzi, gigantyczny arsenał atomowy, wielkie
  bogactwa i zarazem wielka bieda - a największy problem to powszechny alkoholizm, korupcja w administracji, wojsku, polityce i mafie, mafie, mafie, mafie ... I jeszcze raz mafie. Jeżeli koniec Putina jest bliski to ok, ale nam, Europejczykom, pozostaje tylko modlić się, żeby znalazł się tam ktoś, kto to nadal będzie to wszystko krótko za wszarz trzymał. Inaczej wydarzy się to co w Iraku, czy w Libii po usunięciu tyranów - jedna wielka, totalna wojna domowa. Tyle, że tym razem, przy tej skali, pewnie już nam się nie uda oglądać to wszystko tylko w telewizji... :(

 • justas32

  Oceniono 23 razy 5

  Jestem wrogiem Rosji Putina. Ale jeżeli chodzi o podniesienie wieku emerytalnego to ma 100 % racji. Pytanie czy opozycjonista ma prawo dla uzyskania władzy niszczyć ekonomię swojego kraju zawsze aktualne - (vide Polska lat 80-tych) ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX