Groźny Michael nadciąga nad Florydę. Donald Trump ostrzega mieszkańców przed huraganem

Groźny huragan Michael zmierza w kierunku zachodniej Florydy. 180 tysięcy mieszkańców tego stanu otrzymało nakaz ewakuacji. W stan gotowości postawiono służby federalne. Prezydent Trump prosi mieszkańców o zachowanie ostrożności. Główne uderzenie nastąpi za kilkanaście godzin.

Znajdujący się nad Zatoką Meksykańską huragan Michael obecnie jest 3 kategorii. Towarzyszy mu wiatr o prędkości 190 km/h. Centrum żywiołu znajduje się obecnie w odległości 400 kilometrów od wybrzeża. Według meteorologów Michael może przybrać na sile i uderzyć w stały ląd jako huragan 4 kategorii z wiatrem o prędkości przekraczającej 200 km/h.

"Należy bezwzględnie przestrzegać wskazówek lokalnych i stanowych urzędników. Przygotujcie się, bądźcie ostrożni i bezpieczni!"- zaapelował na Twitterze do mieszkańców Florydy prezydent Donald Trump.

Na szczęście na jego trasie nie ma dużej aglomeracji. Największe zagrożone miasto to Panama City, które zamieszkuje 40 tys. mieszkańców. Zagrożone są przybrzeżne wioski rybackie oraz miejscowości turystyczne. Mieszkańcy wielu z nich ewakuowali się w głąb lądu. Ci którzy zdecydowali się pozostać obkładali domy workami z piaskiem a okna i drzwi zabezpieczali płytami ze sklejki. Z półek sklepowych znikała butelkowana woda, żywność w puszkach oraz baterie. Na niektórych stacjach benzynowych zabrakło paliwa. 

Po uderzeniu w stały ląd Michael będzie stopniowo słabł i przechodząc nad Georgią stanie się tropikalnym sztormem. Skutki żywiołu odczują jednak również także mieszkańcy Karoliny Południowej i Północnej. 

Nie wierzysz w globalne ocieplenie? Przypomnij sobie, co działo się w lipcu. A będzie jeszcze gorzej

Więcej o:
Komentarze (2)
Huragan Michael nadciąga nad Florydę. Przed żywiołem ostrzega prezydent Trump
Zaloguj się
 • floridian51

  0

  Jest już kat 5 czyli najsilnilniejsza kategoria i wiatr 255 km/h. Uderzy prawdopodobnie na wschód od Panama City. Ostani huragan kat 5 to Andrew w 1992 roku, który zdemolował Hampsted na płd od Miami. wtedy było 280 km/h.

 • floridian51

  0

  To będzie katastrofa o historycznych rozmiarach. Jest to najsilniejszy październikowy huragan w historii. Już jest kat 4+ i siła wiatru w tej chwili osiaga 230 km/h i ciągle wzrasta bo woda w zatoce jest bardzo ciepła. Przewidują, że woda pchana przez wiatr podniesie się w niektórych miejscach o 3-4 metry i może wejść do 40 km w głab lądu. Taki huragan nigdy jeszcze nie był notowany na Szmaragdowym Wybrzeżu Florydy znanym ze wspaniałych białych plaż. Do tej pory nie wiadomo gdzie uderzy. Siła huraganu rośnie z godziny na godzinę. Florence był o ponad 100 km/h słabszy. Nasz dom jest ok 15 km od plaży niedaleko Destin. Na razie leje tam silny deszcz i jest dosyć spokojnie. Wg kodu budowlanego Florydy nowe domy niedaleko wybrzeża muszą co wytrzymać wiatr o sile co najmniej 200 km/h a okna muszą mieć certyfikat 175 km/h, ale to dawno zostało przekroczone. Wyspa St. George o szerokości ok 1-2 km i długości 50 km, wysunieta daleko w morze i znana ze wspaniałych rezydencji może zostać kompletnie zniszczona.
  .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX