Aleksiej Nawalny wyszedł na wolność. "Reżim jest już całkowicie zdegradowany"

Aleksiej Nawalny wyszedł na wolność. Jeden z najważniejszych działaczy opozycji w Rosji i przeciwnik Władimira Putina przebywał w areszcie od prawie dwóch miesięcy.

Aleksiej Nawalny opuścił areszt. Rosyjski opozycjonista został zatrzymany 24 września i skazany przez sąd na 20 dni aresztu za organizację demonstracji przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego.

Rosja. Aleksiej Nawalny opuścił areszt

42-letniego Aleksieja Nawalnego zatrzymano natychmiast, gdy tylko opuścił areszt po odbyciu poprzedniej kary - trzydziestu dni aresztu administracyjnego. Opozycjonistę ponownie zatrzymano przed bramą aresztu, zawieziono na komisariat i przed sąd. Wyrok zapadł po kilku godzinach: kolejne 20 dni aresztu

Politykowi zarzucono naruszenie zasad organizacji zgromadzeń publicznych polegające na "spowodowaniu uszczerbku dla zdrowia lub mienia". Rzekome wykroczenie dotyczyło zwołanej na 9 września demonstracji. Sam Nawalny nie uczestniczył w tym proteście, bo w tym czasie przebywał w areszcie.

Po wyjściu na wolność Aleksiej Nawalny podziękował zwolennikom za wsparcie.

- W ciągu 50 dni, kiedy tu siedziałem, zobaczyliśmy wiele kolejnych dowodów na to, że reżim już jest całkowicie zdegradowany. Od porażek w zagranicznym wywiadzie do awarii w sferze przemysłu kosmicznego - powiedział Nawalny.

Kim jest Aleksiej Nawalny?

Aleksiej Nawalny jest działaczem politycznym, autorem jednego z najpopularniejszych blogów w Rosji. Jest uważany za jednego z głównych krytyków prezydenta Władimira Putina i partii Jedna Rosja.

W 2013 roku sąd skazał go na pięć lat więzienia za działalność w państwowej spółce Kirowles, która miała spowodować straty. Po tym wyroku w Moskwie odbyły się demonstracje. Sąd drugiej instancji wyrok utrzymał, jednocześnie zawieszając wykonanie kary na pięć lat.

W związku z wyrokiem Nawalny został wydalony z adwokatury.

Także w 2013 startował w wyborach na mera Moskwy, w których uzyskał blisko 30 proc. poparcia. Zajął drugie miejsce, nie uznał wyniku i domagał się przeprowadzenia drugiej tury.

W styczniu 2017 roku Aleksiej Nawalny został skazany przez sąd w Kirowie za machinacje finansowe. Z powodu tego wyroku w grudniu ub. r. Centralna Komisja Wyborcza nie pozwoliła Nawalnemu na start w wyborach. Opozycjonista wielokrotnie mówił, że wyrok był motywowany politycznie.

Setki zatrzymanych po protestach w Moskwie. Tysiące wyszły na ulice przy okazji "Dnia Rosji"

Więcej o:
Komentarze (120)
Rosja. Aleksiej Nawalny wyszedł na wolność po 50 dniach w areszcie
Zaloguj się
 • safari70

  Oceniono 35 razy 15

  Trybunał pisowski, Sąd Najwyższy pisowski. To samo czeka naszych opozycjonistów co Mawalnego

 • antypopisowiec

  Oceniono 15 razy 9

  Ten reżim niby zdegradowany trzyma się jednak od 18 lat i ma (czy nam się podoba czy nie ) duże poparcie wśród Rosjan. Może za kilka czy kilkanaście lat gdy dojdzie do głosu pokolenie młodych Rosjan może się coś zmieni. A co do awarii w sferze przemysłu kosmicznego , to one się zdarzają także Amerykanom .

 • tetradrachma

  Oceniono 18 razy 8

  Jak to miło zobaczyc twarz inteligenta. Nawet troche przypomina Tuska !

 • tom1980live

  Oceniono 21 razy 7

  Nawalny to zaden oligarcha. A poza tym to wartoby napisac o tym, ze Nawalny zaskarzyl wyrok do Starssburga i wygral. Co do reformy emerytalna to ma racje. W Rosji dlugosc zycia jest duzo nizsza biz w Europie. Zgodnie z kalkulacjami ponad 50% ruskich nie dozyje wieku emerytalna.

 • czechy11

  Oceniono 10 razy 6

  PiSowski reżim jest już po 3 latach zdegradowany to wyobrażam dobie Jski musi być putinowdki

 • darek334

  Oceniono 9 razy 5

  U nas siedzą ludzie ponad 2 lata za zdegradowanego reżimu PiS, np Mateusz Piskorski i pewnie posiedzi z 10....

 • shpd

  Oceniono 11 razy 5

  A mógł jeszcze posiedzieć. I tak siajej płaci.

 • mate29

  Oceniono 15 razy 5

  Brawo Rosja !!!
  Ale potraktujcie Nawalnego tak jak Polska Mateusza Piskorskiego,który siedzi w więzieniu bez wyroku już trzeci rok

 • lubat

  Oceniono 19 razy 5

  Nawalony długo na wolności nie pobędzie, bo on na wolności nie istnieje. On ma jakieś znaczenie tylko wtedy, gdy siedzi. I robi wszystko, by go co chwila zamykali.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX