Rezolucja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wzywa Rosję do zwrotu wraku Tu-154

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wezwało Rosję do przekazania Polsce wraku samolotu Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem. W Strasburgu parlamentarzyści przegłosowali raport i rezolucję w tej sprawie.

Raport powstawał ponad cztery lata, w dokumencie znalazły się opinie ekspertów prawa międzynarodowego. Uznali oni, że zgodnie z konwencją chicagowską, wrak TU-154M powinien być Polsce zwrócony. W dokumencie zapisano również, że ma się to odbyć w ścisłej współpracy z polskimi ekspertami, by uniknąć niszczenia potencjalnego materiału dowodowego. Wezwano też Rosję do poszanowania miejsca katastrofy.

W rezolucji uwzględniono jedną poprawkę niepopieraną przez polskich parlamentarzystów - czyli że zwrotowi wraku mają towarzyszyć mediacje między stronami polską a rosyjską.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zrzesza parlamentarzystów z 47 krajów, nie tylko państw należących do Unii Europejskiej - do Zgromadzenia należą również parlamentarzyści z m.in. Ukrainy, Gruzji i Federacji Rosyjskiej. Rosyjscy deputowani stracili jednak prawo do głosowania w sprawie raportów i rezolucji w 2014 roku, po aneksji Krymu. W odpowiedzi przestali przyjeżdżać do Strasburga.

Według Polskich europarlamentarzystów wynik dzisiejszego głosowania ma duże znaczenie moralne - Zgromadzenie Parlamentarne to instytucja która działa od 1949 roku, czyli dłużej od Parlamentu Europejskiego. Zgromadzenie nie ma jednak możliwości nałożenia sankcji kary finansowych na kraj, który nie dostosowuje się do zapisów rezolucji.

Więcej o:
Komentarze (100)
Rezolucja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wzywa Rosję do zwrotu wraku Tu-154
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 27 razy 19

  Co ta Rada Europy wyprawia?... Przecież agent Kremla TW "Balbina" wcale tego wraku w Polsce nie chce - to było tylko przedwyborcze pyskowanie.

  Tutka jest - i ma pozostać gołębiem na dachu. Żeby głupki wierzyły w zamach i "winę Tuska".

 • wojtek2784

  Oceniono 8 razy 8

  Czy rezolucja Rady Europy wzywa również naczelnika IV RP do skończenia z bredniami o zamachu?

 • lukturko

  Oceniono 8 razy 8

  Wrak jest potrzebny, żeby spreparować dowody. To wie nawet nierozgarnięty ruski. A jak wiadomo, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby badać wrak na miejscu jego składowania. Coś ta ostatnia wizyta specjalistów w Smoleńsku wniosła nowego? Jakieś sprawozdanie można prosić?

 • polakadam

  Oceniono 14 razy 8

  Tego wraku pisiory tak na prawdę nie chcą mieć w Polsce. Po co go by było dokładnie badać? Żeby prawdy objawione Androna Smoleńskiego upadły? Żeby zakończyć sledztwo podkomisji? To się pisowi nie opłaca.

 • pysio62

  Oceniono 9 razy 7

  Sluszna rezolucja, alesprawa katastrofy smolenskiej zostala wyjasniona juz dawno temu, i wiadomo jakie sa przyczyny tej katastrofy i kto ponosi za nia odpowiedzialnosc. Zostaja ewentualnie do wyjasnienia jakies malo istotne szczegoly. Ciekawa to jeszcze moze byc tylko tresc ostatniej rozmowy telefonicznej braci Kaczynskich, i jak tresc tej rozmowy byla, jest i bedzie wykorzystywana przez sluzby przynajmniej kilku panstw ktore maja zarejestrowana tresc tej rozmowy. Praca tej tak zwanej "podkomisji smolenskiej" kompromituje Polske i Polakow, ale takze kosztuje nas, i to sporo, czyli ci osobnicy nas po prostu okradaja, poniewaz jak inaczej mozna nazwac to co oni robia. Wypowiedzi PIS-owcow sa takze bardzo czesto skandaliczne i pozbawione jakichkolwiek podstaw dowodowych, czesto sa po prostu smieszne i wzajemnie sie wykluczajace.

 • Oceniono 10 razy 6

  Różnica jest taka , że Gierek zbudował 1000 szkół na 1000 lecie.
  A swołocz prawacka buduje 1000 pomników kartofla na 1000 lecie.
  Widzicie różnicę opluwacze PRL u?

 • antropoid

  Oceniono 12 razy 6

  A PiSsiory po dorwaniu się do władzy w Polsce miały mieć tutkę już w pierwszym roku...

 • aldo666

  Oceniono 5 razy 5

  jak znam życie, to Grzyb Sromotnikowy kupi wrak od żądu (celowo) potnie na sto milionów kawałków i sprzeda każdy co łaska ale nie mniej niż pincet

 • frankyy

  Oceniono 5 razy 5

  po cholerę nam ten złom???
  chyba tylko po to by zrobić relikwie dla ludu smoleńskiego żeby miał do czego się modlić

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX