Hiszpanka zajmie się w trybunale naszą ustawą o SN. Już raz przyglądała się polskim sądom

Rosario Silva de Lapuerta nowym wiceprezesem unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. To ona ma rozpatrzyć wniosek Komisji Europejskiej dotyczący zawieszenia ustawy o Sądzie Najwyższym do czasu orzeczenia o jej zgodności z unijnym prawem.

Hiszpanka zastąpi na tym stanowisku Włocha Antonio Tizzano, który odszedł na emeryturę. To ona ma rozpatrzyć wniosek Komisji Europejskiej dotyczący zawieszenia ustawy o Sądzie Najwyższym do czasu orzeczenia o jej zgodności z unijnym prawem. Decyzja w sprawie środków tymczasowych należy bowiem do kompetencji wiceprezesa Trybunału Sprawiedliwości.

Już raz badała polską sprawę 

Hiszpanka już zajmowała się reformą polskiego wymiaru sprawiedliwości, kiedy irlandzki sąd pytał o niezawisłość sądownictwa i wstrzymywał ekstradycję Polaka. Rosario Silva de Lapuerta była sędzią sprawozdawcą w tej sprawie. Trybunał Sprawiedliwości orzekł wtedy, że sądy krajowe mają prawo oceniać ryzyko dla praworządności i rzetelnego procesu w innym państwie członkowskim. W tej ocenie - jak uznał Trybunał - procedura związana z artykułem 7 przeciwko Polsce prowadzona przez Komisję ma szczególne znaczenie.

Jeśli chodzi o ustawę o Sądzie Najwyższym i wniosek Komisji Europejskiej o jej zawieszenie, to wiceprezes Trybunału najpierw podejmie wstępną decyzję w sprawie tak zwanych środków tymczasowych. Później musi wyznaczyć termin rozprawy, podczas której Polska i Komisja przedstawią swoje racje i dopiero po niej zostanie ogłoszone orzeczenie, od którego nie będzie odwołania. Nie przesądzi ono o ostatecznym wyroku w sprawie skargi Komisji Europejskiej dotyczącej naruszenia unijnego prawa przez Polskę.

TSUE: Pytania Sądu Najwyższego rozpatrywane w trybie przyspieszonym

27 września trybunał zdecydował, że pytania Sądu Najwyższego rozpatrywane będą w trybie przyspieszonym. Jego prezes w uzasadnieniu napisał, że "niezwłoczne udzielenie przez trybunał odpowiedzi może rozwiać poważne wątpliwości (...) związane w szczególności z niezawisłością sędziowską".
W sierpniu SN zawiesił stosowanie trzech artykułów ustawy o SN, określających zasady przechodzenia sędziów tego sądu w stan spoczynku. Rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak powiedział wtedy, że skierowanie przez Sąd Najwyższy kolejnych pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przypomina działania obstrukcyjne. Jego zdaniem to "kuriozalne" i "nie do przyjęcia".

Więcej o:
Komentarze (109)
Trybunał Sprawiedliwości Hiszpanka zajmie się naszą ustawą o SN
Zaloguj się
 • kris19602

  Oceniono 32 razy 12

  Zaraz dowiemy sie od Pisowskiej dobraj zmiany kim byli rodzice hiszpanskiej sedzi, z kim sie ostatnio spotykala, z czyjej inspiracji dziala. Oczywiscie nie zabraknie glebokich analiz nt. niewiedzy, wprowadzenia w blad, nieznajomosci zagadnienia, ogolnego nierozumienia, itp.

 • komercyjny02

  Oceniono 32 razy 12

  No jak to? Przecież chłopaki od Ziobry solennie zapewniają, że najnowsze polskie ustawy oparto w dużej mierze właśnie na hiszpańskich.
  I co, pani Rosario nie kupuje tego w ciemno?

 • remo29

  Oceniono 45 razy 11

  Zaraz trolle wyjaśnią, że widziano ją w Seacie, a to przecież niemiecki Volkswagen, który truje dieslem i kolaborował z nazistami.

 • andrew1507

  Oceniono 11 razy 9

  Krótki plan wyborczy.
  1.Karczujemy PiS w każdych wyborach do dna, aby zdobyć większość konstytucyjną.
  2.Natychmiast po wyborach przeprowadzamy de-pisyzacje włącznie z delegalizacja PiS, ONR ma, rozgłośni i telewizji agenturalnych (Radio Maryja, Telewizja Trwam, PR, TVPiS)
  3. Powołujemy natychmiast tymczasową konstytuantę, aby zapobiec jakimkolwiek próbom obalenia ustroju demokratycznego państwa prawa.
  4. Powodujemy pilny rozdział państwa i KK z wyprowadzeniem religii ze szkol i wypowiedzeniem konkordatu z Watykanem
  5. Nowa Konstytucja z referendum
  6. Wprowadzenie Euro z referendum

 • fromG y

  Oceniono 26 razy 8

  Gdyby na przewodniczącego wybrano Niemca, Pisiory wpadłyby w ekstazę, a tu problem, jak zdyskredytować wydawałoby się teflonowego Hiszpana? Szkoda kobiety, nie zdaje sobie sprawy ile pomyj zostanie wylane na wszystko to co sobą reprezentuje.

 • konkus

  Oceniono 22 razy 8

  Poszło zlecenie z Petersburga, przez słupy Szachermachera:
  Katalonia: 0.50 RUB.
  ETA: 0.50 RUB.
  Lewactwo: 0.30 RUB.

  Jechać, bracia słowianie, bo dziengów nie budiet!

 • damtek

  Oceniono 7 razy 7

  Sędzia Igor Tuleya rzucił wyzwanie uzurpatorom z PiS i politycznej KRS. Jutro, 10.10.2018 o g. 12:00 będzie go grillował ziobrysta-rzecznik dyscyplinarny. Przyjdź o 12 pod KRS i wesprzyj Igora. Jak przyjdą po ciebie, będzie za późno...
  cichociemny sedzia/twitter

 • janrobin2015

  Oceniono 40 razy 6

  Zagadki
  - Jak nazywa sie kraj w UE w ktorym sedziowie SN (zwanego w tym kraju sadem federalnym) wbieraja TYLKO poliytcy?
  - Czy przeciwko temu krajowi toczy sie z powyzszego powodu postepowanie przed TSUE zainicjowane przez KE lub KE rozpoczela wdrazenie Art.7 z tego samego powodu?
  Pozdrawiam

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX